Start › Västmanlands län › Västerås
P. Brolins Byggservice Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 297 | 1 158 | 1 274 | 1 444 | 1 760 | 2 201 | 2 753 |
| Nettoomsättning | 1 297 | 1 155 | 1 274 | 1 444 | 1 730 | 2 178 | 2 753 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 3 | 0 | 0 | 30 | 24 | 0 |
| Rörelsekostnader | 914 | 885 | 795 | 1 245 | 1 445 | 2 292 | 1 883 |
| Handelsvaror | 269 | 74 | 63 | 422 | 948 | 1 239 | 772 |
| Övriga externa kostnader | 302 | 267 | 300 | 375 | 335 | 424 | 346 |
| Personalkostnader | 242 | 444 | 332 | 441 | 157 | 606 | 673 |
| Av- och nedskrivningar | 100 | 100 | 100 | 7 | 4 | 4 | 91 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 18 | 0 |
| Rörelseresultat | 383 | 274 | 480 | 200 | 315 | −90 | 870 |
| Finansiella poster | −37 | −50 | −67 | 0 | −1 | −2 | −14 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 37 | 50 | 67 | 0 | 1 | 2 | 14 |
| Resultat efter finansiella poster | 346 | 223 | 412 | 200 | 314 | −92 | 856 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −50 | −100 | – | 0 | 215 | −215 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −50 | −100 | – | 0 | 215 | −215 |
| Resultat före skatt | 346 | 173 | 312 | 200 | 314 | 123 | 641 |
| Skatt på årets resultat | 73 | 36 | 64 | 41 | 65 | 27 | 138 |
| Årets resultat | 274 | 137 | 248 | 158 | 249 | 95 | 502 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 424 | 1 082 | 1 255 | 1 458 | 531 | 389 | 1 252 |
| Anläggningstillgångar | 699 | 799 | 899 | 1 000 | 8 | 12 | 458 |
| Materiella anläggningstillgångar | 699 | 799 | 899 | 1 000 | 5 | 9 | 357 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 699 | 799 | 899 | 1 000 | 5 | 9 | 357 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 101 |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 101 |
| Omsättningstillgångar | 725 | 283 | 356 | 458 | 523 | 376 | 794 |
| Kortfristiga fordringar | 204 | 158 | 181 | 409 | 153 | 203 | 570 |
| Kundfordringar | 195 | 111 | 152 | 126 | 114 | 109 | 409 |
| Övriga fordringar | −10 | 25 | 8 | 254 | 24 | 42 | 17 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 19 | 22 | 21 | 29 | 16 | 52 | 145 |
| Kassa och bank | 521 | 125 | 175 | 49 | 369 | 173 | 224 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 424 | 1 082 | 1 255 | 1 458 | 531 | 389 | 1 252 |
| Eget kapital | 401 | 328 | 491 | 393 | 394 | 335 | 640 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 281 | 208 | 371 | 273 | 274 | 215 | 520 |
| Balanserat resultat | 8 | 71 | 123 | 114 | 25 | 120 | 17 |
| Årets resultat | 274 | 137 | 248 | 158 | 249 | 95 | 502 |
| Obeskattade reserver | 150 | 150 | 100 | – | – | 0 | 215 |
| Periodiseringsfonder | 150 | 150 | 100 | – | – | 0 | 215 |
| Långfristiga skulder | 0 | 497 | 558 | 968 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 497 | 558 | 968 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 873 | 107 | 106 | 97 | 136 | 53 | 397 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 34 | 31 | – | – | 0 | 247 |
| Leverantörsskulder | 449 | 32 | 15 | 59 | 36 | 31 | 37 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 58 |
| Övriga skulder | 412 | 29 | 48 | 26 | 89 | 10 | 43 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | – | – | 150 | 100 | 190 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 274 | 215 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 200 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 101 | 131 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 3 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 027 | 1 027 | 1 027 | 1 027 | 26 | 26 | 460 | 460 |
| Årets inköp | – | – | – | 1 001 | 0 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 434 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 328 | 228 | 128 | 27 | 21 | 17 | 104 | 13 |
| Årets avskrivningar | 100 | 100 | 100 | 7 | 4 | 4 | 91 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | 91 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STALLHAGSGATAN 9, 724 60 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 1992-01-14
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva snickeriverksamhet, både inom- och utomhus samt försäljning av inredningsartiklar.
Bankgironummer
- 5799-8445
- P. BROLINS BYGGSERVICE AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-19
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av snickeri- och konsultverksamhet inom byggnadsbranschen. Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.