Start › Västra Götalands län › Skene
PMJ Construction Aktiebolag
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 34 416 | 28 317 | – |
| Nettoomsättning | 34 178 | 28 177 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 238 | 139 | – |
| Rörelsekostnader | 33 722 | 26 516 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 25 808 | 18 687 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 968 | 2 367 | – |
| Personalkostnader | 5 679 | 5 191 | – |
| Av- och nedskrivningar | 266 | 270 | – |
| Rörelseresultat | 694 | 1 801 | – |
| Finansiella poster | −168 | −269 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 3 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 169 | 272 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 526 | 1 532 | – |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −421 | – |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | −421 | – |
| Resultat före skatt | 526 | 1 111 | – |
| Skatt på årets resultat | 138 | 62 | – |
| Årets resultat | 388 | 1 048 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 16 398 | 14 570 | – |
| Anläggningstillgångar | 4 445 | 4 711 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 344 | 3 610 | – |
| Byggnader och mark | 2 782 | 2 996 | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 250 | 250 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 311 | 364 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 101 | 1 101 | – |
| Andelar i koncernföretag | 1 101 | 1 101 | – |
| Omsättningstillgångar | 11 953 | 9 859 | – |
| Varulager m.m. | 708 | 644 | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 708 | 644 | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 245 | 9 214 | – |
| Kundfordringar | 5 381 | 5 402 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 228 | 162 | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 3 103 | 595 | – |
| Övriga fordringar | 745 | 562 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 788 | 2 493 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 16 398 | 14 570 | – |
| Eget kapital | 3 989 | 3 601 | – |
| Bundet eget kapital | 2 600 | 2 724 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – |
| Uppskrivningsfond | 2 480 | 2 604 | 2 728 |
| Reservfond | 20 | 20 | – |
| Fritt eget kapital | 1 389 | 877 | – |
| Balanserat resultat | 1 001 | −172 | – |
| Årets resultat | 388 | 1 048 | – |
| Obeskattade reserver | 421 | 421 | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 421 | 421 | – |
| Långfristiga skulder | 1 749 | 3 223 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 595 | 1 075 | – |
| Checkräkningskredit | 1 154 | 2 148 | – |
| Kortfristiga skulder | 10 239 | 7 325 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 480 | 480 | – |
| Leverantörsskulder | 3 192 | 3 310 | – |
| Skatteskulder | 24 | 0 | – |
| Övriga skulder | 161 | 162 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 350 | 1 582 | – |
| Ställda säkerheter | 10 382 | 8 350 | – |
| Företagsinteckningar | 5 532 | 3 500 | – |
| Fastighetsinteckningar | 4 750 | 4 750 | – |
| Eventualförpliktelser | 6 012 | 767 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för PMJ Construction AB för räkenskapsåret 2025-05-01 - 2026-04-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av PMJ Construction AB s finansiella ställning per den 2026-04-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till PMJ Construction AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 101 | 1 101 | 1 101 |
Byggnader och mark
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 485 | 2 485 | 2 485 |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 182 | 2 092 | 2 003 |
| Årets avskrivningar | 90 | 90 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 2 480 | 2 604 | 2 728 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 246 | 2 246 | 2 066 |
| Årets inköp | 0 | 180 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 935 | 1 882 | 1 832 |
| Årets avskrivningar | 52 | 50 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 322 | 3 322 | 3 322 |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 072 | 3 072 | 3 066 |
| Årets avskrivningar | 0 | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- Gränevägen 3, 511 62 SKENE
- Registrerat
- 1991-03-15
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet samt äga och förvalta fast och lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5348-7625
- PMJ CONSTRUCTION AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Mark
- Revision
- Ja (2026-10-29)
- Årsstämma
- 2026-10-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget började sin verksamhet 1991. Verksamheten omfattar byggnadsverksamhet, markanläggningar, samt äga och förvalta lös egendom. Företaget är ägare till samtliga aktier i Maskinpiraten i Skene AB. Företaget har sitt säte i Mark .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 162 kB | Öppna |