Start › Stockholms län › Segeltorp
Fordonsteknik i Stockholm Aktiebolag
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 286 | 100 | 101 | 95 | 87 | 0 | 106 | 143 |
| Nettoomsättning | 26 | 100 | 101 | 95 | 87 | 0 | 106 | 143 |
| Övriga rörelseintäkter | 260 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 55 | 61 | 114 | 66 | 88 | 108 | 106 | 19 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 3 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 55 | 61 | 114 | 66 | 88 | 108 | 102 | 19 |
| Rörelseresultat | 231 | 39 | −13 | 29 | −1 | −108 | 0 | 124 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 231 | 39 | −13 | 29 | −1 | −108 | 0 | 124 |
| Resultat före skatt | 231 | 39 | −13 | 29 | −1 | −108 | 0 | 124 |
| Skatt på årets resultat | 36 | – | – | – | – | 0 | 0 | 13 |
| Årets resultat | 195 | 39 | −13 | 29 | −1 | −108 | 0 | 112 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 894 | 665 | 626 | 642 | 612 | 624 | 738 | 736 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 894 | 665 | 626 | 642 | 612 | 624 | 738 | 736 |
| Kortfristiga fordringar | 478 | 480 | 480 | 481 | 480 | 482 | 480 | 479 |
| Fordringar hos koncernföretag | 476 | 476 | 476 | 476 | 476 | 476 | 476 | 476 |
| Övriga fordringar | 2 | 3 | 4 | 5 | 3 | 6 | 4 | 2 |
| Kassa och bank | 416 | 186 | 146 | 161 | 133 | 142 | 258 | 257 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 894 | 665 | 626 | 642 | 612 | 624 | 738 | 736 |
| Eget kapital | 855 | 660 | 621 | 634 | 606 | 607 | 715 | 715 |
| Bundet eget kapital | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 |
| Aktiekapital | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 733 | 538 | 499 | 512 | 483 | 484 | 593 | 593 |
| Balanserat resultat | 538 | 499 | 512 | 483 | 484 | 593 | 593 | 481 |
| Årets resultat | 195 | 39 | −13 | 29 | −1 | −108 | 0 | 112 |
| Kortfristiga skulder | 39 | 5 | 5 | 8 | 7 | 17 | 23 | 21 |
| Leverantörsskulder | 2 | 5 | 5 | 8 | 7 | 17 | 11 | 9 |
| Skatteskulder | 36 | – | – | – | – | 0 | 13 | 13 |
| Övriga skulder | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 512 | 483 | 484 | 593 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% till följd av försäljning av bolagets inventarier.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Försäljningar och utrangeringar | 200 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Återförda avskrivningar | 200 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SMISTA ALLÉ 48, 141 74 SEGELTORP
- Registrerat
- 1991-05-30
- Bransch
- Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva handel, service och installation av mobila styrsystem, utrycknings, varningsljus, sirener, fordonsinredningar och kommunikationsradio för arbetsfordon, specialfordon och utryckningsfordon. Bolaget ska även bedriva bärgning, transport och reparationer av fordon, samt gods, sjukvårds- och persontransporter.
Bankgironummer
- 5817-9763
- Fordonsteknik i Sthlm AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-03
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget registrerades 1991 och bedriver sedan dess sjuktransport- och rekonditioneringsverksamhet. Bolaget är helägt dotterbolag till Varningsljusteknik Norden AB (556395-3164). Företaget har sitt säte i Huddinge kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 240 kB | Öppna |
| 2024 | 240 kB | Öppna |
| 2023 | 239 kB | Öppna |
| 2022 | 239 kB | Öppna |
| 2021 | 239 kB | Öppna |
| 2020 | 239 kB | Öppna |
| 2019 | 239 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Varningsljusteknik Norden AB
Visa källuppgift
Bolaget registrerades 1991 och bedriver sedan dess sjuktransport- och rekonditioneringsverksamhet. Bolaget är helägt dotterbolag till Varningsljusteknik Norden AB (556395-3164). Företaget har sitt säte i Huddinge kommun.
-
Varningsljusteknik Norden AB
Visa källuppgift
Bolaget registrerades 1991 och bedriver sedan dess sjuktransport- och rekonditioneringsverksamhet. Bolaget är helägt dotterbolag till Varningsljusteknik Norden AB (556395-3164). Företaget har sitt säte i Huddinge kommun.
-
Varningsljusteknik Norden AB
Visa källuppgift
Bolaget registrerades 1991 och bedriver sedan dess sjuktransport- och rekonditioneringsverksamhet. Bolaget är helägt dotterbolag till Varningsljusteknik Norden AB (556395-3164). Företaget har sitt säte i Huddinge kommun.
-
Varningsljusteknik Norden AB
Visa källuppgift
Bolaget registrerades 1991 och bedriver sedan dess sjuktransport- och rekonditioneringsverksamhet. Bolaget är helägt dotterbolag till Varningsljusteknik Norden AB (556395-3164). Företaget har sitt säte i Huddinge kommun.
-
Varningsljusteknik Norden AB
Visa källuppgift
Bolaget registrerades 1991 och bedriver sedan dess sjuktransporter och rekonditioneringsverksamhet. Bolaget är helägt dotterbolag till Varningsljusteknik Norden AB (556395-3164). Företaget har sitt säte i Huddinge kommun.
Visa fler relationer
-
Varningsljusteknik Norden AB
Visa källuppgift
Bolaget registrerades 1991 och bedriver sedan dess sjuktransporter och rekonditioneringsverksamhet. Bolaget är helägt dotterbolag till Varningsljusteknik Norden AB (556395-3164). Företaget har sitt säte i Huddinge.
-
Varningsljusteknik Norden AB
Visa källuppgift
Bolaget registrerades 1991 och bedriver sedan dess sjuktransporter och rekonditioneringsverksamhet. Bolaget är helägt dotterbolag till Varningsljusteknik Norden AB (556395-3164). Företaget har sitt säte i Huddinge.