Start › Dalarnas län › Falun
Sand&Man AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 218 | 21 | 130 | 150 | 98 | 6 |
| Nettoomsättning | 118 | 21 | 130 | 38 | 98 | 6 |
| Övriga rörelseintäkter | 100 | 0 | 0 | 112 | – | – |
| Rörelsekostnader | 101 | 145 | 153 | 167 | 106 | 128 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 | 2 | 4 | 16 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 56 | 136 | 140 | 144 | 104 | 126 |
| Personalkostnader | 2 | 7 | 8 | 6 | 2 | 2 |
| Övriga rörelsekostnader | 39 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 116 | −125 | −23 | −16 | −7 | −122 |
| Finansiella poster | 0 | 3 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 3 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 116 | −122 | −22 | −16 | −7 | −122 |
| Resultat före skatt | 116 | −122 | −22 | −16 | −7 | −122 |
| Årets resultat | 116 | −122 | −22 | −16 | −7 | −122 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 141 | 203 | 323 | 302 | 185 | 141 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 141 | 154 | 274 | 252 | 136 | 91 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 14 | 64 | 110 | 0 | 26 |
| Övriga fordringar | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 12 | 61 | 109 | 0 | 25 |
| Kassa och bank | 141 | 140 | 210 | 143 | 136 | 65 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 141 | 203 | 323 | 302 | 185 | 141 |
| Eget kapital | 45 | −72 | 50 | 51 | 50 | 51 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | −75 | −192 | −70 | −69 | −70 | −69 |
| Balanserat resultat | −192 | −70 | −47 | −53 | −63 | 53 |
| Årets resultat | 116 | −122 | −22 | −16 | −7 | −122 |
| Kortfristiga skulder | 96 | 275 | 273 | 251 | 135 | 89 |
| Leverantörsskulder | 1 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 95 | 272 | 267 | 248 | 132 | 85 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 3 | 6 | 3 | 4 | 4 |
| Ställda säkerheter | – | – | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Företagsinteckningar | – | – | 150 | 150 | 150 | 150 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | −70 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 22 | 17 | 6 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 83 | 127 | 127 | 127 | 127 | 127 |
| Försäljningar och utrangeringar | 83 | 44 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 33 | 78 | 78 | 78 | 78 | 78 |
| Återförda avskrivningar | 33 | 44 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 1992-01-13
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva grossistverksamhet inom present, prydnads- och interiörartiklar, att ordna arrangemang av gruppresor, teologisk verksamhet, handel med hemelektronik och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5785-1586
- SAND&MAN AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-01
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Sunne bedriver konsultverksamhet inom teologi samt arrangerar konferenser och resor. Det egna kapitalet var tidigare förbrukat. Det är nu positivt men är mindre än halva aktiekapitalet. Planering påvgår för avveckling av företaget under nästa räkenskapsår och alla fordringsägare beräknas få full ersättning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.