Start › Stockholms län › Sköndal
Lorentzen Instrument Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 16 | 133 | 35 | 150 | 10 | 83 |
| Nettoomsättning | 16 | 133 | 35 | 150 | 10 | 83 |
| Rörelsekostnader | 35 | 26 | 26 | 26 | 57 | 68 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 4 | 0 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 35 | 26 | 26 | 22 | 57 | 64 |
| Rörelseresultat | −20 | 107 | 10 | 124 | −47 | 15 |
| Finansiella poster | 1 438 | 5 | 5 | 1 | −2 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 438 | 5 | 5 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 418 | 112 | 14 | 125 | −49 | 15 |
| Resultat före skatt | 1 418 | 112 | 14 | 125 | −49 | 15 |
| Skatt på årets resultat | 276 | 28 | 7 | 24 | 0 | 7 |
| Årets resultat | 1 141 | 85 | 7 | 101 | −49 | 8 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 601 | 4 384 | 4 251 | 4 297 | 4 197 | 4 280 |
| Omsättningstillgångar | 1 601 | 4 384 | 4 251 | 4 297 | 4 197 | 4 280 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 61 | 38 | 139 | 99 | 107 |
| Kundfordringar | 0 | 34 | 0 | 64 | 0 | 1 |
| Övriga fordringar | 1 | 27 | 38 | 75 | 99 | 106 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 3 986 | 3 986 | 3 986 | 3 986 | 3 986 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 3 986 | 3 986 | 3 986 | 3 986 | 3 986 |
| Kassa och bank | 1 600 | 336 | 226 | 172 | 111 | 186 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 601 | 4 384 | 4 251 | 4 297 | 4 197 | 4 280 |
| Eget kapital | 1 296 | 4 255 | 4 170 | 4 163 | 4 062 | 4 111 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 176 | 4 135 | 4 050 | 4 043 | 3 942 | 3 991 |
| Balanserat resultat | 35 | 4 050 | 4 043 | 3 942 | 3 991 | 3 982 |
| Årets resultat | 1 141 | 85 | 7 | 101 | −49 | 8 |
| Långfristiga skulder | 30 | 79 | 55 | 83 | 88 | 118 |
| Övriga skulder | 30 | 79 | 55 | 83 | 88 | 118 |
| Kortfristiga skulder | 275 | 50 | 26 | 52 | 47 | 51 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | – | 0 | 15 | 9 |
| Skatteskulder | 249 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 28 | 4 | 31 | 0 | 10 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 27 | 22 | 22 | 20 | 32 | 32 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 764 | 4 100 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 942 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Mellan åren 2022/23 och 2023/24 har omsättning minskat med mer än 30% p.g.a minskad orderingång. Mellan åren 2023/24 och 2024/25 har omsättning ökat med mer än 30% p.g.a ökad orderingång. Mellan åren 2024/25 och 2025/26 har omsättning minskat med mer än 30% p.g.a minskad orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Mellan åren 2021/22 och 2022/23 har omsättning ökat med mer än 30% p.g.a ökad orderingång. Mellan åren 2022/23 och 2023/24 har omsättning minskat med mer än 30% p.g.a minskad orderingång. Mellan åren 2023/24 och 2024/25 har omsättning ökat med mer än 30% p.g.a ökad orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Mellan åren 2022/23 och 2023/24 har omsättning minskat pga av minskad orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- KEXVÄGEN 13, 128 69 SKÖNDAL
- Registrerat
- 1991-02-08
- Bransch
- Tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verksamhet huvudsakligen genom tillverkning och konstruktion inom optiska, elektriska och finmekaniska branschen, uthyrningsverksamhet samt äga och förvalta värdepapper, uthyrning av båtar, båtchartering, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-20
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet huvudsakligen genom tillverkning och konstruktion inom optiska, elektriska och finmekaniska branschen men äger och förvaltar även värdepapper. Pia Liljedahl PBAB Redovisning och Revision AB, som är auktoriserad redovisningskonsult FAR har anlitats för biträde med följande tjänster: bokföring, bokslut och årsredovisning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.