Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Skara

Skara Svartoxidering Aktiebolag

556437-1366AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-05-01 – 2026-04-30

Omsättning 2026
3,0 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
240 tkr
Årets resultat 2026
192 tkr
Eget kapital 2026
346 tkr

Utveckling3 räkenskapsår

20262026: 2220252025: 2220242024: 22

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2026202520242023
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 3 0222 9322 8162 796
Nettoomsättning 3 0222 9292 8162 795
Övriga rörelseintäkter 0301
Rörelsekostnader 2 7822 5122 5112 372
Råvaror och förnödenheter 6611859105
Övriga externa kostnader 605447586446
Personalkostnader 2 1031 9381 8571 811
Av- och nedskrivningar 88810
Rörelseresultat 240420305424
Finansiella poster 016100
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar ––099
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0161
Räntekostnader och liknande resultatposter 0000
Resultat efter finansiella poster 240421311524
Bokslutsdispositioner 41873−3
Förändring av periodiseringsfonder 0194––
Förändring av överavskrivningar −473−3
Resultat före skatt 244609314521
Skatt på årets resultat 521288689
Årets resultat 192480228433

BalansräkningBelopp i tkr

Post2026202520242023
TILLGÅNGAR 9041 1721 2511 391
Anläggningstillgångar 50596773
Materiella anläggningstillgångar 10182735
Inventarier, verktyg och installationer 10182735
Finansiella anläggningstillgångar 41414139
Andra långfristiga värdepappersinnehav 41414139
Omsättningstillgångar 8541 1131 1841 317
Kortfristiga fordringar 493552714524
Kundfordringar 352353430283
Övriga fordringar 00250202
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1411993439
Kassa och bank 361561469794
EGET KAPITAL OCH SKULDER 9041 1721 2511 391
Eget kapital 346604594866
Bundet eget kapital 120120120120
Aktiekapital 100100100100
Reservfond 20202020
Fritt eget kapital 226484474746
Balanserat resultat 344246313
Årets resultat 192480228433
Obeskattade reserver 59196200
Periodiseringsfonder 00194194
Ackumulerade överavskrivningar 5926
Långfristiga skulder 24240−27
Övriga skulder 24240−27
Kortfristiga skulder 529535461352
Leverantörsskulder 741233614
Skatteskulder 62373−6
Övriga skulder 186206167156
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 208204185189

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2026202520242023
Styrelsens förslag 220450470–
Annan föreslagen utdelning 220450470–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30
Anskaffningsvärde 41414139261
Årets inköp ––2––
Försäljningar och utrangeringar –––321–
Omklassificeringar –––99–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30
Anskaffningsvärde 165173173173150
Årets inköp –––42–
Försäljningar och utrangeringar 8––18–
Ackumulerade avskrivningar 156155147138147
Årets avskrivningar 88810–
Återförda avskrivningar 8––18–

Om bolaget

Adress
VALLGATAN 42 A, 532 37 SKARA
Registrerat
1991-11-18
Bransch
Beläggning och överdragning av metall

Verksamhet enligt registret

Bolagets verksamhet är att ytbehandla metallprodukter för verkstadsindustrin, förvalta och bedriva handel med värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5346-7429
SKARA SVARTOXIDERING AB
kontrollerat 2026-10-03

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-09-03
Programvara
Visma Advisor Period & Year-end Closing

Allmänt om verksamheten

Bolagets verksamhet är att ytbehandla metallprodukter för verkstadsindustrin. Bolaget har sitt säte i Skara kommun.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202610 kB Öppna
202510 kB Öppna
202410 kB Öppna