Start › Västra Götalands län › Göteborg
AVA Monitoring AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 27 827 | 36 753 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 25 619 | 36 555 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 198 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 44 006 | 50 448 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 14 193 | 19 990 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 10 491 | 14 063 | – | – | – |
| Personalkostnader | 17 130 | 13 970 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 193 | 2 426 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −16 179 | −13 695 | – | – | – |
| Finansiella poster | −1 226 | −1 246 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 180 | 1 246 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −17 405 | −14 941 | – | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 15 400 | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 15 400 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −17 405 | 459 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 112 | – | – | – |
| Årets resultat | −17 405 | 347 | – | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 35 672 | 43 470 | 42 799 | 28 299 | 44 080 |
| Anläggningstillgångar | 4 196 | 3 876 | – | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 821 | 398 | – | – | – |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 1 821 | 398 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 376 | 3 478 | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 2 230 | 3 238 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 145 | 240 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 31 475 | 39 594 | – | – | – |
| Varulager m.m. | 23 107 | 18 611 | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 23 107 | 18 611 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 7 195 | 20 982 | – | – | – |
| Kundfordringar | 4 013 | 2 993 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 15 400 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 1 229 | 684 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 630 | 1 905 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 173 | 0 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 35 672 | 43 470 | – | – | – |
| Eget kapital | 18 460 | 12 214 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 1 941 | 518 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – | – |
| Uppskrivningsfond | 1 821 | 398 | – | – | – |
| Reservfond | 20 | 20 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 16 519 | 11 696 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 33 924 | 11 349 | – | – | – |
| Årets resultat | −17 405 | 347 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 6 200 | 0 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 6 200 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 11 012 | 31 256 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 7 390 | 4 589 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 24 050 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 105 | – | – | – |
| Övriga skulder | 293 | 267 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 3 329 | 2 245 | – | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 23 650 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget bedriver utveckling, försäljning, uthyrning och service av elektoniska mätinstrument och ett molnbaserat mätsystem.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen minskade under 2024 på grund av att den generella byggmarknaden stannade av och större infrastrukturprojekt uteblivit.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Framtida utveckling, risker och osäkerhet
Genom de möjligheter som vårt nya moderbolag erbjuder bolaget är vår bedömning att bolagets framtidsutsikter är goda, och att vi kommer få avsättning för våra produkter och tjänster och fortsätta utveckla vår verksamhet, under en fortsatt god kostnadskontroll.
Källfält: se-gen-base:FramtidaUtvecklingVasentligaRiskerOsakerhetsfaktorer
Övriga viktiga förhållanden
Bolaget är sedan 31 oktober 2024 ett helägt dotterbolag till Sigicom AB, 556207-1547.
Källfält: se-gen-base:ViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för AVA Monitoring AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av AVA Monitoring ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till AVA Monitoring AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 064 | 1 020 | 1 020 | 956 |
| Årets inköp | 0 | – | 65 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | −44 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 919 | 780 | 780 | 631 |
| Årets avskrivningar | 139 | – | 149 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 12 932 | 12 672 | 12 672 | 11 367 |
| Årets inköp | 261 | – | 1 305 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 10 702 | 9 434 | 9 434 | 8 108 |
| Årets avskrivningar | 1 268 | – | 1 326 | – |
Om bolaget
- Adress
- VÄDURSGATAN 6, 412 50 GÖTEBORG
- Registrerat
- 1994-12-20
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utveckling, förvaltning, projektledning, programmering och handel med datasystem och automatiska mät-, styr- och övervakningssystem, konsultverksamhet och utredningar inom programmering, data och elektronikkonstruktion ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5941-8756
- AVA Monitoring AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K3
- Säte
- Företagets säte är Göteborg
- Revision
- Ja
- Revisionsfirma
- Grant Thornton Sweden AB
- Årsstämma
- 2025-03-28
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2024 | 66 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Sigicom AB
Visa källuppgift
Bolaget är sedan 31 oktober 2024 ett helägt dotterbolag till Sigicom AB, 556207-1547.