Start › Stockholms län › Vallentuna
Birger Jarls Bygg & Montage AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 390 | 258 | 1 228 | 1 814 | 1 811 | 2 087 | 2 090 |
| Nettoomsättning | 390 | 246 | 1 228 | 1 814 | 1 676 | 1 780 | 2 090 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 12 | – | 0 | 136 | 307 | 0 |
| Rörelsekostnader | 513 | 359 | 1 119 | 1 394 | 1 435 | 1 742 | 1 525 |
| Råvaror och förnödenheter | 18 | 11 | 31 | 171 | 388 | 433 | 214 |
| Övriga externa kostnader | 415 | 295 | 434 | 369 | 415 | 642 | 486 |
| Personalkostnader | 51 | 18 | 607 | 831 | 609 | 645 | 812 |
| Av- och nedskrivningar | 29 | 34 | 47 | 22 | 22 | 22 | 13 |
| Rörelseresultat | −124 | −100 | 109 | 420 | 377 | 345 | 566 |
| Finansiella poster | −38 | −620 | −21 | −167 | −1 | −2 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 3 | 1 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 37 | 623 | 20 | 167 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −162 | −721 | 88 | 253 | 376 | 343 | 565 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 125 | 35 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 125 | 35 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −162 | −596 | 123 | 253 | 376 | 343 | 565 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 10 | 35 | 93 | 81 | 78 | 125 |
| Årets resultat | −162 | −605 | 88 | 161 | 295 | 265 | 440 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 210 | 405 | 1 426 | 1 661 | 1 688 | 1 474 | 1 433 |
| Anläggningstillgångar | 98 | 159 | 108 | 467 | 656 | 77 | 51 |
| Materiella anläggningstillgångar | 68 | 74 | 108 | 32 | 54 | 77 | 51 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 68 | 74 | 108 | 32 | 54 | 77 | 51 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 30 | 85 | 0 | 435 | 602 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 30 | 85 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 0 | 435 | 602 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 112 | 246 | 1 317 | 1 194 | 1 031 | 1 398 | 1 382 |
| Kortfristiga fordringar | 79 | 46 | 276 | 473 | 397 | 61 | 245 |
| Kundfordringar | 59 | 0 | 43 | 236 | 388 | 33 | 129 |
| Övriga fordringar | 11 | 0 | 137 | 90 | 10 | 13 | 27 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 8 | 46 | 96 | 146 | 0 | 15 | 90 |
| Kassa och bank | 33 | 200 | 1 042 | 722 | 634 | 1 337 | 1 137 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 210 | 405 | 1 426 | 1 661 | 1 688 | 1 474 | 1 433 |
| Eget kapital | 93 | 215 | 920 | 932 | 1 121 | 827 | 561 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −7 | 115 | 820 | 832 | 1 021 | 727 | 461 |
| Balanserat resultat | 155 | 720 | 732 | 671 | 727 | 461 | 21 |
| Årets resultat | −162 | −605 | 88 | 161 | 295 | 265 | 440 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 125 | 160 | 160 | 160 | 160 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 125 | 160 | 160 | 160 | 160 |
| Kortfristiga skulder | 117 | 191 | 381 | 569 | 406 | 488 | 712 |
| Leverantörsskulder | 14 | 8 | 42 | 27 | 66 | 20 | 8 |
| Skatteskulder | 6 | 6 | – | – | 0 | 137 | 185 |
| Övriga skulder | 67 | 164 | 255 | 438 | 258 | 244 | 422 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 31 | 13 | 84 | 103 | 83 | 87 | 97 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 021 | 727 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 40 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 259 | 236 | 236 | 112 | 112 | 112 | 64 |
| Årets inköp | 23 | 0 | 124 | 0 | – | 48 | 64 |
| Ackumulerade avskrivningar | 191 | 161 | 127 | 80 | 58 | 35 | 13 |
| Årets avskrivningar | 29 | 34 | 47 | 22 | 22 | 22 | 13 |
Om bolaget
- Adress
- GILLINGE 45, 186 91 VALLENTUNA
- Registrerat
- 1992-06-09
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsulttjänster inom byggbranschen, bygg- montage, ritnings- och arkitektverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5601-5787
- BIGER JARLS BYGG & MONTAGE AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-04
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 1992 och bedriver konsulttjänster inom byggbranschen, bygg- och montage, ritning- och arkitektverksamhet. Den minskade omsättningen beror på nedgång i byggbranschen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.