Genomsyn

Start › Skåne län › Sjöbo

FlexiTech AB

556483-0056AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-07-01 – 2026-06-30

Omsättning 2026
701 tkr
Resultat efter fin. poster 2026
370 tkr
Årets resultat 2026
221 tkr
Eget kapital 2026
398 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20242024: 1120232023: 1120222022: 1120212021: 1120202020: 11

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 701316219285310327475
Nettoomsättning 701291218285310263475
Övriga rörelseintäkter 0250–0640
Rörelsekostnader 332268260201331266441
Råvaror och förnödenheter 36782616139158
Övriga externa kostnader 24821118910497140170
Personalkostnader 48516462637893
Av- och nedskrivningar ––010101020
Rörelseresultat 36948−4284−216134
Finansiella poster 0000000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000000
Räntekostnader och liknande resultatposter 0–––000
Resultat efter finansiella poster 37048−4185−216134
Bokslutsdispositioner −92−721−21210−8
Förändring av periodiseringsfonder −92−721−21210−8
Resultat före skatt 27841−206416126
Skatt på årets resultat 5740130146
Årets resultat 22137−205004820

BalansräkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 663234185354266239247
Anläggningstillgångar –––010190
Materiella anläggningstillgångar –––010190
Maskiner och andra tekniska anläggningar 0000000
Inventarier, verktyg och installationer 000010190
Omsättningstillgångar 663234185354257220247
Kortfristiga fordringar 1196361121475650
Kundfordringar 81252350112510
Övriga fordringar 26262659241928
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 12121212121212
Kassa och bank 544171124233210164198
EGET KAPITAL OCH SKULDER 663234185354266239247
Eget kapital 398178141211161160188
Bundet eget kapital 252525252525100
Aktiekapital 252525252525100
Ej registrerat aktiekapital –––––00
Uppskrivningsfond –––––00
Reservfond –––––00
Fritt eget kapital 37315311618613613588
Överkursfond –––––00
Balanserat resultat 1531161361361358868
Årets resultat 22137−205004820
Obeskattade reserver 99702102121
Periodiseringsfonder 99702102121
Kortfristiga skulder 16550451211065738
Förskott från kunder 33335333
Leverantörsskulder 257231117
Skatteskulder 574048086
Övriga skulder 514814101312
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 30313253323211

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2026202520242023202220212020
Styrelsens förslag –––50–––
Medel att disponera –––186136135–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-06-302025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-302020-06-302019-06-30
Anskaffningsvärde 3939393939391010
Årets inköp –––––29––
Ackumulerade avskrivningar 3939393929201010
Årets avskrivningar –––101010––

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2026-06-302025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-302020-06-302019-06-30
Anskaffningsvärde 139139139139139139139139
Ackumulerade avskrivningar 139139139139139139139119
Årets avskrivningar ––––––20–

Om bolaget

Adress
BALKGATAN 4, 275 32 SJÖBO
Registrerat
1994-03-02
Bransch
Dataprogrammering

Verksamhet enligt registret

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom konferensrumslösningar och därmed förenad verksamhet samt inom redovisningstjänster och skattekonsultation.

Bankgironummer

5664-8884
FLEXITECH AB
kontrollerat 2026-10-03

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-09-25
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget, med säte i Sjöbo, registrerades år 2003 och bedriver sedan dess handel med elektronik i fordon och hem, datorer, nätverksutrustning samt installation av AV-utrustning och handel med värdepapper. Försäljningen sker till både företag och privatpersoner. Bifirman Unica Redovisning bedriver verksamhet som redovisningskonsult.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20269 kB Öppna
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20219 kB Öppna