Start › Stockholms län › Järfalla
Fastighets- och Företagsutveckling S-E Köhlin Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 100 | 99 | 502 | 161 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 648 | 115 | 161 |
| Rörelsekostnader | 43 | 37 | 35 | 33 | 44 | 35 |
| Övriga externa kostnader | 43 | 37 | 35 | 33 | 44 | 35 |
| Rörelseresultat | −43 | −37 | 65 | 66 | 459 | 127 |
| Finansiella poster | −1 285 | −903 | −341 | 74 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 114 | 88 | 258 | 102 | 64 | 63 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 9 | 0 | 0 | 0 | 59 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 1 400 | 1 000 | 600 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | −1 | 28 | 110 | 110 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 329 | −940 | −275 | 140 | 412 | 138 |
| Resultat före skatt | −1 329 | −940 | −275 | 140 | 412 | 138 |
| Skatt på årets resultat | 15 | 12 | 67 | 29 | 89 | 29 |
| Årets resultat | −1 344 | −952 | −342 | 111 | 323 | 110 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 251 | 4 831 | 5 960 | – | 6 116 | 5 852 |
| Anläggningstillgångar | 2 302 | 3 702 | 4 702 | – | 5 348 | 4 986 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 302 | 3 702 | 4 702 | – | 5 348 | 4 986 |
| Ägarintressen i övriga företag | 0 | 1 400 | 2 400 | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 2 302 | 2 302 | 2 302 | 2 348 | 2 348 | 1 986 |
| Omsättningstillgångar | 949 | 1 129 | 1 258 | – | 768 | 866 |
| Kortfristiga fordringar | 699 | 654 | 692 | – | 573 | 210 |
| Kundfordringar | 538 | 538 | 538 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 61 | 17 | 54 | – | 25 | 49 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 100 | 100 | 100 | – | 549 | 162 |
| Kassa och bank | 250 | 474 | 566 | – | 194 | 656 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 251 | 4 831 | 5 960 | – | 6 116 | 5 852 |
| Eget kapital | 289 | 1 632 | 2 585 | – | 2 816 | 2 493 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | – | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 169 | 1 512 | 2 465 | – | 2 696 | 2 373 |
| Balanserat resultat | 1 512 | 2 465 | 2 807 | 2 696 | 2 373 | 2 264 |
| Årets resultat | −1 344 | −952 | −342 | 111 | 323 | 110 |
| Kortfristiga skulder | 2 963 | 3 199 | 3 376 | – | 3 300 | 3 359 |
| Övriga skulder | 2 953 | 3 191 | 3 360 | – | 3 284 | 3 346 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 8 | 15 | – | 15 | 13 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 2 807 | 2 696 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen inte haft påverkan på företagets verksamhet.På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende gårdet i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 302 | 2 302 | 2 302 | 2 348 | 2 348 | 1 986 | 1 738 |
| Årets inköp | – | – | 17 | 0 | 381 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 63 | 0 | 19 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | 0 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 |
| Ackumulerade avskrivningar | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 3 000 | 1 600 | 600 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 1 400 | 1 000 | 600 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ALLMOGEVÄGEN 8 5 TR, 177 57 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 1994-01-14
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva rådgivning i bygg-, fastighets- och företagsledningfrågor. Förvärva, förvalta och försälja fast egendom och värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5879-3084
- FASTIGHETS & FÖRETAGSUTVECKLING
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Järfälla
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-07-02
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av konsultverksamhet med företagsutveckling och handel med finansiella instrument samt idka övrig därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Järfälla .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har inträffat under verksamhetsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.