Start › Stockholms län › Stockholm
Abichin Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 190 | 322 | 1 107 | 3 512 | 8 394 |
| Nettoomsättning | 174 | 322 | 1 107 | 3 512 | 8 394 |
| Övriga rörelseintäkter | 16 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 312 | 726 | 922 | 4 544 | 8 090 |
| Handelsvaror | 166 | 302 | 625 | 3 534 | 6 614 |
| Övriga externa kostnader | 146 | 424 | 375 | 420 | 972 |
| Personalkostnader | – | 0 | −78 | 639 | 509 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | −50 | −5 |
| Rörelseresultat | −122 | −404 | 184 | −1 032 | 304 |
| Finansiella poster | 119 | −11 | 258 | −7 | −112 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 119 | −8 | 297 | 0 | −109 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 3 | 39 | 7 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 | −415 | 442 | −1 039 | 192 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 1 100 | 0 | 1 500 | 700 |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 1 100 | 0 | 1 500 | 700 |
| Resultat före skatt | −3 | 685 | 442 | 461 | 892 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 7 | – | – | – |
| Årets resultat | −3 | 677 | 442 | 461 | 892 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 042 | 7 022 | 6 388 | 6 250 | 6 978 |
| Omsättningstillgångar | 7 042 | 7 022 | 6 388 | 6 250 | 6 978 |
| Varulager m.m. | – | – | – | 0 | 1 354 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | 0 | 1 354 |
| Kortfristiga fordringar | 2 659 | 2 608 | 1 768 | 1 650 | 897 |
| Kundfordringar | 47 | 0 | 245 | 82 | 842 |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 600 | 2 600 | 1 500 | 1 500 | 0 |
| Övriga fordringar | 13 | 8 | 23 | 68 | 55 |
| Kassa och bank | 4 383 | 4 413 | 4 620 | 4 600 | 4 728 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 042 | 7 022 | 6 388 | 6 250 | 6 978 |
| Eget kapital | 2 989 | 2 992 | 2 315 | 1 873 | 1 411 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 2 889 | 2 892 | 2 215 | 1 773 | 1 311 |
| Balanserat resultat | 2 892 | 2 215 | 1 773 | 1 311 | 419 |
| Årets resultat | −3 | 677 | 442 | 461 | 892 |
| Kortfristiga skulder | 4 053 | 4 030 | 4 073 | 4 377 | 5 567 |
| Leverantörsskulder | 35 | 2 | 10 | 38 | 106 |
| Skulder till koncernföretag | 3 862 | 3 862 | 3 862 | 3 862 | 3 862 |
| Skatteskulder | 7 | 7 | – | – | – |
| Övriga skulder | 149 | 159 | 162 | 359 | 1 463 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 40 | 118 | 135 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 2 800 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 773 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | 2 800 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- Box 30244, 104 25 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1991-02-12
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva medicinskteknisk produktion såsom import och export av medicinsk utrustning, handel med läkemedel och kemiska varor såsom rå- och avancerande kemiska ämnen för utveckling och produktion av läkemedel, medicin- och hygienvaror, handel med sjukvårdsartiklar för användning inom sjukvård för människor och djur, handel med elektroniska beståndsdelar, såsom dioder, transistorer och övrig utrustning för montering och utveckling av apparatur inom sjukvård, ljud, bild och IT, uthyrning av personal och utrustning till sjukvårdsenheter, konsultation inom tekniska utrustningar och medicinska specialiteter, handel och förvaltning av aktier, konst, fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-09
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 1991 och bedriver sedan dess medicinskteknisk produktion såsom import och export av medicinsk utrustning, handel med läkemedel och kemiska varor såsom rå- och avancerande kemiska ämnen för utveckling och produktion av läkemedel, medicin- och hygienvaror samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.