Start › Dalarnas län › Vansbro
Aktiebolaget Herman Parts Däck & Bildelar
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 832 | 4 730 | 1 243 | 785 | 1 378 | 1 230 |
| Nettoomsättning | 2 941 | 4 730 | 1 243 | 785 | 1 378 | 1 230 |
| Övriga rörelseintäkter | 890 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 640 | 2 341 | 686 | 642 | 838 | 692 |
| Handelsvaror | 1 294 | 2 115 | 413 | 332 | 438 | 281 |
| Övriga externa kostnader | 327 | 202 | 236 | 258 | 340 | 323 |
| Personalkostnader | 9 | 19 | 20 | 19 | 21 | 43 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 5 | 17 | 33 | 39 | 45 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 192 | 2 389 | 556 | 143 | 540 | 538 |
| Finansiella poster | 6 | 14 | 2 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 | 14 | 2 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 199 | 2 404 | 559 | 142 | 539 | 538 |
| Bokslutsdispositioner | −558 | −608 | 5 | 2 | 11 | −123 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −558 | −600 | – | – | 0 | −139 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | −8 | 5 | 2 | 11 | 16 |
| Resultat före skatt | 1 641 | 1 796 | 564 | 145 | 550 | 415 |
| Skatt på årets resultat | 345 | 371 | 117 | 30 | 114 | 89 |
| Årets resultat | 1 296 | 1 425 | 447 | 114 | 436 | 326 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 982 | 4 611 | 1 910 | 1 681 | 2 083 | 2 518 |
| Anläggningstillgångar | 4 116 | 1 125 | 1 099 | 1 116 | 1 149 | 1 188 |
| Materiella anläggningstillgångar | 66 | 75 | 49 | 66 | 99 | 138 |
| Byggnader och mark | 40 | 44 | 47 | 50 | 53 | 56 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 26 | 32 | 2 | 16 | 46 | 82 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 050 | 1 050 | 1 050 | 1 050 | 1 050 | 1 050 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 4 050 | 1 050 | 1 050 | 1 050 | 1 050 | 1 050 |
| Omsättningstillgångar | 1 866 | 3 486 | 812 | 565 | 934 | 1 330 |
| Kortfristiga fordringar | 498 | 181 | 514 | 155 | 629 | 493 |
| Kundfordringar | 240 | 181 | 190 | 22 | 629 | 483 |
| Övriga fordringar | 257 | 0 | 36 | 133 | 0 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 288 | – | 0 | 10 |
| Kassa och bank | 1 369 | 3 304 | 298 | 410 | 304 | 837 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 982 | 4 611 | 1 910 | 1 681 | 2 083 | 2 518 |
| Eget kapital | 4 030 | 2 933 | 1 708 | 1 461 | 1 527 | 1 727 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 3 910 | 2 813 | 1 588 | 1 341 | 1 407 | 1 607 |
| Balanserat resultat | 2 613 | 1 388 | 1 141 | 1 227 | 971 | 1 281 |
| Årets resultat | 1 296 | 1 425 | 447 | 114 | 436 | 326 |
| Obeskattade reserver | 1 306 | 749 | 141 | 146 | 148 | 160 |
| Periodiseringsfonder | 1 297 | 739 | 139 | 139 | 139 | 139 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 10 | 10 | 2 | 7 | 10 | 21 |
| Kortfristiga skulder | 646 | 929 | 61 | 74 | 408 | 632 |
| Leverantörsskulder | 233 | 78 | 0 | 48 | 114 | 26 |
| Skatteskulder | 395 | 218 | – | 0 | 26 | 194 |
| Övriga skulder | 0 | 615 | 3 | 7 | 231 | 368 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 18 | 18 | 58 | 18 | 38 | 43 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 340 | 200 | 200 | 200 | 180 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 341 | 1 407 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen varierar på grund av säsongsvariationer och beställningar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
De ökade intäkterna beror på ökad orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
De ökade intäkterna beror på bättre orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
De minskade intäkterna beror på minskad orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 050 | 1 050 | 1 050 | 1 050 | 1 050 | 1 050 | 1 050 |
| Årets inköp | 3 000 | – | – | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 | – | – | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 79 | 79 | 79 | 79 | 79 | 79 |
| Ackumulerade avskrivningar | 39 | 36 | 32 | 29 | 26 | 23 |
| Årets avskrivningar | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 424 | 463 | 431 | 431 | 431 | 431 | 431 |
| Årets inköp | 0 | 32 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 39 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 398 | 431 | 429 | 415 | 385 | 349 | 307 |
| Årets avskrivningar | 6 | 2 | 14 | 30 | 36 | 42 | – |
| Återförda avskrivningar | 39 | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SKAMHED 83, 786 91 VANSBRO
- Registrerat
- 1993-02-18
- Bransch
- Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget skall bedriva försäljning av biltillbehör, reservdelar och varor med anknytning till ovan nämnda områden samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5857-9590
- HERMAN PARTS DÄCK & BILDELAR AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- VANSBRO
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-22
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Styrelsens säte: VANSBRO Allmänt om verksamheten Företaget bedriver försäljning och bearbetning av däck till bilar och motorcyklar. Verksamheten bedrivs i förhyrda lokaler i Skamhed. Bolaget har sitt säte i Vansbro.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.