Genomsyn

Start › Stockholms län › Stockholm

Precollector aktiebolag

556442-9305AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
149 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
148 tkr
Årets resultat 2025
167 tkr
Eget kapital 2025
637 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 148 tkr148 tkr20242024: −16 tkr−16 tkr20232023: 33 tkr33 tkr20222022: 176 tkr176 tkr20212021: 77 tkr77 tkr20202020: 183 tkr183 tkr20192019: 490 tkr490 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1496114279202
Nettoomsättning 1496114279202
Rörelsekostnader 22382102124
Råvaror och förnödenheter –0114723
Övriga externa kostnader 223625687
Personalkostnader –0908
Av- och nedskrivningar –––06
Rörelseresultat 147−173317677
Finansiella poster 11000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 11000
Räntekostnader och liknande resultatposter ––000
Resultat efter finansiella poster 148−163317677
Bokslutsdispositioner 65–070
Förändring av periodiseringsfonder 65–070
Resultat före skatt 213−163318377
Skatt på årets resultat 46093916
Årets resultat 167−162414461

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 8489881 0461 0511 084
Anläggningstillgångar 00–00
Materiella anläggningstillgångar 00–00
Inventarier, verktyg och installationer 00–00
Omsättningstillgångar 8489881 0461 0511 084
Kortfristiga fordringar 221262280217139
Kundfordringar 159159224165137
Övriga fordringar 6210356522
Kassa och bank 627726766834945
EGET KAPITAL OCH SKULDER 8489881 0461 0511 084
Eget kapital 637669686662718
Bundet eget kapital 180180180180180
Aktiekapital 150150150150150
Reservfond 3030303030
Fritt eget kapital 457489506482538
Balanserat resultat 289506482338477
Årets resultat 167−162414461
Obeskattade reserver 211276276276283
Periodiseringsfonder 211276276276283
Kortfristiga skulder 0428511384
Leverantörsskulder –016110
Skatteskulder –––012
Övriga skulder 042483551
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 00206720

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Medel att disponera –––482–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen är högre med ökat uppdrag.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen har minskat då inkommande uppdrag har minskat.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Advokatfirman PreCollector AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Advokatfirman PreCollector ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Advokatfirman PreCollector AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen har ökat något mot föregående år.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Advokatfirman PreCollector AB för år 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Advokatfirman PreCollector ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Advokatfirman PreCollector AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2022

Om bolaget

Adress
BOX 458, 101 29 STOCKHOLM
Registrerat
1992-02-26
Bransch
Advokatbyråverksamhet

Verksamhet enligt registret

Föremålet för bolagets verksamhet är uteslutande att bedriva juridisk verksamhet.

Bankgironummer

5491-0625
ADV F:A PRECOLLECTOR AB
kontrollerat 2026-10-03
5581-3943
ADVOKATFIRMAN PRECOLLECTOR AB
kontrollerat 2026-10-03

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-02-06
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver juridisk verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025239 kB Öppna
2024239 kB Öppna
202384 kB Öppna
2022281 kB Öppna