Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Sandared

CKATÖR AB

556437-3610AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
927 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−218 tkr
Årets resultat 2025
−218 tkr
Eget kapital 2025
245 tkr

Utveckling10 räkenskapsår

20252025: 927 tkr927 tkr20242024: 1,9 mkr1,9 mkr20232023: 1,5 mkr1,5 mkr20222022: 1,8 mkr1,8 mkr20212021: 1,5 mkr1,5 mkr20202020: 118 tkr118 tkr20192019: 260 tkr260 tkr20182018: 901 tkr901 tkr20172017: 1,3 mkr1,3 mkr20162016: 1,8 mkr1,8 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 9321 9611 4911 7781 462118264
Nettoomsättning 9271 9411 4911 7781 455118260
Övriga rörelseintäkter 520–0704
Rörelsekostnader 1 1441 6461 4391 8391 380205532
Råvaror och förnödenheter 48878047995367410737
Handelsvaror 017392––
Övriga externa kostnader 23328031035128941141
Personalkostnader 34550756541733757354
Av- och nedskrivningar 7878787878––
Rörelseresultat −21231552−6182−87−268
Finansiella poster −6−17−24−20−190−1
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 00000––
Räntekostnader och liknande resultatposter 61724201901
Resultat efter finansiella poster −21829828−8163−87−269
Resultat före skatt −21829828−8163−87−269
Årets resultat −21829828−8163−87−269

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 317894600730778233223
Anläggningstillgångar 2543334114895672020
Materiella anläggningstillgångar 2543334114895672020
Maskiner och andra tekniska anläggningar 234313391469547––
Inventarier, verktyg och installationer 20202020202020
Omsättningstillgångar 62561189242211213203
Kortfristiga fordringar 223689484920202
Kundfordringar 10351766968036
Övriga fordringar 901772043
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 31718220123
Kassa och bank 41193951581192130
EGET KAPITAL OCH SKULDER 317894600730778233223
Eget kapital 245463165137164101188
Bundet eget kapital 100100100100100100100
Aktiekapital 100100100100100100100
Fritt eget kapital 145363653764188
Balanserat resultat 3636537117188357
Årets resultat −21829828−8163−87−269
Långfristiga skulder 031141253366––
Skulder till kreditinstitut 031141253366––
Kortfristiga skulder 7240029534124813234
Skulder till kreditinstitut 31116113113113––
Förskott från kunder 222––––
Leverantörsskulder 512445252690
Skatteskulder 1322210
Övriga skulder 2314515815865499
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 10101616161325

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Medel att disponera –––37641–

ÄgarfinansieringBelopp i tkr

Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.

Post2025202420232022202120202019
Tillfört aktieägartillskott –––53–––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30 procent jämfört med föregående år beror främst på en försvagad marknad till följd av rådande lågkonjunktur, vilket har medfört minskad efterfrågan. Därtill har bolaget haft en reducerad kundstock, vilket ytterligare påverkat omsättningen negativt.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att företaget har antagit flera större projekt under året.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga bolaget har satsat att få i flera uppdrag.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% vilket beror på att entreprenaduppdragen har minskat i omfattning.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-31
Anskaffningsvärde 31666666666666331
Försäljningar och utrangeringar 35–––––265–
Ackumulerade avskrivningar 11464646464646173
Återförda avskrivningar 35–––––128–

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 625625625625625
Årets inköp ––––625
Ackumulerade avskrivningar 39131323415678
Årets avskrivningar 7878787878

Om bolaget

Adress
LILLSJÖVÄGEN 32, 518 32 SANDARED
Registrerat
1991-11-22
Bransch
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva markentreprenader, driva bensinstation, äga och förvalta fastigheter, fastighetsskötsel, äga och förvalta aktier i rörelsedrivande bolag, handel med värdepapper, entreprenör och konsultation inom skogsbruk, service och försäljning av skogsbruksmaskiner samt gods- och persontransport. konsultationer inom arbetsterapi, handel med hem-, trädgårds- och presentartiklar och därmed förenlig verksamhet. Import och försäljning av öl, vin, sprit, livsmedel och husgeråd.

Bankgironummer

5696-2988
CKATÖR AB
kontrollerat 2026-10-03

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-26
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget utför tjänster inom mark- och trädgårdsentreprenad både som egna uppdrag och som underentreprenör. Dessutom utför bolaget konsultationer inom arbetsterapi. Företaget har sitt säte i Borås.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025242 kB Öppna
2024241 kB Öppna
2023241 kB Öppna
2022241 kB Öppna
2021241 kB Öppna
2020240 kB Öppna