Start › Stockholms län › Nacka
Mejdahl & Co AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 430 | 405 | 474 | 517 |
| Nettoomsättning | 430 | 405 | 474 | 517 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 138 | 220 | 155 | 183 |
| Råvaror och förnödenheter | 44 | 19 | 8 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 92 | 173 | 114 | 142 |
| Personalkostnader | 1 | 3 | 0 | 6 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 25 | 33 | 33 |
| Rörelseresultat | 292 | 185 | 319 | 335 |
| Finansiella poster | 16 | 325 | 300 | 4 000 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 300 | 300 | 4 000 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 19 | 25 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 308 | 510 | 619 | 4 335 |
| Bokslutsdispositioner | −75 | – | 0 | −65 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −75 | – | 0 | −65 |
| Resultat före skatt | 233 | 510 | 619 | 4 270 |
| Skatt på årets resultat | 50 | 47 | 66 | 41 |
| Årets resultat | 183 | 463 | 553 | 4 229 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 062 | 3 111 | 3 128 | 4 619 |
| Anläggningstillgångar | 2 097 | 2 097 | 2 122 | 2 155 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 25 | 58 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 25 | 58 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 097 | 2 097 | 2 097 | 2 097 |
| Andelar i koncernföretag | 2 097 | 2 097 | 2 097 | 2 097 |
| Omsättningstillgångar | 965 | 1 013 | 1 006 | 2 464 |
| Varulager m.m. | 69 | 69 | 69 | 69 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 69 | 69 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 69 | 69 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 50 | 5 | 11 | 2 |
| Kundfordringar | – | 0 | 1 | 0 |
| Övriga fordringar | 48 | 4 | 4 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 | 1 | 6 | 2 |
| Kassa och bank | 845 | 939 | 926 | 2 393 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 062 | 3 111 | 3 128 | 4 619 |
| Eget kapital | 2 729 | 2 846 | 2 883 | 4 330 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 2 629 | 2 746 | 2 783 | 4 230 |
| Balanserat resultat | 2 446 | 2 283 | 2 230 | 1 |
| Årets resultat | 183 | 463 | 553 | 4 229 |
| Obeskattade reserver | 140 | 65 | 65 | 65 |
| Periodiseringsfonder | 140 | 65 | 65 | 65 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 60 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 60 |
| Kortfristiga skulder | 193 | 200 | 180 | 164 |
| Leverantörsskulder | 2 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 68 | 113 | 66 | 41 |
| Övriga skulder | 111 | 72 | 100 | 108 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 14 | 15 | 16 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 211 | 300 | 500 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 210 | 300 | 500 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | 1 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 097 | 2 097 | 2 097 | 2 097 | 2 097 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 166 | 166 | 166 | 166 | 166 |
| Ackumulerade avskrivningar | 166 | 166 | 141 | 108 | 75 |
| Årets avskrivningar | – | 25 | 33 | 33 | – |
Om bolaget
- Adress
- PRINSVÄGEN 7, 131 46 NACKA
- Registrerat
- 1992-11-19
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konstruktion och utveckling av maskiner och system inom utdatasystembranschen. Handel med maskiner och reservdelar inom utdatasystembranschen, bilar, båtar, fastigheter. Reparation av maskiner inom utdatasystembranschen, bilar, båtar och fastigheter. Kontorsservice, skönhetsvård, äga och förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5398-4324
- MEJDAHL & CO AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms län
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-26
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholms län, Nacka kommun registrerades 1992 och bedriver sedan dess konstruktion och utveckling av maskiner och system inom utdatasystembranchen. Handel med bilar, båtar, fastigheter, maskiner och reservdelar inom utdatasystembranchen. Reparation av bilar, båtar, fastigheter maskiner samt därmed närliggande verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Formatec AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Formatec AB; Organisationsnummer=556306-5605; ForetagetsSate=Stockholms län; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0.5; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=0.5
-
Formatec Aktiebolag
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Formatec Aktiebolag; Organisationsnummer=556306-5605; ForetagetsSate=Stockholms län; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0.5
-
Formatec Aktiebolag
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Formatec Aktiebolag; Organisationsnummer=556306-5605; ForetagetsSate=Stockholms län