Start › Stockholms län › Täby
Johan Stenhardt Fastighets Aktiebolag
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 821 | 581 | 340 |
| Nettoomsättning | 659 | 9 | 148 |
| Övriga rörelseintäkter | 162 | 572 | 191 |
| Rörelsekostnader | 297 | 292 | 241 |
| Handelsvaror | 0 | 0 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 204 | 223 | 258 |
| Personalkostnader | 6 | 6 | −29 |
| Av- och nedskrivningar | 87 | 63 | 0 |
| Rörelseresultat | 524 | 289 | 99 |
| Finansiella poster | 0 | 475 | 1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 472 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 3 | 3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 524 | 764 | 100 |
| Bokslutsdispositioner | −26 | −197 | 150 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −1 | −130 | 150 |
| Förändring av överavskrivningar | −24 | −67 | 0 |
| Resultat före skatt | 498 | 567 | 250 |
| Skatt på årets resultat | 117 | 124 | 64 |
| Årets resultat | 381 | 442 | 187 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 13 820 | 12 866 | 12 086 |
| Anläggningstillgångar | 12 446 | 12 383 | 11 540 |
| Materiella anläggningstillgångar | 285 | 372 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 285 | 372 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 161 | 12 011 | 11 540 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 12 161 | 12 011 | 11 540 |
| Omsättningstillgångar | 1 374 | 483 | 546 |
| Kortfristiga fordringar | 182 | 137 | 116 |
| Övriga fordringar | 157 | 96 | 77 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 25 | 41 | 39 |
| Kassa och bank | 1 192 | 346 | 429 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 13 820 | 12 866 | 12 086 |
| Eget kapital | 10 056 | 9 675 | 9 232 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 9 936 | 9 555 | 9 112 |
| Balanserat resultat | 9 555 | 9 112 | 8 926 |
| Årets resultat | 381 | 442 | 187 |
| Obeskattade reserver | 1 257 | 1 231 | 1 034 |
| Periodiseringsfonder | 1 165 | 1 164 | 1 034 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 91 | 67 | 0 |
| Långfristiga skulder | 1 373 | 1 726 | 1 736 |
| Övriga skulder | 1 373 | 1 726 | 1 736 |
| Kortfristiga skulder | 1 134 | 234 | 83 |
| Leverantörsskulder | 19 | 27 | 2 |
| Skatteskulder | 181 | 189 | 64 |
| Övriga skulder | 919 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 18 | 18 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
För definition av nyckeltal, se Not 1 Redovisningsprinciper. Förändring i nettoomsättning, jämfört med tidigare år, beror på att konsultuppdragen varierar mellan åren.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
För definition av nyckeltal, se Not 1 Redovisningsprinciper. Förändring i nettoomsättning, jämfört med tidigare år, beror på att konsultuppdragen varierar mellan åren.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 12 161 | 12 011 | 11 540 | 11 540 |
| Årets inköp | 150 | 1 278 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 807 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 1 278 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 435 | 435 | 708 | 708 |
| Årets inköp | – | 435 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 708 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 150 | 63 | 708 | 708 |
| Årets avskrivningar | 87 | 63 | – | – |
| Återförda avskrivningar | – | 708 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ENSTAVÄGEN 37, 187 35 TÄBY
- Registrerat
- 1991-11-15
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall arbeta med fastighetsmäkleri, rådgivning om fastigheter, förvaltning av fastigheter, köp och försäljing av fastigheter samt uthyrning av egna fastigheter och lokaler. Bolaget ska vidare bedriva rådgivning och förmedla tjänster inom produktområdena försäkringstjänster och finansiella tjänster samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall ej bedriva sådan verksamhet som avses i lag om bankrörelse eller i lag om kreditrörelse, och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5088-5870
- JOHAN STENHARDT FASTIGHETS AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- TÄBY
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska arbeta med fastighetsmäkleri, rådgivning om fastigheter, förvaltning av fastigheter, köp och försäljning av fastigheter samt uthyrning av egna fastigheter och lokaler. Bolaget ska vidare bedriva rådgivning och förmedla tjänster inom produktområdena försäkringstjänster och finansiella tjänster samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall ej bedriva sådan verksamhet som avser i lag om bankrörelse eller i lag om kreditrörelse, och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i TÄBY .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.