Start › Stockholms län › Stockholm
Modegruppen Stockholm AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 24 704 | 26 134 | – | – |
| Nettoomsättning | 24 599 | 24 891 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 104 | 44 | – | – |
| Rörelsekostnader | 31 141 | 28 150 | – | – |
| Handelsvaror | 20 539 | 16 616 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 6 184 | 5 660 | – | – |
| Personalkostnader | 3 327 | 4 304 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 500 | 1 331 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 591 | 238 | – | – |
| Rörelseresultat | −6 437 | −2 015 | – | – |
| Finansiella poster | −765 | −342 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | −6 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 857 | 336 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −7 202 | −2 358 | – | – |
| Resultat före skatt | −7 202 | −2 358 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 855 | – | – |
| Årets resultat | −7 202 | −4 213 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 12 347 | 24 048 | 21 781 | 18 616 |
| Anläggningstillgångar | 3 784 | 4 257 | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 2 267 | 2 542 | – | – |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 2 267 | 2 542 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 223 | 1 448 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 223 | 1 448 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 295 | 267 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 9 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 295 | 259 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 563 | 19 791 | – | – |
| Varulager m.m. | 5 977 | 18 644 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 694 | 1 804 | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 5 252 | 15 909 | – | – |
| Förskott till leverantörer | 32 | 931 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 391 | 1 038 | – | – |
| Kundfordringar | 484 | 0 | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 0 | 42 | – | – |
| Övriga fordringar | 576 | 232 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 222 | 683 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 12 347 | 24 048 | – | – |
| Eget kapital | 716 | 418 | – | – |
| Bundet eget kapital | 2 494 | 2 634 | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | – | – |
| Reservfond | 27 | 27 | – | – |
| Fritt eget kapital | −1 778 | −2 216 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 424 | 1 997 | – | – |
| Årets resultat | −7 202 | −4 213 | – | – |
| Långfristiga skulder | 5 466 | 14 413 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 694 | 1 286 | – | – |
| Övriga skulder | 4 772 | 13 128 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 165 | 9 217 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 608 | 1 350 | – | – |
| Checkräkningskredit | 0 | 1 952 | – | – |
| Leverantörsskulder | 913 | 2 812 | – | – |
| Övriga skulder | 4 198 | 2 851 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 445 | 253 | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 7 500 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Modegruppen Stockholm AB bedriver detaljhandel med damkonfektion. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut Bolaget bytte namn efter räkenskapsårets slut, 2024-11-02, från Nathalie Schuterman AB till Modegruppen Stockholm AB.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 295 | 259 | 259 |
| Årets inköp | 36 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 9 | 9 |
| Försäljningar och utrangeringar | 9 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 669 | 6 669 | 6 379 |
| Årets inköp | 0 | 290 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 5 447 | 5 221 | 4 857 |
| Årets avskrivningar | 226 | 364 | – |
Om bolaget
- Adress
- Strindbergsgatan 44, 115 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1993-01-20
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva detaljhandel med herr-, dam- och barnkonfektion, IT- och datatjänster jämte annan därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2024-12-23)
- Revisionsfirma
- Ernst & Young AB
- Årsstämma
- 2024-12-23
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego