Start › Kronobergs län › Markaryd
Hyngarps Frästeknik Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 42 636 | 51 319 | 49 837 |
| Nettoomsättning | 41 308 | 51 313 | 49 513 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 328 | 6 | 324 |
| Rörelsekostnader | 43 304 | 47 208 | 44 743 |
| Handelsvaror | 18 115 | 23 072 | 22 414 |
| Övriga externa kostnader | 9 592 | 8 558 | 7 698 |
| Personalkostnader | 13 831 | 13 736 | 13 140 |
| Av- och nedskrivningar | 1 767 | 1 841 | 1 492 |
| Rörelseresultat | −668 | 4 111 | 5 094 |
| Finansiella poster | −49 | −409 | −121 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 72 | 9 | 19 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 121 | 418 | 139 |
| Resultat efter finansiella poster | −717 | 3 702 | 4 974 |
| Bokslutsdispositioner | 580 | −1 378 | −1 305 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 580 | −831 | −1 230 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | −547 | −75 |
| Resultat före skatt | −137 | 2 323 | 3 669 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 514 | 768 |
| Årets resultat | −137 | 1 809 | 2 901 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 23 782 | 28 959 | 22 072 |
| Anläggningstillgångar | 10 004 | 10 936 | 6 606 |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 999 | 10 931 | 6 601 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 6 849 | 7 832 | 3 737 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 3 150 | 3 099 | 2 865 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 | 5 | 5 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 5 | 5 | 5 |
| Omsättningstillgångar | 13 778 | 18 023 | 15 466 |
| Varulager m.m. | 4 211 | 5 650 | 4 905 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 853 | 3 332 | 1 770 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 323 | 1 751 | 2 183 |
| Kortfristiga fordringar | 5 692 | 5 248 | 5 620 |
| Kundfordringar | 3 502 | 3 376 | 4 188 |
| Övriga fordringar | 1 214 | 1 047 | 793 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 977 | 825 | 639 |
| Kassa och bank | 3 875 | 7 126 | 4 941 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 23 782 | 28 959 | 22 072 |
| Eget kapital | 8 315 | 10 452 | 8 642 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 8 195 | 10 332 | 8 522 |
| Balanserat resultat | 8 332 | 8 522 | 5 622 |
| Årets resultat | −137 | 1 809 | 2 901 |
| Obeskattade reserver | 5 353 | 5 933 | 4 555 |
| Periodiseringsfonder | 2 681 | 3 261 | 2 430 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 2 672 | 2 672 | 2 125 |
| Långfristiga skulder | 4 614 | 2 047 | 2 047 |
| Skulder till kreditinstitut | 2 567 | – | – |
| Övriga skulder | 2 047 | 2 047 | 2 047 |
| Kortfristiga skulder | 5 500 | 10 527 | 6 828 |
| Skulder till kreditinstitut | 700 | 0 | 700 |
| Leverantörsskulder | 1 951 | 7 380 | 2 518 |
| Skatteskulder | 0 | 107 | 1 126 |
| Övriga skulder | 1 077 | 1 418 | 1 022 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 772 | 1 622 | 1 461 |
| Ställda säkerheter | 5 818 | 5 818 | 5 818 |
| Företagsinteckningar | 5 818 | 5 818 | 5 818 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 2 000 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Hyngarps Frästeknik AB för räkenskapsåret 2025 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Hyngarps Frästeknik AB s finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Hyngarps Frästeknik AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Hyngarps Frästeknik AB för räkenskapsåret 2024 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Hyngarps Frästeknik AB s finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Hyngarps Frästeknik AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 | 5 | 5 | 5 |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 790 | 3 549 | 3 138 | 170 |
| Årets inköp | 241 | 411 | 2 968 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 640 | 451 | 273 | 116 |
| Årets avskrivningar | 190 | 177 | 157 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 19 225 | 18 631 | 12 872 | 12 229 |
| Årets inköp | 594 | 5 759 | 643 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 12 376 | 10 799 | 9 135 | 7 800 |
| Årets avskrivningar | 1 577 | 1 664 | 1 335 | – |
Om bolaget
- Adress
- HYLTEVÄGEN 26, 285 32 MARKARYD
- Registrerat
- 1992-02-07
- Bransch
- Metallegoarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva mekanisk verkstad, handel och reparation av maskiner och byggnader, utöva skogs- och lantbruksverksamhet, utföra diverse konsultuppdrag och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5420-7550
- HYNGARPS FRÄSTEKNIK AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Hässleholm
- Revision
- Ja (2026-05-06)
- Årsstämma
- 2026-05-06
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver mekanisk verkstad i hyrda lokaler. Företaget har sitt säte i Hässleholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.