Start › Stockholms län › Stockholm
Sandlers City Ur Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 0 | 42 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | – | 0 | 42 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 10 | 9 | 9 | 8 | 16 | 260 | −147 | 340 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 9 | 9 | 8 | 16 | 10 | 14 | 31 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 250 | −161 | 309 |
| Rörelseresultat | −10 | −9 | −9 | 34 | −16 | −260 | 147 | −340 |
| Finansiella poster | 246 | 323 | −6 | −6 | 535 | −78 | −11 | −7 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 246 | 323 | – | 0 | 535 | −78 | −113 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | −102 | 7 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 6 | 6 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 236 | 314 | −15 | 28 | 519 | −338 | 136 | −346 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 1 074 | 764 | 0 | 315 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 1 074 | 764 | 0 | 315 |
| Resultat före skatt | 236 | 314 | −15 | 28 | 1 593 | 426 | 136 | −31 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 63 | 0 | 9 | 343 | 39 | – | – |
| Årets resultat | 236 | 251 | −15 | 19 | 1 250 | 387 | 136 | −31 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 586 | 2 713 | 2 628 | 3 166 | 3 314 | 3 013 | 3 528 | 3 972 |
| Anläggningstillgångar | 12 | 177 | 2 177 | 177 | 177 | 599 | 2 177 | 2 575 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 | 177 | 2 177 | 177 | 177 | 599 | 2 177 | 2 575 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 12 | 12 | 2 012 | 12 | 12 | 434 | 2 012 | 2 012 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 165 | 165 | 165 | 165 | 165 | 165 | 563 |
| Omsättningstillgångar | 2 574 | 2 536 | 451 | 2 989 | 3 137 | 2 415 | 1 351 | 1 397 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 0 | 13 | 4 | 2 | 66 | 64 | 69 |
| Övriga fordringar | 2 | 0 | 13 | 4 | 2 | 66 | 64 | 69 |
| Kassa och bank | 2 572 | 2 536 | 438 | 2 985 | 3 134 | 2 349 | 1 288 | 1 329 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 586 | 2 713 | 2 628 | 3 166 | 3 314 | 3 013 | 3 528 | 3 972 |
| Eget kapital | 2 484 | 2 458 | 2 417 | 2 632 | 2 793 | 1 723 | 1 513 | 1 553 |
| Bundet eget kapital | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 2 414 | 2 388 | 2 347 | 2 562 | 2 723 | 1 653 | 1 443 | 1 483 |
| Balanserat resultat | 2 178 | 2 137 | 2 362 | 2 543 | 1 473 | 1 266 | 1 308 | 1 514 |
| Årets resultat | 236 | 251 | −15 | 19 | 1 250 | 387 | 136 | −31 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 1 074 | 1 838 | 1 838 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 1 074 | 1 838 | 1 838 |
| Avsättningar | 0 | 165 | 165 | 165 | 165 | 165 | 165 | 563 |
| Kortfristiga skulder | 102 | 90 | 46 | 368 | 355 | 52 | 12 | 19 |
| Skatteskulder | 63 | 63 | 7 | 7 | 343 | 39 | 2 | 6 |
| Övriga skulder | 26 | 15 | 26 | 349 | – | 0 | −2 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | – | – | 150 | 548 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | – | – | 150 | 150 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 210 | 210 | 200 | 188 | 184 | 177 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 562 | 2 723 | 1 653 | 1 443 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 165 | 165 | 165 | 165 | 165 | 165 | 665 | 665 |
| Försäljningar och utrangeringar | 165 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 102 | 95 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 7 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 12 | 12 | 2 012 | 12 | 12 | 434 | 2 012 | 2 012 | 2 012 |
| Årets inköp | – | – | 2 000 | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 2 000 | – | – | 422 | 1 578 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SICKLA KANALGATA 22, 120 32 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1993-03-02
- Bransch
- Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska driva detaljhandel med klockor och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5857-5192
- SANDLERS CITY UR AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-15
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet är vilande. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.