Start › Jämtlands län › Duved
Svenssons i Saxvallen Aktiebolag
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 23 308 | 34 154 |
| Nettoomsättning | 22 229 | 34 067 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 079 | 88 |
| Rörelsekostnader | 17 931 | 20 728 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 783 | 7 956 |
| Övriga externa kostnader | 2 247 | 1 785 |
| Personalkostnader | 7 328 | 9 101 |
| Av- och nedskrivningar | 3 548 | 1 886 |
| Övriga rörelsekostnader | 25 | 0 |
| Rörelseresultat | 5 377 | 13 426 |
| Finansiella poster | −328 | 35 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 516 | 4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 194 | 90 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 037 | 59 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 049 | 13 461 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −6 442 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 2 000 | −1 842 |
| Förändring av överavskrivningar | −2 000 | −4 600 |
| Resultat före skatt | 5 049 | 7 019 |
| Skatt på årets resultat | 990 | 1 474 |
| Årets resultat | 4 058 | 5 545 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 35 064 | 63 625 |
| Anläggningstillgångar | 24 624 | 31 102 |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 215 | 30 208 |
| Byggnader och mark | 2 144 | 2 256 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 21 072 | 21 803 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 0 | 6 150 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 408 | 894 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 408 | 894 |
| Omsättningstillgångar | 10 441 | 32 524 |
| Kortfristiga fordringar | 7 369 | 30 033 |
| Kundfordringar | 1 859 | 3 614 |
| Fordringar hos koncernföretag | 5 500 | 18 500 |
| Övriga fordringar | 10 | 7 920 |
| Kassa och bank | 3 072 | 2 490 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 35 064 | 63 625 |
| Eget kapital | 4 704 | 20 646 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 4 584 | 20 526 |
| Balanserat resultat | 526 | 14 981 |
| Årets resultat | 4 058 | 5 545 |
| Obeskattade reserver | 10 151 | 10 151 |
| Periodiseringsfonder | 1 909 | 3 909 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 8 243 | 6 243 |
| Långfristiga skulder | 15 242 | 23 157 |
| Skulder till kreditinstitut | 15 242 | 23 157 |
| Kortfristiga skulder | 4 967 | 9 671 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 805 | 0 |
| Förskott från kunder | 0 | 1 620 |
| Leverantörsskulder | 449 | 5 234 |
| Skatteskulder | 98 | 486 |
| Övriga skulder | 282 | 298 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 332 | 2 034 |
| Ställda säkerheter | 19 084 | 21 456 |
| Företagsinteckningar | 900 | 900 |
| Fastighetsinteckningar | 2 750 | 2 750 |
| Äganderättsförbehåll | 15 434 | 17 806 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 4 000 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företagets busstrafik minskat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Svenssons i Saxvallen AB för räkenskapsåret 2024-07-01 - 2025-06-30 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Svenssons i Saxvallen AB s finansiella ställning per den 2025-06-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Svenssons i Saxvallen AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 408 | 894 | 894 |
| Årets inköp | 514 | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 441 | 5 441 | 5 441 |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 297 | 3 185 | 3 073 |
| Årets avskrivningar | 112 | 112 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 039 | 43 990 | 23 948 |
| Årets inköp | 3 044 | 20 827 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 6 995 | 785 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 18 967 | 22 187 | 21 155 |
| Årets avskrivningar | 3 436 | 1 774 | – |
| Återförda avskrivningar | 6 656 | 743 | – |
Om bolaget
- Adress
- KAROLINERVÄGEN 28 B, 837 71 DUVED
- Registrerat
- 1994-08-23
- Bransch
- Reguljär vägtransport, passagerartrafik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva gods och persontransport och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 635-3106
- SVENSSONS I SAXVALLEN AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2025-12-10)
- Revisionsfirma
- Atrakta i Sverige AB
- Årsstämma
- 2025-12-10
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver personbefordran med bussar. Företaget har sitt säte i Åre.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Lukan AB
Visa källuppgift
Företaget är ett dotterföretag till Lukan AB, org. nr. 559208-9766 med säte i Östersund.