Start › Stockholms län › Stockholm
Acuria Logistics & Management AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 215 | 3 943 | 4 191 | 2 710 | 2 797 | 1 903 | 1 614 | 2 453 | 2 089 |
| Nettoomsättning | 3 146 | 3 887 | 4 136 | 2 669 | 2 765 | 1 831 | 1 572 | 2 403 | 2 051 |
| Övriga rörelseintäkter | 69 | 56 | 54 | 41 | 32 | 72 | 42 | 50 | 38 |
| Rörelsekostnader | 2 233 | 2 226 | 2 058 | 1 990 | 2 442 | 1 135 | 1 944 | 2 039 | 538 |
| Övriga externa kostnader | 392 | 376 | 274 | 268 | 143 | 269 | 305 | 289 | 227 |
| Personalkostnader | 1 832 | 1 762 | 1 708 | 1 646 | 2 223 | 801 | 1 508 | 1 620 | 174 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 87 | 76 | 76 | 76 | 65 | 131 | 131 | 131 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 6 |
| Rörelseresultat | 982 | 1 717 | 2 132 | 720 | 355 | 768 | −330 | 414 | 1 551 |
| Finansiella poster | 46 | 9 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 50 | 15 | – | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | 7 | – | – | – | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 028 | 1 726 | 2 133 | 721 | 356 | 769 | −330 | 414 | 1 553 |
| Bokslutsdispositioner | −48 | −55 | −42 | −29 | 50 | 86 | 330 | 282 | 45 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 76 | 112 | 359 | 310 | 171 |
| Resultat före skatt | 980 | 1 671 | 2 091 | 691 | 406 | 855 | 0 | 695 | 1 598 |
| Skatt på årets resultat | 209 | 354 | 435 | 146 | 92 | 191 | 0 | 238 | 404 |
| Årets resultat | 771 | 1 317 | 1 656 | 546 | 314 | 664 | 0 | 458 | 1 194 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 389 | 4 586 | 4 251 | 4 415 | 3 357 | 3 413 | 2 320 | 2 289 | 4 723 |
| Anläggningstillgångar | 714 | 680 | 767 | 843 | 919 | 995 | 680 | 811 | 941 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 126 | 251 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 126 | 251 |
| Materiella anläggningstillgångar | 34 | 0 | 87 | 163 | 239 | 315 | 0 | 5 | 10 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 34 | 0 | 87 | 163 | 239 | 315 | 0 | 5 | 10 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 680 | 680 | 680 | 680 | 680 | 680 | 680 | 680 | 680 |
| Andra långfristiga fordringar | 680 | 680 | 680 | 680 | 680 | 680 | 680 | 680 | 680 |
| Omsättningstillgångar | 3 675 | 3 906 | 3 483 | 3 571 | 2 438 | 2 418 | 1 640 | 1 478 | 3 782 |
| Kortfristiga fordringar | 359 | 462 | 826 | 359 | 588 | 309 | 71 | 4 | 267 |
| Kundfordringar | 357 | 462 | 826 | 359 | 588 | 309 | 68 | 0 | 263 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 | – | – | – | 0 | 0 | 4 | 4 | 3 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Kortfristiga placeringar | 631 | 631 | 631 | 631 | 631 | 631 | 631 | 631 | 631 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 631 | 631 | 631 | 631 | 631 | 631 | 631 | 631 | 631 |
| Kassa och bank | 2 686 | 2 813 | 2 027 | 2 582 | 1 220 | 1 479 | 938 | 844 | 2 884 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 389 | 4 586 | 4 251 | 4 415 | 3 357 | 3 413 | 2 320 | 2 289 | 4 723 |
| Eget kapital | 1 255 | 1 484 | 1 867 | 811 | 1 765 | 1 451 | 578 | 578 | 2 027 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 135 | 1 364 | 1 747 | 691 | 1 645 | 1 331 | 458 | 458 | 1 907 |
| Balanserat resultat | 364 | 47 | 91 | 145 | 1 331 | 667 | 458 | 0 | 712 |
| Årets resultat | 771 | 1 317 | 1 656 | 546 | 314 | 664 | 0 | 458 | 1 194 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 76 | 189 | 548 | 858 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 76 | 189 | 548 | 858 |
| Långfristiga skulder | 48 | 575 | 520 | 478 | 448 | 422 | 396 | 367 | 339 |
| Övriga skulder | 48 | 575 | 520 | 478 | 448 | 422 | 396 | 367 | 339 |
| Kortfristiga skulder | 3 086 | 2 527 | 1 864 | 3 126 | 1 143 | 1 463 | 1 157 | 796 | 1 499 |
| Leverantörsskulder | 12 | 9 | 10 | 12 | 9 | 4 | 5 | 254 | 9 |
| Skatteskulder | −164 | 28 | 29 | −260 | −314 | −215 | −279 | −42 | 95 |
| Övriga skulder | 2 830 | 2 297 | 1 448 | 3 014 | 1 102 | 1 528 | 1 105 | 436 | 1 386 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 409 | 193 | 377 | 360 | 346 | 146 | 327 | 147 | 9 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 000 | 1 000 | 1 700 | 600 | 1 500 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 691 | 1 645 | 1 331 | 458 | 458 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 210 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av förbättrad konsultbeläggningsgrad jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har ägt rum under eller efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Att nettoomsättningen ökar med mer än 30% jämfört med föregående år beror på en för räkenskapsåret mer gynnsam konsultbeläggningsgrad.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut har inträffat.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av lägre beläggningsgrad.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut har inträffat.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 | 2016-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 680 | 680 | 680 | 680 | 680 | 680 | 680 | 680 | 680 | 680 |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 | 2016-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 628 | 628 | 628 | 628 | 628 | 628 | 628 | 628 | 628 | 628 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | – | – | 126 | 126 | 126 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 | 2016-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 419 | 419 | 419 | 419 | 419 | 419 | 155 | 155 | 155 | 155 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 380 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 116 | – | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 9 | 87 | 76 | 76 | 76 | 65 | 5 | 5 | 5 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 3391, 103 68 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1994-02-07
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom logistik, management, telekom, IT, multimedia och akustik samt handel med utrustning i anslutning härtill, äga och förvalta fast och lös egendom samt värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5032-5224
- ACURIA LOGISTICS & MANAGEMENT AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-20
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom logistik, management, telekom, IT, multimedia och akustik samt handel med utrustning i anslutning härtill, äga och förvalta fast och lös egendom samt värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.