Start › Stockholms län › Täby
I T Underhåll Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025-12 | 2025-04 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | – | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 105 | 7 | 2 795 | 222 |
| Övriga externa kostnader | 105 | 7 | 22 | 156 |
| Personalkostnader | 0 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 66 | 66 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 2 707 | 0 |
| Rörelseresultat | −105 | −7 | −2 795 | −222 |
| Finansiella poster | 1 163 | −2 | 43 | −49 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 144 | 36 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 130 | 61 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 2 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −31 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 65 | 103 | 85 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 058 | −9 | −2 752 | −270 |
| Resultat före skatt | 1 058 | −9 | −2 752 | −270 |
| Skatt på årets resultat | 0 | −9 | 3 | 4 |
| Årets resultat | 1 058 | 0 | −2 756 | −274 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025-12 | 2025-04 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 335 | 643 | 649 | 3 382 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 504 | 500 | 3 250 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 2 773 |
| Byggnader och mark | – | – | 0 | 2 773 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 504 | 500 | 477 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 504 | 500 | 477 |
| Omsättningstillgångar | 1 335 | 139 | 124 | 132 |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 21 | 21 | 44 |
| Övriga fordringar | 11 | 21 | 21 | 44 |
| Kassa och bank | 1 324 | 118 | 103 | 88 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 335 | 643 | 649 | 3 382 |
| Eget kapital | 1 303 | 244 | 245 | 3 000 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 183 | 124 | 125 | 2 880 |
| Balanserat resultat | 124 | 125 | 2 880 | 3 155 |
| Årets resultat | 1 058 | 0 | −2 756 | −274 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 121 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 121 |
| Kortfristiga skulder | 32 | 399 | 405 | 261 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 28 |
| Skatteskulder | – | 0 | 9 | −30 |
| Övriga skulder | 32 | 399 | 396 | 243 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 20 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Det har ej skett några väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 535 | 531 | 477 |
| Årets inköp | 0 | 4 | 42 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 535 | 0 | 18 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 30 | 30 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 4 | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 056 | 3 763 |
| Årets inköp | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 707 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 056 | 990 |
| Årets avskrivningar | 66 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 161 | 161 | 161 |
| Ackumulerade avskrivningar | 161 | 161 | 161 |
Om bolaget
- Adress
- TJÄDERVÄGEN 9, 187 43 TÄBY
- Registrerat
- 1992-07-07
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet skall vara att bedriva byggnadsverksamhet, anläggning och skötsel av trädgårdar, snöröjning och renhållning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5878-8969
- I T UNDERHÅLL AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver handel med värdepapper. Tidigare bedrevs även underhållsarbeten inom byggsektorn. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.