Start › Stockholms län › Stockholm
HoldIT Communication AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 154 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 19 336 | 21 959 | 13 472 | 6 476 | 4 696 |
| Övriga externa kostnader | 1 692 | 297 | 278 | 342 | 388 |
| Personalkostnader | 17 644 | 21 662 | 13 193 | 6 134 | 4 308 |
| Rörelseresultat | −19 182 | −21 959 | −13 472 | −6 476 | −4 696 |
| Finansiella poster | 42 906 | 218 089 | 15 268 | 33 916 | 64 040 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 837 | 620 | 475 | 5 010 | 7 118 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 90 | 31 | 206 | 646 | 1 235 |
| Resultat efter finansiella poster | 23 724 | 196 130 | 1 796 | 27 440 | 54 384 |
| Resultat före skatt | 23 724 | 196 130 | 1 796 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 48 | 2 774 | −13 | 5 884 | 12 532 |
| Årets resultat | 23 676 | 193 357 | 1 809 | 21 556 | 46 812 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 500 183 | 1 681 703 | 1 498 024 | 1 516 637 | 1 511 744 |
| Anläggningstillgångar | 1 485 853 | 1 485 853 | 1 485 853 | 1 485 853 | 1 504 607 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 485 853 | 1 485 853 | 1 485 853 | 1 485 853 | 1 504 607 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | 0 | 0 | 383 754 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 485 853 | 1 485 853 | 1 485 853 | 1 485 853 | 1 120 853 |
| Omsättningstillgångar | 14 330 | 195 850 | 12 171 | 30 784 | 7 137 |
| Kortfristiga fordringar | 108 | 137 | 4 708 | 5 | 4 212 |
| Övriga fordringar | 108 | 137 | 4 708 | 5 | 4 212 |
| Kassa och bank | – | – | – | 30 779 | 2 925 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 500 183 | 1 681 703 | 1 498 024 | 1 516 637 | 1 511 744 |
| Eget kapital | 1 497 212 | 1 663 536 | 1 484 652 | 1 492 843 | 1 491 287 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 497 092 | 1 663 416 | 1 484 532 | 1 492 723 | 1 491 167 |
| Balanserat resultat | 1 473 416 | 1 470 060 | 1 482 723 | 1 471 167 | 1 444 355 |
| Årets resultat | 23 676 | 193 357 | 1 809 | 21 556 | 46 812 |
| Kortfristiga skulder | 2 971 | 18 167 | 13 372 | 23 794 | 20 457 |
| Leverantörsskulder | 0 | 6 | – | 0 | 14 |
| Skatteskulder | 2 788 | 17 977 | 13 263 | 23 694 | 20 303 |
| Övriga skulder | 109 | 109 | 29 | 20 | 25 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 74 | 75 | 80 | 80 | 115 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 5 000 | 190 000 | 10 000 | 10 000 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten HoldIT Communication AB var 2025 ett kapitalförvaltningsbolag under diskretionär förvaltning.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Hold IT Communication AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Hold IT Communication ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Hold IT Communication AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten HoldIT Communication AB var 2024 ett kapitalförvaltningsbolag under diskretionär förvaltning.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Hold IT Communication AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Hold IT Communication ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Hold IT Communication AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten HoldIT Communication AB var 2023 ett kapitalförvaltningsbolag under diskretionär förvaltning.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Hold IT Communication AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Hold IT Communication ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Hold IT Communication AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
HoldIT Communication AB var 2022 ett kapitalförvaltningsbolag under diskretionär förvaltning
Källfält: se-gen-base:ViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Hold IT Communication AB för år 2022. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Hold IT Communication ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Hold IT Communication AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 485 853 | 1 485 853 | 1 485 853 | 1 485 853 | 1 120 853 | 1 120 853 | 720 848 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | −365 000 | – | −400 005 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 383 754 | 383 754 | 715 216 |
| Årets inköp | 0 | 42 711 | – | 249 634 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 426 465 | – | 581 096 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 42 711 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KARLAPLAN 10 LGH 1706, 115 20 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1991-11-26
- Bransch
- Verksamheter som utövas av huvudkontor
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall förvalta fast egendom, bedriva ledarskap- och organisationsutveckling, utveckling och försäljning av arbitragelösningar inom data- och telekommunikation, koncerngemensamma funktioner och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5804-8083
- HOLDIT COMMUNICATION AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-03-13)
- Revisionsfirma
- Forvis Mazars AB
- Årsstämma
- 2026-03-13
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.