Start › Stockholms län › Stockholm
Proguard betongreparationer Aktiebolag
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024-12 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 15 063 | 36 925 | 30 838 |
| Nettoomsättning | 15 543 | 34 991 | 30 712 |
| Övriga rörelseintäkter | 273 | 90 | 445 |
| Rörelsekostnader | 19 664 | 41 837 | 36 445 |
| Råvaror och förnödenheter | 12 264 | 23 292 | 19 166 |
| Övriga externa kostnader | 3 217 | 13 085 | 10 926 |
| Personalkostnader | 3 944 | 5 220 | 5 950 |
| Av- och nedskrivningar | 239 | 240 | 404 |
| Rörelseresultat | −4 601 | −4 913 | −5 607 |
| Finansiella poster | −41 | −1 | −269 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 20 | 34 | 78 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 87 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 60 | 35 | 260 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 642 | −4 914 | −5 876 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 110 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 110 |
| Resultat före skatt | −4 642 | −4 914 | −5 766 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 77 | 0 |
| Årets resultat | −4 642 | −4 990 | −5 766 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024-12 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 066 | 13 380 | 10 075 |
| Anläggningstillgångar | 414 | 1 120 | 1 295 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 414 | 1 120 | 1 295 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 414 | 1 120 | 1 295 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 2 652 | 12 260 | 8 780 |
| Varulager m.m. | 774 | 3 126 | 366 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 774 | 3 126 | 366 |
| Kortfristiga fordringar | 1 337 | 7 913 | 6 067 |
| Kundfordringar | 453 | 4 718 | 4 232 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 1 791 | 0 |
| Övriga fordringar | 846 | 1 157 | 1 039 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 38 | 246 | 796 |
| Kassa och bank | 541 | 1 221 | 2 347 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 066 | 13 380 | 10 075 |
| Eget kapital | −4 382 | 260 | 251 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | −4 502 | 140 | 131 |
| Balanserat resultat | 140 | 5 131 | 5 896 |
| Årets resultat | −4 642 | −4 990 | −5 766 |
| Långfristiga skulder | 196 | 250 | 1 862 |
| Skulder till kreditinstitut | 196 | 250 | 284 |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 1 578 |
| Kortfristiga skulder | 7 252 | 12 870 | 7 962 |
| Skulder till kreditinstitut | 50 | 50 | 50 |
| Leverantörsskulder | 4 570 | 8 313 | 4 291 |
| Skulder till koncernföretag | 328 | – | – |
| Skatteskulder | 132 | – | – |
| Övriga skulder | 18 | 203 | 409 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 265 | 818 | 642 |
| Företagsinteckningar | 1 200 | 1 200 | 1 200 |
| Äganderättsförbehåll | 207 | 305 | 326 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024-12 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 5 000 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat med mer än 30% och det beror på en medveten nedragning av driften.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång. Bolaget har under räkenskapsåret inte i rätt tid och med rätt belopp vare sig redovisat eller betalat avdragen skatt, sociala avgifter eller mervärdeskatt.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Modifierat uttalande
Jag har haft i uppdrag att utföra en revision av årsredovisningen för Proguard betongreparationer AB för år 2025. Som en följd av hur betydelsefullt det förhållande som beskrivs i avsnittet "Grund för uttalanden" är kan jag inte uttala mig om huruvida årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen, eller om den ger en rättvisande bild av Proguard betongreparationer ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 eller av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Som en följd av det förhållande som beskrivs i avsnittet "Grund för uttalanden" kan jag varken till- eller avstyrka att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Enligt redovisningsprinciperna i årsredovisningen redovisar företaget tjänsteuppdrag på fast räkning i enlighet med huvudregeln. Företaget har betydande tjänsteuppdrag på fast räkning. Det finns inga tillfredsställande beräkningar på färdigställandegraden av dessa på bokslutsdagen. I årsredovisningen har det redovisats Pågående arbeten för annans räkning om 774 499 kr respektive 1 887 705 kr avseende tjänsteuppdrag till fast räkning. Vi har inte kunnat inhämta tillräckliga revisionsbevis för att kunna säkerställa att intäkterna är korrekt redovisade. Jag är oberoende i förhållande till Proguard betongreparationer AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Proguard betongreparationer AB för räkenskapsåret 2024-05-01 -- 2024-12-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Proguard betongreparationer ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Proguard betongreparationer AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 898 | 898 | 898 | 811 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 87 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 898 | 898 | 898 | 811 |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 87 | – |
Goodwill
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 175 | 1 175 | 1 175 | 1 175 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 175 | 1 175 | 1 175 | 1 175 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 041 | 6 694 | 6 629 | 6 798 |
| Årets inköp | 0 | 65 | 356 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 653 | 0 | 525 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 4 627 | 5 574 | 5 334 | 5 455 |
| Årets avskrivningar | 239 | 240 | 404 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 186 | 0 | 525 | – |
Om bolaget
- Adress
- MAILBOX 2342, 111 75 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1993-09-09
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet i form av betongreparationer, expoxibeläggningar och antimögelsystem och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5365-5593
- PRO GUARD BETONGREPARATIONER AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholm.
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva byggnadsverksamhet i form av betongreparationer, expoxibeläggningar och antimögelsystem samt därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Per 251231 är det egna kapitalet förbrukat och kontrollbalansräkning har upprättats.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.