Emmaro Förvaltnings Aktiebolag
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 079 | 2 628 | 1 724 | 2 106 |
| Nettoomsättning | 2 994 | 2 628 | 1 724 | 2 102 |
| Övriga rörelseintäkter | 85 | – | 0 | 4 |
| Rörelsekostnader | 3 044 | 2 595 | 1 714 | 2 105 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 762 | 1 315 | 843 | 921 |
| Övriga externa kostnader | 519 | 494 | 318 | 443 |
| Personalkostnader | 762 | 786 | 553 | 741 |
| Rörelseresultat | 36 | 33 | 10 | 0 |
| Finansiella poster | −2 | −6 | −8 | −6 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 6 | 8 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 34 | 26 | 2 | −5 |
| Resultat före skatt | 34 | 26 | 2 | −5 |
| Skatt på årets resultat | 8 | – | – | – |
| Årets resultat | 25 | 26 | 2 | −5 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 712 | 708 | 482 | 449 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 712 | 708 | 482 | 449 |
| Varulager m.m. | 228 | 160 | 169 | 173 |
| Råvaror och förnödenheter | 228 | 160 | 169 | 173 |
| Kortfristiga fordringar | 483 | 547 | 313 | 276 |
| Kundfordringar | 355 | 353 | 122 | 204 |
| Övriga fordringar | 22 | 40 | 53 | 51 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 106 | 154 | 138 | 21 |
| Kassa och bank | 2 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 712 | 708 | 482 | 449 |
| Eget kapital | 303 | 278 | 251 | 249 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 203 | 178 | 151 | 149 |
| Balanserat resultat | 178 | 151 | 149 | 154 |
| Årets resultat | 25 | 26 | 2 | −5 |
| Långfristiga skulder | 0 | 38 | 61 | 14 |
| Checkräkningskredit | 0 | 38 | 61 | 14 |
| Kortfristiga skulder | 409 | 391 | 170 | 186 |
| Leverantörsskulder | 105 | 153 | 121 | 67 |
| Skatteskulder | 3 | – | – | – |
| Övriga skulder | 301 | 239 | 49 | 120 |
| Företagsinteckningar | 250 | 250 | 250 | 250 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 151 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 | 2022-06-30 | 2021-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 63 | 63 | 243 | 243 | 243 | 243 | 243 |
| Ackumulerade avskrivningar | 63 | 63 | 243 | 243 | 243 | 243 | 243 |
Om bolaget
- Adress
- FRU MARINES VÄG 13, 291 75 FÄRLÖV
- Registrerat
- 1991-08-09
- Bransch
- Värme- och sanitetsarbeten
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är odling och handel av främst trädgårdsprodukter, men även jordbruksprodukter, och därmed förenlig verksamhet. Förvalta fast egendom och värdepapper. Installation-, service- och underhållsarbeten inom värme, vatten och sanitetsbranschen, idka handel med varor inom VVS området samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 299-1008
- RÖRMOKAREN I FÄRLÖV
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Kristianstads Kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-24
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet inom VVS-sektorn.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.