Tandläkare Mats Höglund Aktiebolag
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 65 | 26 | −56 | −53 |
| Nettoomsättning | 63 | 25 | −56 | −29 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 1 | 0 | −24 |
| Rörelsekostnader | 719 | 347 | 423 | 713 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 612 | 246 | 354 | 178 |
| Personalkostnader | 32 | 30 | 0 | 470 |
| Av- och nedskrivningar | 71 | 71 | 69 | 62 |
| Övriga rörelsekostnader | 4 | 0 | 0 | 1 |
| Rörelseresultat | −654 | −321 | −479 | −766 |
| Finansiella poster | −29 | −117 | −48 | 24 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 63 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 28 | 117 | 48 | 37 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −683 | −439 | −527 | −742 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 182 | 530 | 744 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 182 | 530 | 744 |
| Resultat före skatt | −683 | −257 | 3 | 2 |
| Årets resultat | −683 | −257 | 3 | 2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 577 | 4 270 | 4 821 | 5 416 |
| Anläggningstillgångar | 3 568 | 3 924 | 4 112 | 4 185 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 154 | 3 225 | 3 297 | 3 322 |
| Byggnader och mark | 3 135 | 3 197 | 3 260 | 3 322 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 19 | 28 | 37 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 413 | 698 | 815 | 863 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 413 | 698 | 815 | 863 |
| Omsättningstillgångar | 9 | 346 | 710 | 1 231 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 2 | 2 | 4 |
| Övriga fordringar | 0 | 2 | 2 | 4 |
| Kassa och bank | 9 | 344 | 708 | 1 227 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 577 | 4 270 | 4 821 | 5 416 |
| Eget kapital | 3 544 | 4 227 | 4 534 | 4 681 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 3 424 | 4 107 | 4 414 | 4 561 |
| Balanserat resultat | 4 107 | 4 364 | 4 411 | 4 559 |
| Årets resultat | −683 | −257 | 3 | 2 |
| Obeskattade reserver | – | – | 182 | 712 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 182 | 712 |
| Kortfristiga skulder | 32 | 43 | 106 | 23 |
| Förskott från kunder | – | – | 11 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 2 |
| Övriga skulder | 22 | 23 | 75 | 1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 20 | 20 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 4 414 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Bolaget har under räkenskapsåret i strid med bokföringslagen bokfört affärshändelser först vid själva betalningspunkten.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Tandläkare Mats Höglund AB för räkenskapsåret 2021-09-01 -- 2022-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Tandläkare Mats Höglund ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Tandläkare Mats Höglund AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-08-31 | 2023-09-01 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 644 | 900 | 900 | 900 | 900 | 900 | 900 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | – | 900 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 256 | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 230 | 202 | 202 | 85 | 85 | 37 | 37 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 28 | – | 117 | – | 48 | – | 37 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2024-08-31 | 2023-09-01 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 002 | 4 002 | 4 002 | 4 002 | 4 002 | 4 002 | 4 002 | 4 002 |
| Ackumulerade avskrivningar | 867 | 804 | 804 | 742 | 742 | 680 | 680 | 617 |
| Årets avskrivningar | 62 | – | 62 | – | 62 | – | 62 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-08-31 | 2023-09-01 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | – | 0 | – |
| Årets inköp | – | – | – | – | 44 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 24 | 16 | 16 | 7 | 7 | 0 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 9 | – | 9 | – | 7 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- GIBRALTARGATAN 3 A, 211 18 MALMÖ
- Registrerat
- 1993-08-30
- Bransch
- Tandläkarverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva tandläkarpraktik, äga och förvalta värde- papper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5832-0987
- HÖGLUND MATS TANDL AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Malmö kommun.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-09-06
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedrev tidigare tandläkarpraktik. Numera bedriver man enbart uthyrning av fastighet i Spanien.
Väsentliga händelser
Omsättningen har ökat något på grund av ökad uthyrning av fastighet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.