Tandläkare A.B. Semmelweis Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 193 | 2 243 | 2 122 | 2 047 | 2 039 | 2 448 | 2 767 |
| Nettoomsättning | 2 193 | 2 243 | 2 246 | 2 047 | 2 045 | 2 324 | 2 767 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | 0 | −6 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | −124 | 0 | 0 | 124 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 293 | 1 313 | 1 354 | 1 278 | 1 227 | 1 714 | 1 895 |
| Råvaror och förnödenheter | 85 | 110 | 138 | 124 | 103 | 202 | 297 |
| Övriga externa kostnader | 511 | 479 | 486 | 455 | 425 | 446 | 452 |
| Personalkostnader | 696 | 724 | 730 | 699 | 699 | 1 066 | 1 147 |
| Rörelseresultat | 900 | 931 | 768 | 769 | 812 | 733 | 872 |
| Finansiella poster | −4 | −1 | 986 | 0 | −722 | 101 | 547 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 17 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 5 | 970 | 0 | −722 | 102 | 547 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | 6 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 897 | 930 | 1 755 | 769 | 90 | 835 | 1 419 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 275 | 190 | 220 | 242 | −54 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 275 | 190 | 220 | 242 | −54 |
| Resultat före skatt | 897 | 930 | 2 030 | 959 | 310 | 1 077 | 1 364 |
| Skatt på årets resultat | 185 | 193 | 224 | 204 | 227 | 216 | 190 |
| Årets resultat | 712 | 737 | 1 806 | 755 | 83 | 860 | 1 175 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 368 | 7 757 | 7 500 | 6 026 | 5 502 | 6 033 | 5 654 |
| Anläggningstillgångar | 7 840 | 7 356 | 7 014 | 5 626 | 5 195 | 5 712 | 5 212 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 838 | 7 354 | 7 012 | 5 624 | 5 193 | 5 710 | 5 210 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 7 838 | 7 354 | 7 012 | 2 309 | 1 877 | 1 716 | 1 286 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 0 | 3 315 | 3 315 | 3 995 | 3 924 |
| Omsättningstillgångar | 528 | 400 | 486 | 399 | 308 | 321 | 442 |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 12 | 8 | 13 | 15 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 8 | 8 | 13 | 15 |
| Förskott till leverantörer | – | – | 0 | 5 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 118 | 73 | 57 | 101 | 46 | 27 | 45 |
| Kundfordringar | 2 | 11 | 9 | 17 | 26 | 5 | 31 |
| Övriga fordringar | 56 | – | – | 0 | 0 | 14 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 60 | 62 | 48 | 84 | 20 | 9 | 14 |
| Kassa och bank | 409 | 328 | 429 | 286 | 254 | 280 | 382 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 368 | 7 757 | 7 500 | 6 026 | 5 502 | 6 033 | 5 654 |
| Eget kapital | 7 885 | 7 383 | 6 851 | 5 240 | 4 675 | 4 927 | 4 067 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 7 765 | 7 263 | 6 731 | 5 120 | 4 555 | 4 807 | 3 947 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 7 054 | 6 527 | 4 925 | 4 365 | 4 472 | 3 947 | 2 772 |
| Årets resultat | 712 | 737 | 1 806 | 755 | 83 | 860 | 1 175 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 275 | 465 | 685 | 927 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 275 | 465 | 685 | 927 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 200 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 200 |
| Kortfristiga skulder | 483 | 373 | 649 | 510 | 362 | 421 | 460 |
| Leverantörsskulder | 6 | 20 | 8 | 7 | 2 | 4 | 55 |
| Skatteskulder | −43 | −29 | −6 | −11 | 29 | 35 | 22 |
| Övriga skulder | 229 | 106 | 360 | 215 | 34 | 36 | 34 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 290 | 276 | 287 | 299 | 298 | 347 | 349 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 3 315 | 3 315 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | 210 | 204 | 195 | 190 | 335 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 500 | 210 | 204 | 195 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 555 | 4 807 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen inte haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 995 | 3 924 | 3 097 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 838 | 7 354 | 7 012 | 2 309 | 1 877 | 1 716 | 1 286 | 1 176 |
| Årets inköp | 484 | 343 | 4 703 | 431 | 471 | 430 | 110 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 309 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 |
| Ackumulerade avskrivningar | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Om bolaget
- Adress
- STORTORGET 25, 211 34 MALMÖ
- Registrerat
- 1991-02-11
- Bransch
- Tandläkarverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget skall bedriva tandläkarpraktik ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5757-7512
- Tandläkare A B Semmelweis AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Malmö registrerades år 1991. Företaget skall bedriva tandläkarpraktik ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.