Start › Stockholms län › Stockholm
Touché Music Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 9 | 13 | 9 | 10 | 13 | 20 |
| Nettoomsättning | 9 | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 13 | 8 | 8 | 10 | 16 |
| Rörelsekostnader | 10 | 8 | 21 | 20 | 25 | 14 |
| Handelsvaror | – | 0 | 4 | 9 | 4 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 8 | 17 | 12 | 21 | 8 |
| Rörelseresultat | −1 | 6 | −12 | −11 | −13 | 6 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | 5 | −12 | −11 | −13 | 6 |
| Resultat före skatt | −1 | 5 | −12 | −11 | −13 | 6 |
| Årets resultat | −1 | 5 | −12 | −11 | −13 | 6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 242 | 245 | 238 | 249 | 260 | 269 |
| Omsättningstillgångar | 242 | 245 | 238 | 249 | 260 | 269 |
| Varulager m.m. | 234 | 234 | 234 | 234 | 237 | 239 |
| Råvaror och förnödenheter | 234 | 234 | 234 | 234 | 237 | 239 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 8 | 4 | 6 | 4 | 3 |
| Kundfordringar | 7 | 5 | 3 | 4 | 2 | 3 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 3 | 1 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 | 3 | 0 | 10 | 19 | 27 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 242 | 245 | 238 | 249 | 260 | 269 |
| Eget kapital | 237 | 238 | 233 | 245 | 256 | 269 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 117 | 118 | 113 | 125 | 136 | 149 |
| Balanserat resultat | 118 | 113 | 125 | 136 | 149 | 143 |
| Årets resultat | −1 | 5 | −12 | −11 | −13 | 6 |
| Kortfristiga skulder | 5 | 6 | 5 | 4 | 4 | 1 |
| Övriga skulder | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 113 | 125 | 136 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av minskad försäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Beträffande bolagets resultat och ställning i övrigt hänvisas till nedanstående resultat- och balansräkningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Beträffande bolagets resultat och ställning i övrigt hänvisas till nedanstående resultat- och balansräkningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av vikande efterfrågan av skivor.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Beträffande bolagets resultat och ställning i övrigt hänvisas till nedanstående resultat- och balansräkningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av minskad försäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Beträffande bolagets resultat och ställning i övrigt hänvisas till nedanstående resultat- och balansräkningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Beträffande bolagets resultat och ställning i övrigt hänvisas till nedanstående resultat- och balansräkningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- KARLBERGSVÄGEN 14 4 TR, 113 27 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1992-09-21
- Bransch
- Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva produktion och försäljning av grammofon- skivor och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5034-5453
- Touché Music AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-23
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver produktion och försäljning av grammofonskivor inom jazzmusiken. Bolaget är helägt dotterbolag till Touché Music International AB, org.nr 556268-8712. Bolaget har sitt säte i Stockholm. Bolaget har inte haft några anställda under perioden och några löner och andra ersättningar har inte utgått.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Touché Music International AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver produktion och försäljning av grammofonskivor inom jazzmusiken. Bolaget är helägt dotterbolag till Touché Music International AB, org.nr 556268-8712. Bolaget har sitt säte i Stockholm. Bolaget har inte haft några anställda under perioden och några löner och andra ersättningar har inte utgått.
-
Touché Music International AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver produktion och försäljning av grammofonskivor inom jazzmusiken. Bolaget är helägt dotterbolag till Touché Music International AB, org.nr 556268-8712. Bolaget har sitt säte i Stockholm. Bolaget har inte haft några anställda under perioden och några löner och andra ersättningar har inte utgått.
-
Touché Music International AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver produktion och försäljning av grammofonskivor inom jazzmusiken. Bolaget är helägt dotterbolag till Touché Music International AB, org.nr 556268-8712. Bolaget har sitt säte i Stockholm. Bolaget har inte haft några anställda under perioden och några löner och andra ersättningar har inte utgått.
-
Touché Music International AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver produktion och försäljning av grammofonskivor inom jazzmusiken. Bolaget är helägt dotterbolag till Touché Music International AB, org.nr 556268-8712. Bolaget har sitt säte i . Bolaget har inte haft några anställda under perioden och några löner och andra ersättningar har inte utgått.
-
Touché Music International AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver produktion och försäljning av grammofonskivor inom jazzmusiken. Bolaget är helägt dotterbolag till Touché Music International AB, org.nr 556268-8712. Bolaget har sitt säte i Stockholm. Bolaget har inte haft några anställda under perioden och några löner och andra ersättningar har inte utgått.