Start › Stockholms län › Norrtalje
Roslagens Rehab Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 20 | 30 | 17 | 39 | 27 | 233 |
| Nettoomsättning | 20 | 30 | 17 | 34 | 27 | 109 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 5 | 0 | 124 |
| Rörelsekostnader | 34 | 113 | 113 | 143 | 161 | 341 |
| Övriga externa kostnader | 28 | 68 | 77 | 92 | 116 | 292 |
| Personalkostnader | 7 | 7 | −2 | 12 | 8 | 10 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 |
| Rörelseresultat | −14 | −83 | −96 | −103 | −135 | −108 |
| Finansiella poster | −2 | −1 | −5 | 0 | −3 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 1 | 5 | 0 | 3 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −16 | −84 | −101 | −104 | −138 | −111 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 142 | 114 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 142 | 114 |
| Resultat före skatt | −16 | −84 | −101 | −104 | 4 | 3 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 2 | 2 |
| Årets resultat | −16 | −84 | −101 | −104 | 2 | 1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 49 | 98 | 121 | 230 | 324 | 597 |
| Anläggningstillgångar | 2 | 2 | 40 | 79 | 117 | 155 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 2 | 40 | 79 | 117 | 155 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 2 | 2 | 40 | 79 | 117 | 155 |
| Omsättningstillgångar | 47 | 96 | 81 | 151 | 207 | 442 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 3 | 3 | 1 | 14 | 84 |
| Övriga fordringar | 3 | 3 | 3 | 1 | 14 | 84 |
| Kassa och bank | 44 | 93 | 78 | 150 | 193 | 358 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 49 | 98 | 121 | 230 | 324 | 597 |
| Eget kapital | 27 | 27 | 111 | 212 | 315 | 314 |
| Bundet eget kapital | 25 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 |
| Aktiekapital | 25 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Fritt eget kapital | 2 | −75 | 9 | 110 | 214 | 212 |
| Balanserat resultat | 18 | 9 | 110 | 214 | 212 | 211 |
| Årets resultat | −16 | −84 | −101 | −104 | 2 | 1 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 142 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 142 |
| Kortfristiga skulder | 23 | 71 | 10 | 18 | 9 | 141 |
| Checkräkningskredit | 0 | 34 | 0 | 2 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 24 | – | 0 | 1 | 12 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 2 | 2 | 0 |
| Övriga skulder | 23 | 14 | 10 | 14 | 1 | 129 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 5 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 214 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 16 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
En extra bolagsstämma hölls den 24 maj 2025, vid vilken det beslutades att minska bolagets aktiekapital från 100 000 kronor till 25 000 kronor. Beslutet registrerades hos Bolagsverket 2025-05-30.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 193 | 193 | 193 | 219 | 219 | 219 | 28 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 191 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 26 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 191 | 191 | 153 | 141 | 102 | 64 | 26 |
| Årets avskrivningar | 0 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | 26 | 0 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- VÄSTRA SÄSSÖVÄGEN 62, 761 65 NORRTÄLJE
- Registrerat
- 1994-04-18
- Bransch
- Annan övrig hälso- och sjukvård
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultativ verksamhet inom sjuk- och friskgymnastik, medicin och medicinsk teknik, förmedla tjänster i anslutning därtill, bedriva handel med produkter inom sjuk- och friskgymnastik, medicin och medicinsk teknik, bedriva utvecklingsprojekt avseende tjänster och/eller produkter inom sjuk- och friskgymnastik, medicin och medicinsk teknik samt bedriva exploiteringsverksamhet av utvecklingsresultaten samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5910-8183
- ROSLAGENS REHAB AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Norrtälje
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva verksamhet inom sjuk- och friskgymnastik, medicin samt medicinsk teknik. Denna del av verksamheten har varit vilande under 2025. Under året har bolaget i huvudsak bedrivit verksamhet avseende intygsgivning och utlåtanden kopplade till sjukskador på uppdrag av försäkringsbolag. Företaget har sitt säte i Norrtälje .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret En extra bolagsstämma hölls den 24 maj 2025, varvid beslut fattades om att minska bolagets aktiekapital från 100 000 kronor till 25 000 kronor. Beslutet registrerades hos Bolagsverket den 30 maj 2025. Under räkenskapsåret har bolagets verksamhet bedrivits i begränsad omfattning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.