Start › Västra Götalands län › Skövde
Lars o Louise Agro Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 514 | 1 447 | 2 009 | 2 399 | 1 437 | 1 268 |
| Nettoomsättning | 1 548 | 1 510 | 2 216 | 2 360 | 1 302 | 1 210 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −34 | −183 | −238 | −51 | 135 | 12 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 120 | 31 | 90 | 0 | 47 |
| Rörelsekostnader | 1 395 | 1 337 | 1 710 | 2 063 | 1 315 | 1 297 |
| Handelsvaror | 397 | 370 | 718 | 1 256 | 574 | 202 |
| Övriga externa kostnader | 646 | 606 | 654 | 540 | 383 | 516 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 63 | 240 |
| Av- och nedskrivningar | 352 | 360 | 338 | 267 | 294 | 309 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 30 |
| Rörelseresultat | 119 | 110 | 299 | 335 | 122 | −29 |
| Finansiella poster | 1 | −26 | −30 | −10 | −25 | −28 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 15 | 13 | 11 | 8 | 6 | 5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 18 | 39 | 41 | 19 | 31 | 33 |
| Resultat efter finansiella poster | 120 | 84 | 269 | 325 | 97 | −56 |
| Bokslutsdispositioner | 348 | 300 | 100 | 100 | 100 | 230 |
| Förändring av överavskrivningar | 348 | 300 | 100 | 100 | 100 | 230 |
| Resultat före skatt | 468 | 384 | 369 | 425 | 197 | 174 |
| Skatt på årets resultat | 94 | 78 | 73 | 88 | 42 | 38 |
| Årets resultat | 374 | 306 | 296 | 336 | 155 | 136 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 033 | 3 249 | 3 497 | 3 529 | 3 019 | 3 138 |
| Anläggningstillgångar | 2 029 | 2 255 | 2 297 | 2 023 | 1 617 | 1 898 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 862 | 2 105 | 2 166 | 1 917 | 1 536 | 1 831 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 1 822 | 2 036 | 2 058 | 1 762 | 1 372 | 1 614 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 40 | 69 | 108 | 156 | 164 | 216 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 167 | 150 | 131 | 105 | 81 | 67 |
| Andra långfristiga fordringar | 167 | 150 | 131 | 105 | 81 | 67 |
| Omsättningstillgångar | 1 005 | 994 | 1 200 | 1 506 | 1 402 | 1 240 |
| Varulager m.m. | 798 | 831 | 1 014 | 1 252 | 1 304 | 1 168 |
| Råvaror och förnödenheter | 64 | 40 | 44 | 130 | 60 | 88 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 485 | 531 | 601 | 926 | 1 061 | 927 |
| Kortfristiga fordringar | 144 | 131 | 158 | 231 | 98 | 72 |
| Övriga fordringar | 131 | 8 | 46 | 137 | 18 | 5 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 13 | 123 | 112 | 94 | 80 | 66 |
| Kassa och bank | 63 | 32 | 27 | 23 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 033 | 3 249 | 3 497 | 3 529 | 3 019 | 3 138 |
| Eget kapital | 2 549 | 2 175 | 1 868 | 1 573 | 1 236 | 1 082 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 2 429 | 2 055 | 1 748 | 1 453 | 1 116 | 962 |
| Balanserat resultat | 2 055 | 1 748 | 1 453 | 1 116 | 962 | 826 |
| Årets resultat | 374 | 306 | 296 | 336 | 155 | 136 |
| Obeskattade reserver | 0 | 348 | 648 | 748 | 848 | 948 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 348 | 648 | 748 | 848 | 948 |
| Långfristiga skulder | 198 | 332 | 389 | 568 | 417 | 569 |
| Skulder till kreditinstitut | 98 | 232 | 288 | 501 | 350 | 509 |
| Övriga skulder | 101 | 101 | 101 | 67 | 67 | 60 |
| Kortfristiga skulder | 286 | 394 | 592 | 640 | 518 | 539 |
| Skulder till kreditinstitut | 134 | 206 | 327 | 343 | 158 | 279 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | 0 | 146 | 141 |
| Leverantörsskulder | 32 | 59 | 107 | 157 | 154 | 48 |
| Skatteskulder | 5 | 11 | 69 | 47 | 5 | 4 |
| Övriga skulder | 115 | 118 | 87 | 66 | 55 | 63 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 27 | 0 | 4 |
| Ställda säkerheter | 2 233 | 1 943 | 1 833 | 1 912 | 1 563 | 1 622 |
| Företagsinteckningar | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Äganderättsförbehåll | 1 233 | 943 | 833 | 912 | 563 | 622 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 116 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat med 32 % till följd av att firman som bolaget levererar foder till har minskat antalet mjölkkor och därmed åtgången av foder.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen ökat p.g.a. att försäljning av kokoncentrat skett under räkenskapsåret vilket inte gjorts tidigare år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets slut har inflationen fortsatt att skena både i Sverige och i världen. Bolaget drabbas av de kraftiga prisökningar som skett på bl.a. drivmedel. Utvecklingen följs noggrant om bolaget behöver vidta åtgärder vad gäller prisjustering, inköp och liknande. Givet den osäkra situationen är det dock inte möjligt att uppskatta hela den potentiella påverkan detta får på bolaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 126 | 1 126 | 1 126 | 1 151 | 1 113 | 1 185 | 1 155 |
| Årets inköp | – | 0 | 0 | 38 | 0 | 30 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 25 | 0 | 73 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 086 | 1 057 | 1 018 | 995 | 948 | 969 | 903 |
| Årets avskrivningar | 29 | 39 | 47 | 47 | 52 | 66 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | 25 | 0 | 73 | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 315 | 5 206 | 5 176 | 4 637 | 4 118 | 4 118 | 3 986 |
| Årets inköp | 109 | 343 | 589 | 610 | 0 | 444 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 312 | 50 | 91 | 0 | 312 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 493 | 3 170 | 3 118 | 2 875 | 2 746 | 2 504 | 2 442 |
| Årets avskrivningar | 323 | 321 | 291 | 220 | 242 | 244 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 269 | 48 | 91 | 0 | 182 | – |
Om bolaget
- Adress
- IGELSTORP SKATTEGÅRDEN 7, 549 99 SKÖVDE
- Registrerat
- 1994-06-01
- Bransch
- Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva mjölkproduktion och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5117-7541
- LARS & LOUISE AGRO AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Skövde
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-02
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget började sin verksamhet 1994. Bolagets verksamhet består av uthyrning av maskiner och inventarier samt spannmålsodling. Verksamheten har bedrivits i samma omfattning som föregående räkenskapsår. Företaget har sitt säte i Skövde .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.