Start › Stockholms län › Tumba
Nattros Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 663 | 606 | 625 | 723 |
| Nettoomsättning | 655 | 544 | 621 | 723 |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | 62 | 4 | 0 |
| Rörelsekostnader | 464 | 558 | 519 | 714 |
| Handelsvaror | 323 | 300 | 309 | 277 |
| Övriga externa kostnader | 60 | 67 | 71 | 57 |
| Personalkostnader | 81 | 118 | 66 | 306 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 74 | 74 | 74 |
| Rörelseresultat | 199 | 48 | 106 | 9 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −2 | −6 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 199 | 48 | 104 | 3 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 92 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 92 |
| Resultat före skatt | 199 | 48 | 104 | 95 |
| Skatt på årets resultat | 42 | 13 | 26 | 23 |
| Årets resultat | 157 | 35 | 79 | 72 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 335 | 219 | 188 | 404 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 43 | 117 | 190 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 43 | 117 | 190 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 43 | 117 | 190 |
| Omsättningstillgångar | 335 | 176 | 71 | 213 |
| Kortfristiga fordringar | 330 | 44 | 53 | 90 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 6 |
| Övriga fordringar | 330 | 44 | 27 | 84 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 26 | 0 |
| Kassa och bank | 5 | 132 | 19 | 124 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 335 | 219 | 188 | 404 |
| Eget kapital | 293 | 136 | 101 | 182 |
| Bundet eget kapital | 103 | 103 | 103 | 103 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Fritt eget kapital | 190 | 33 | −2 | 79 |
| Balanserat resultat | 33 | 88 | 9 | 7 |
| Årets resultat | 157 | 35 | 79 | 72 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 84 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 84 |
| Kortfristiga skulder | 42 | 83 | 87 | 138 |
| Leverantörsskulder | 5 | 29 | 16 | 44 |
| Skatteskulder | 42 | 39 | 25 | 84 |
| Övriga skulder | −10 | 6 | 29 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 10 | 17 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 189 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | 33 | −2 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Pandemin som började ta fart under räkenskapsåret har påverkat efterfrågan på bolagets tjänster negativt efter räkenskapsårets utgång. Forsatt utvärdering av framtida stödåtgärder som kan påverka bolagets ställning positivt sker löpande.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 368 | 368 | 368 | 368 |
| Försäljningar och utrangeringar | 368 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 325 | 251 | 178 | 104 |
| Årets avskrivningar | – | 74 | 74 | 74 | – |
| Återförda avskrivningar | 325 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Toppvägen 10, 147 54 TUMBA
- Registrerat
- 1994-03-02
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva elinstalationer, vvs-arbete personal uthyrning samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-12-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver taxirörelse. Bolaget har avtal med Taxi Kurir och har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har avvecklat taxirörelsen under slutet av räkesnkapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.