Start › Dalarnas län › Sälen
Kjell Larsson Sport & Fritid Aktiebolag
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 50 | 600 | 1 623 | 500 | 500 | 43 |
| Nettoomsättning | 0 | 50 | 600 | 1 620 | 500 | 500 | 43 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 4 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 322 | 257 | 434 | 519 | 464 | 824 | 182 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 1 | 33 |
| Övriga externa kostnader | 191 | 198 | 229 | 179 | 137 | 193 | 145 |
| Personalkostnader | 132 | 18 | 165 | 300 | 287 | 590 | 4 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 0 |
| Rörelseresultat | −322 | −207 | 166 | 1 105 | 36 | −323 | −139 |
| Finansiella poster | 3 616 | 80 | 251 | 180 | 38 | −51 | 7 500 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 3 750 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 250 | – | – | 0 | 7 500 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 105 | 80 | 1 | 180 | 38 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 239 | – | – | – | 0 | 51 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 294 | −127 | 417 | 1 285 | 74 | −374 | 7 361 |
| Resultat före skatt | 3 294 | −127 | 417 | 1 285 | 74 | −374 | 7 361 |
| Årets resultat | 3 294 | −127 | 417 | 1 285 | 74 | −374 | 7 361 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 795 | 6 501 | 6 367 | 5 846 | 4 768 | 4 781 | 8 202 |
| Anläggningstillgångar | 70 | 270 | 260 | 300 | 340 | 380 | 200 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 40 | 80 | 120 | 160 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 40 | 80 | 120 | 160 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 70 | 270 | 220 | 220 | 220 | 220 | 200 |
| Andelar i koncernföretag | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 50 | 250 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Omsättningstillgångar | 9 726 | 6 231 | 6 108 | 5 546 | 4 428 | 4 401 | 8 002 |
| Kortfristiga fordringar | 7 611 | 6 173 | 6 023 | 3 938 | 3 600 | 2 203 | 533 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 150 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 5 923 | 6 156 | 5 978 | 3 759 | 3 579 | 2 008 | 0 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 500 |
| Övriga fordringar | 1 688 | 16 | 44 | 29 | 21 | 196 | 33 |
| Kassa och bank | 2 115 | 59 | 85 | 1 608 | 828 | 2 198 | 7 470 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 795 | 6 501 | 6 367 | 5 846 | 4 768 | 4 781 | 8 202 |
| Eget kapital | 8 581 | 5 486 | 5 813 | 5 591 | 4 512 | 4 638 | 8 187 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 8 461 | 5 366 | 5 693 | 5 471 | 4 392 | 4 518 | 8 067 |
| Balanserat resultat | 5 166 | 5 493 | 5 276 | 4 186 | 4 318 | 4 892 | 707 |
| Årets resultat | 3 294 | −127 | 417 | 1 285 | 74 | −374 | 7 361 |
| Kortfristiga skulder | 1 215 | 1 014 | 554 | 254 | 255 | 143 | 15 |
| Övriga skulder | 1 200 | 999 | 539 | 239 | 240 | 128 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | – | 0 | 350 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | – | 0 | 350 |
| Eventualförpliktelser | – | – | – | – | – | 0 | 5 619 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 200 | 200 | 195 | 206 | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 392 | 4 518 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av viruset Covid-19 skulle kunna få en negativ effekt på företagets resultat på nya året, men att styrelsen i dagsläget inte kan bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 250 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Årets inköp | 0 | 50 | 0 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 200 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 20 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 200 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 200 | 200 | 160 | 120 | 80 | 40 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- KRANSVÄGEN 1 C, 780 91 SÄLEN
- Registrerat
- 1993-12-17
- Bransch
- Uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva försäljning och uthyrning av sportartiklar och kläder, förvaltning av fastigheter, förvalta aktier i rörelsedrivande dotter- och intressebolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5897-4411
- LARSSON KJELL SPORT & FRITID AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Sälen
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-03
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet omfattar, indirekt via intressebolag, fastighetsförvaltning samt försäljning och uthyrning av sport- och fritidsartiklar. Företaget har sitt säte i Sälen .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året sålt andelar i intresseföretag.