Start › Stockholms län › Solna
Nordahls Måleri i Solna Aktiebolag
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 338 | 1 398 | 1 654 | 1 994 |
| Nettoomsättning | 1 325 | 1 375 | 1 654 | 1 994 |
| Övriga rörelseintäkter | 13 | 23 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 143 | 1 236 | 1 403 | 1 729 |
| Råvaror och förnödenheter | 283 | 415 | 561 | 851 |
| Övriga externa kostnader | 292 | 230 | 247 | 220 |
| Personalkostnader | 534 | 588 | 594 | 658 |
| Av- och nedskrivningar | 34 | 3 | – | – |
| Rörelseresultat | 195 | 162 | 251 | 266 |
| Finansiella poster | −44 | −6 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 44 | 6 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 151 | 156 | 250 | 266 |
| Resultat före skatt | 151 | 156 | 250 | 266 |
| Skatt på årets resultat | 32 | 33 | 52 | 55 |
| Årets resultat | 120 | 123 | 198 | 211 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 048 | 923 | 451 | 550 |
| Anläggningstillgångar | 637 | 670 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 637 | 670 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 637 | 670 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 412 | 252 | 451 | 550 |
| Kortfristiga fordringar | 329 | 160 | 45 | 156 |
| Kundfordringar | 29 | 28 | 37 | 87 |
| Övriga fordringar | 68 | 47 | 0 | 62 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 232 | 85 | 8 | 7 |
| Kassa och bank | 83 | 92 | 406 | 394 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 048 | 923 | 451 | 550 |
| Eget kapital | 353 | 334 | 310 | 312 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 253 | 234 | 210 | 212 |
| Balanserat resultat | 134 | 110 | 12 | 1 |
| Årets resultat | 120 | 123 | 198 | 211 |
| Kortfristiga skulder | 695 | 589 | 141 | 238 |
| Leverantörsskulder | 13 | 10 | 17 | 11 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 55 |
| Övriga skulder | 486 | 497 | 35 | 53 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 196 | 82 | 89 | 119 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 150 | 100 | 100 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 150 | 100 | 100 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 673 | 673 |
| Årets inköp | – | 673 |
| Ackumulerade avskrivningar | 36 | 3 |
| Årets avskrivningar | 34 | 3 |
Om bolaget
- Adress
- RÅSUNDAVÄGEN 75, 169 57 SOLNA
- Registrerat
- 1994-03-29
- Bransch
- Måleriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva måleriverksamhet samt förvaltning av värdepapper och fastigheter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5904-3943
- NORDAHLS MÅLERI I SOLNA AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-11
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver måleriverksamhet. Bolagets säte är i Solna kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.