Stefan Olsson Dental i Malmö Aktiebolag
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 15 | 11 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 15 | 11 | 8 |
| Rörelseresultat | −15 | −11 | −8 |
| Finansiella poster | −53 | −163 | 32 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 149 | 0 | 127 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 10 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 212 | 163 | 95 |
| Resultat efter finansiella poster | −69 | −174 | 24 |
| Bokslutsdispositioner | 4 000 | 3 500 | 3 600 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −1 100 | −1 100 |
| Erhållna koncernbidrag | 4 000 | 4 600 | 4 700 |
| Resultat före skatt | 3 931 | 3 326 | 3 624 |
| Skatt på årets resultat | 827 | 690 | 684 |
| Årets resultat | 3 105 | 2 636 | 2 940 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 16 467 | 16 350 | 13 134 |
| Anläggningstillgångar | 16 427 | 16 312 | 12 101 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 16 427 | 16 312 | 12 101 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 |
| Fordringar hos koncernföretag | 14 338 | 14 372 | 11 151 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 2 039 | 1 890 | 900 |
| Omsättningstillgångar | 40 | 37 | 1 032 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 40 | 37 | 1 032 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 16 467 | 16 350 | 13 134 |
| Eget kapital | 9 659 | 9 055 | 8 419 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 9 539 | 8 935 | 8 299 |
| Balanserat resultat | 6 435 | 6 299 | 5 359 |
| Årets resultat | 3 105 | 2 636 | 2 940 |
| Obeskattade reserver | 2 200 | 2 200 | 1 100 |
| Periodiseringsfonder | 2 200 | 2 200 | 1 100 |
| Långfristiga skulder | 4 533 | 3 982 | 3 055 |
| Övriga skulder | 4 533 | 3 982 | 3 055 |
| Kortfristiga skulder | 75 | 1 113 | 559 |
| Skatteskulder | 75 | 1 113 | 559 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 2 500 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stefan Olsson Dental i Malmö AB för räkenskapsåret 2024 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stefan Olsson Dental i Malmö AB s finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Stefan Olsson Dental i Malmö AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stefan Olsson Dental i Malmö AB för räkenskapsåret 2023 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stefan Olsson Dental i Malmö AB s finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Stefan Olsson Dental i Malmö AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 039 | 1 890 | 900 | 500 |
| Årets inköp | 1 049 | 990 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 900 | 0 | 500 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 990 | 900 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 14 338 | 14 572 | 11 151 | 7 502 |
| Årets inköp | 4 000 | 4 800 | 4 786 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 4 234 | 1 379 | 1 136 | – |
Om bolaget
- Adress
- FRIISGATAN 31, 214 21 MALMÖ
- Registrerat
- 1994-11-11
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva handel och förvaltning av värdepapper, tandvård, handel med dentalprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5931-5234
- STEFAN OHLSSON DENTAL I MALMÖ AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Ja (2025-06-30)
- Revisionsfirma
- Dillon AB
- Årsstämma
- 2025-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver tandvård och förvaltning av värdepapper. Bolaget är moderbolag till Stefan Olsson i Malmö AB, 556342-1469. Företaget har sitt säte i Malmö .
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Stefan Olsson i Malmö AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver tandvård och förvaltning av värdepapper. Bolaget är moderbolag till Stefan Olsson i Malmö AB, 556342-1469. Företaget har sitt säte i Malmö .
-
Stefan Olsson i Malmö AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver tandvård och förvaltning av värdepapper. Bolaget är moderbolag till Stefan Olsson i Malmö AB, 556342-1469. Företaget har sitt säte i Malmö .