Start › Dalarnas län › Falun
A.ROSENDAHL TANDLÄKARE Aktiebolag
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 882 | 2 266 |
| Nettoomsättning | 1 299 | 2 266 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −36 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 618 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 504 | 2 464 |
| Råvaror och förnödenheter | 121 | 254 |
| Övriga externa kostnader | 469 | 595 |
| Personalkostnader | 914 | 1 521 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 94 |
| Rörelseresultat | 2 378 | −198 |
| Finansiella poster | 10 | −6 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 14 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 388 | −203 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 232 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 115 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 117 |
| Resultat före skatt | 2 388 | 29 |
| Skatt på årets resultat | 499 | 12 |
| Årets resultat | 1 889 | 17 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 442 | 578 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 262 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 262 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 262 |
| Omsättningstillgångar | 2 442 | 317 |
| Varulager m.m. | 0 | 36 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 36 |
| Kortfristiga fordringar | 29 | 167 |
| Kundfordringar | 0 | 11 |
| Övriga fordringar | 16 | 115 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 13 | 41 |
| Kassa och bank | 2 412 | 114 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 442 | 578 |
| Eget kapital | 1 991 | 457 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 |
| Reservfond | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 890 | 356 |
| Balanserat resultat | 1 | 340 |
| Årets resultat | 1 889 | 17 |
| Kortfristiga skulder | 451 | 122 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 22 |
| Leverantörsskulder | 0 | 42 |
| Skatteskulder | 412 | 0 |
| Övriga skulder | 7 | 35 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 33 | 23 |
| Ställda säkerheter | 663 | 905 |
| Företagsinteckningar | 663 | 663 |
| Äganderättsförbehåll | 0 | 243 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 880 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten har avyttrats under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för A Rosendahl Tandläkare Aktiebolag för räkenskapsåret 2022-09-01 - 2023-08-31 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av A Rosendahl Tandläkare Aktiebolag s finansiella ställning per den 2023-08-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till A Rosendahl Tandläkare Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 656 | 1 656 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 656 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 1 395 | 1 301 |
| Årets avskrivningar | – | 94 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 395 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 1991-05-21
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall idka tandläkarverksamhet, tandteknisk verksamhet, handel och förvaltning av värdepapper och fastigheter och ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2023-10-18)
- Årsstämma
- 2023-10-18
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver tandläkarverksamhet.Bolaget bedriver anmälningspliktig verksamhet enligt miljöbalken avseende hantering av miljöfarligt avfall. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Verksamheten har sålts 1 april
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2023 | 249 kB | Öppna |