Start › Västerbottens län › Tavelsjö
Björn Sandström Lantbruk i Tavelsjö Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 866 | 2 498 | 1 652 | 1 663 |
| Nettoomsättning | 1 335 | 1 140 | 904 | 963 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 173 | 44 | 7 | −55 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 358 | 1 314 | 741 | 755 |
| Rörelsekostnader | 1 984 | 1 686 | 1 669 | 1 565 |
| Råvaror och förnödenheter | 251 | 358 | 272 | 300 |
| Handelsvaror | 292 | 166 | 214 | 140 |
| Övriga externa kostnader | 475 | 413 | 447 | 466 |
| Personalkostnader | 159 | 105 | 43 | 18 |
| Av- och nedskrivningar | 807 | 644 | 694 | 641 |
| Rörelseresultat | 882 | 812 | −18 | 98 |
| Finansiella poster | −33 | −45 | −27 | −32 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 | 13 | 1 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 41 | 57 | 28 | 33 |
| Resultat efter finansiella poster | 849 | 767 | −45 | 66 |
| Bokslutsdispositioner | −704 | −516 | 139 | −61 |
| Förändring av överavskrivningar | −683 | −505 | 145 | −70 |
| Resultat före skatt | 145 | 251 | 94 | 5 |
| Skatt på årets resultat | 16 | 47 | 11 | 0 |
| Årets resultat | 129 | 204 | 83 | 5 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 115 | 6 508 | 5 486 | 6 013 |
| Anläggningstillgångar | 5 634 | 4 510 | 3 706 | 3 969 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 459 | 4 359 | 3 569 | 3 847 |
| Byggnader och mark | 252 | 264 | 299 | 64 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 5 194 | 4 080 | 3 247 | 3 757 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 12 | 15 | 22 | 26 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 173 | 149 | 134 | 119 |
| Andelar i koncernföretag | 173 | 149 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | 134 | 119 |
| Omsättningstillgångar | 2 480 | 1 997 | 1 780 | 2 043 |
| Varulager m.m. | 983 | 809 | 535 | 506 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 983 | 809 | 535 | 506 |
| Kortfristiga fordringar | 432 | 117 | 175 | 113 |
| Kundfordringar | 93 | 15 | 0 | 23 |
| Övriga fordringar | 338 | 82 | 175 | 91 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 20 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Kassa och bank | 1 057 | 1 062 | 1 060 | 1 414 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 115 | 6 508 | 5 486 | 6 013 |
| Eget kapital | 2 136 | 2 007 | 1 564 | 1 481 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 2 016 | 1 887 | 1 444 | 1 361 |
| Balanserat resultat | 1 887 | 1 683 | 1 361 | 1 356 |
| Årets resultat | 129 | 204 | 83 | 5 |
| Obeskattade reserver | 3 390 | 2 686 | 2 230 | 2 369 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 3 256 | 2 572 | 2 162 | 2 307 |
| Långfristiga skulder | 2 248 | 1 457 | 1 154 | 1 593 |
| Övriga skulder | 2 248 | 1 457 | 1 154 | 1 593 |
| Kortfristiga skulder | 341 | 358 | 538 | 569 |
| Skulder till kreditinstitut | 281 | 249 | 467 | 496 |
| Leverantörsskulder | 0 | 90 | 13 | 51 |
| Övriga skulder | 8 | 0 | 7 | 7 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 52 | 19 | 51 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 1 444 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 173 | 149 | 140 |
| Årets inköp | 25 | 8 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 134 | 119 | 119 | 573 |
| Försäljningar och utrangeringar | −15 | – | 454 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 411 | 411 | 411 | 411 | 162 | 162 | 162 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | −249 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | – | – | 112 | 97 | 97 | 90 |
| Årets avskrivningar | 12 | 18 | – | 14 | – | 8 | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 |
| Ackumulerade avskrivningar | 23 | 20 | 16 | 13 | 9 | 9 | 6 |
| Årets avskrivningar | 4 | 4 | – | 4 | – | 4 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 163 | 9 318 | 8 124 | 7 987 | 7 864 | 7 864 | 7 565 |
| Årets inköp | 2 018 | 2 154 | – | 175 | – | 675 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 172 | 959 | – | 52 | – | 376 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 5 239 | 5 227 | 4 740 | 4 107 | 4 107 | 3 853 |
| Årets avskrivningar | 791 | 623 | – | 676 | – | 630 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 061 | 611 | – | 43 | – | 376 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Om bolaget
- Adress
- TAVELSJÖVÄGEN 58, 922 63 TAVELSJÖ
- Registrerat
- 1991-12-03
- Bransch
- Uppfödning av andra nötkreatur och bufflar
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva produktion och försäljning av livsmedel samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 638-3632
- B SANDSTRÖM LANTBRUK AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Umeå kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-15
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver blandat jordbruk med växtodling i kombination med djurskötsel samt utför diverse traktortjänster