Start › Dalarnas län › Falun
Spetsbäcken AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 080 | 1 080 | 1 080 | 1 080 | 1 081 | 1 080 | 957 | 984 |
| Nettoomsättning | 1 080 | 1 080 | 1 080 | 1 080 | 1 080 | 1 080 | 880 | 840 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 1 | 0 | 77 | 144 |
| Rörelsekostnader | 336 | 328 | 324 | 326 | 329 | 83 | 790 | 603 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 34 | 26 | 21 | 23 | 26 | −220 | 478 | 266 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 8 | 30 |
| Av- och nedskrivningar | 303 | 303 | 303 | 303 | 303 | 303 | 303 | 306 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 2 | 0 |
| Rörelseresultat | 744 | 752 | 756 | 754 | 752 | 997 | 168 | 381 |
| Finansiella poster | −97 | −129 | −115 | −120 | −113 | −122 | −86 | −199 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 3 | 1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 19 | 36 | 3 | 0 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 102 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 115 | 165 | 118 | 120 | 113 | 122 | 89 | 98 |
| Resultat efter finansiella poster | 647 | 623 | 641 | 634 | 639 | 875 | 82 | 181 |
| Bokslutsdispositioner | 205 | 0 | −30 | −200 | −187 | −275 | 0 | 1 740 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 205 | 0 | – | 0 | −145 | −205 | 0 | 1 740 |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | 30 | 200 | 42 | 70 | – | – |
| Resultat före skatt | 852 | 623 | 611 | 434 | 452 | 600 | 82 | 1 921 |
| Skatt på årets resultat | 179 | 130 | 126 | 90 | 97 | 132 | 19 | 448 |
| Årets resultat | 674 | 493 | 484 | 345 | 355 | 468 | 63 | 1 474 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 468 | 3 837 | 4 679 | 5 023 | 4 552 | 4 560 | 4 263 | 14 002 |
| Anläggningstillgångar | 1 400 | 1 702 | 2 307 | 2 610 | 2 913 | 3 215 | 3 518 | 3 889 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 400 | 1 702 | 2 307 | 2 610 | 2 913 | 3 215 | 3 518 | 3 889 |
| Byggnader och mark | 1 400 | 1 702 | 2 307 | 2 610 | 2 913 | 3 215 | 3 518 | 3 873 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | – | 0 | 16 |
| Omsättningstillgångar | 2 068 | 2 134 | 2 372 | 2 413 | 1 639 | 1 344 | 745 | 10 114 |
| Kortfristiga fordringar | 157 | 1 094 | 1 925 | 1 446 | 921 | 456 | 291 | 75 |
| Kundfordringar | 113 | 0 | – | – | – | 0 | 225 | 71 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 1 045 | 1 891 | 1 333 | 813 | 268 | – | – |
| Övriga fordringar | 45 | 49 | 34 | 113 | 109 | 188 | 66 | 4 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 4 695 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 4 695 |
| Kassa och bank | 1 910 | 1 041 | 447 | 967 | 718 | 889 | 454 | 5 344 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 468 | 3 837 | 4 679 | 5 023 | 4 552 | 4 560 | 4 263 | 14 002 |
| Eget kapital | 1 154 | 980 | 1 036 | 951 | 607 | 651 | 183 | 9 067 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 034 | 860 | 916 | 831 | 487 | 531 | 63 | 8 947 |
| Balanserat resultat | 360 | 367 | 431 | 487 | 131 | 63 | 1 | 7 473 |
| Årets resultat | 674 | 493 | 484 | 345 | 355 | 468 | 63 | 1 474 |
| Obeskattade reserver | 145 | 350 | 350 | 350 | 350 | 205 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 145 | 350 | 350 | 350 | 350 | 205 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 689 | 2 071 | 2 836 | 3 601 | 3 475 | 3 625 | 3 925 | 4 407 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 689 | 2 071 | 2 836 | 3 601 | 3 475 | 3 625 | 3 925 | 4 225 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 182 |
| Kortfristiga skulder | 480 | 435 | 458 | 120 | 121 | 79 | 155 | 529 |
| Skulder till kreditinstitut | 383 | 383 | 383 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 19 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 0 | 42 | 42 | – | – | – |
| Skatteskulder | 23 | 0 | 0 | 3 | 3 | 3 | 79 | 487 |
| Övriga skulder | 44 | 23 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 23 |
| Ställda säkerheter | 4 600 | 4 600 | – | – | – | – | – | – |
| Fastighetsinteckningar | 4 600 | 4 600 | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 000 | – | – | 400 | – | 400 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 831 | 487 | 531 | 63 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 684 | 7 684 | 7 684 | 7 684 | 7 684 | 7 684 | 7 684 | 7 684 | 7 766 | 7 766 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | – | 82 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 6 284 | 5 982 | 5 679 | 5 376 | 5 074 | 4 771 | 4 468 | 4 166 | 3 893 | 3 587 |
| Årets avskrivningar | 303 | 303 | – | 303 | 303 | 303 | 303 | 303 | 306 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | 30 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 16 | 715 |
| Försäljningar och utrangeringar | 16 | 700 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 0 | 700 |
| Återförda avskrivningar | – | 700 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 179 | 179 |
| Försäljningar och utrangeringar | 179 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 179 | 179 |
| Återförda avskrivningar | 179 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HERRGÅRDSVIKEN 124, 791 95 FALUN
- Registrerat
- 1991-12-10
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva tillverkning av plastprodukter för fordons- och sjukvårdsindustrin samt äga och förvalta fast egendom och värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5543-8980
- SPETSBÄCKEN I OCKELBO AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-03
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget med säte i Ockelbo har som verksamhet att förvalta fast egendom och värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.