Start › Stockholms län › Lidingö
Pea Medi AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 89 | 2 | 49 | 70 | 65 | 46 | 1 640 | 1 861 |
| Nettoomsättning | 89 | 2 | 49 | 70 | 65 | 30 | 1 640 | 1 861 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 15 | – | – |
| Rörelsekostnader | 352 | 957 | 641 | 1 344 | 1 367 | 714 | 912 | 1 245 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | 78 | 37 | 20 | 59 | 31 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 184 | 187 | 242 | 208 | 258 | 302 | 283 | 379 |
| Personalkostnader | 165 | 692 | 362 | 1 042 | 1 012 | 345 | 592 | 865 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 74 | 37 | 37 | 37 | 1 |
| Rörelseresultat | −264 | −955 | −592 | −1 274 | −1 302 | −669 | 728 | 616 |
| Finansiella poster | 472 | 1 129 | 1 270 | 1 520 | 2 444 | 1 670 | 23 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 484 | 1 126 | 1 268 | 1 520 | 1 636 | 1 670 | 23 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 808 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 4 | 2 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 10 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 208 | 174 | 678 | 246 | 1 142 | 1 001 | 751 | 616 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 870 | 140 | 107 | −41 | −241 | −190 | −55 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 870 | 140 | 70 | −50 | −250 | −190 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 37 | 9 | 9 | 0 | −55 |
| Resultat före skatt | 208 | 1 044 | 818 | 353 | 1 101 | 760 | 561 | 561 |
| Skatt på årets resultat | 52 | 222 | 177 | 82 | 236 | 114 | 175 | 125 |
| Årets resultat | 156 | 821 | 641 | 271 | 865 | 646 | 386 | 436 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 665 | 3 469 | 3 585 | 3 445 | 3 579 | 2 743 | 2 363 | 2 556 |
| Anläggningstillgångar | 2 350 | 3 182 | 3 152 | 3 113 | 3 154 | 1 982 | 1 966 | 1 957 |
| Materiella anläggningstillgångar | 39 | 39 | 39 | 39 | 113 | 111 | 148 | 186 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 74 | 111 | 148 | 186 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 39 | 39 | 39 | 39 | 39 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 311 | 3 143 | 3 113 | 3 074 | 3 041 | 1 871 | 1 817 | 1 771 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 326 | 3 133 | 3 103 | 3 064 | 3 031 | 1 861 | 1 807 | 1 761 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 985 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 315 | 286 | 432 | 332 | 424 | 761 | 397 | 599 |
| Kortfristiga fordringar | 35 | 276 | 330 | 253 | 251 | 681 | 108 | 173 |
| Kundfordringar | 0 | 133 | 110 | 96 | 113 | 258 | 0 | 16 |
| Övriga fordringar | 34 | 144 | 219 | 157 | 138 | 423 | 108 | 157 |
| Kassa och bank | 281 | 10 | 102 | 79 | 173 | 80 | 289 | 426 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 665 | 3 469 | 3 585 | 3 445 | 3 579 | 2 743 | 2 363 | 2 556 |
| Eget kapital | 2 488 | 2 682 | 2 075 | 1 841 | 1 920 | 1 334 | 1 188 | 1 102 |
| Bundet eget kapital | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 |
| Aktiekapital | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 2 367 | 2 561 | 1 954 | 1 720 | 1 799 | 1 213 | 1 067 | 981 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 2 211 | 1 740 | 1 313 | 1 449 | 933 | 567 | 681 | 545 |
| Årets resultat | 156 | 821 | 641 | 271 | 865 | 646 | 386 | 436 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 870 | 1 010 | 1 117 | 1 076 | 835 | 645 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 870 | 1 010 | 1 080 | 1 030 | 780 | 590 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | 0 | 37 | 46 | 55 | 55 |
| Kortfristiga skulder | 177 | 787 | 640 | 594 | 542 | 333 | 340 | 809 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 170 |
| Skatteskulder | 52 | 165 | 70 | 22 | 141 | 40 | 45 | 0 |
| Övriga skulder | 110 | 537 | 370 | 373 | 202 | 133 | 135 | 450 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 84 | 199 | 199 | 199 | 160 | 160 | 189 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 320 | 350 | 214 | 400 | 350 | 280 | 500 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 320 | 350 | 214 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 720 | 1 799 | 1 213 | 1 067 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 985 | 2 840 | 2 840 |
| Försäljningar och utrangeringar | 855 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 326 | 293 | 263 | 3 064 | 3 031 | 1 861 | 1 807 | 1 761 | 1 665 |
| Årets inköp | 33 | 30 | 39 | 33 | 1 170 | 54 | 46 | 96 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 186 | 186 | 186 | 186 | 186 | 186 | 186 | 186 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 186 |
| Ackumulerade avskrivningar | 186 | 186 | 186 | 186 | 112 | 75 | 38 | 1 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 74 | 37 | 37 | 37 | 1 |
Om bolaget
- Adress
- KROKVÄGEN 12, 181 51 LIDINGÖ
- Registrerat
- 1993-04-29
- Bransch
- Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva sjukvård samt föreläsningsverksamhet. Vaccinations- och profylax rådgivning i form av publikation och via datamedia till medicinalpersonal samt epidemiologisk kartläggning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5838-9230
- PEA MEDI AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-19
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm bedriver läkarpraktik. Bolaget är delägare i ÖSMAB KB Ersättning sker som avräkning mot kommanditbolag
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.