Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Lidköping

CMA Lantbruk Aktiebolag

556418-2938AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
79 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
571 tkr
Årets resultat 2025
694 tkr
Eget kapital 2025
13,2 mkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 13,2 mkr13,2 mkr20242024: 12,5 mkr12,5 mkr20232023: 9,9 mkr9,9 mkr20222022: 8,7 mkr8,7 mkr20212021: 5,5 mkr5,5 mkr20202020: 3,2 mkr3,2 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 4077 3735 36910 2108 4045 014
Nettoomsättning 797 2124 6019 2987 5554 205
Övriga rörelseintäkter 328161768912849809
Rörelsekostnader 3267 1234 5285 7575 3763 998
Råvaror och förnödenheter 06 3146002 1612 0071 098
Övriga externa kostnader 3256322 4172 1551 9631 654
Personalkostnader 1140598563661626
Av- och nedskrivningar 038876877745621
Övriga rörelsekostnader –037–––
Rörelseresultat 812508414 4543 0281 016
Finansiella poster 490500378258166124
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 311276251261209179
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 18725817531109
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar ––––0−6
Räntekostnader och liknande resultatposter 73447345371
Resultat efter finansiella poster 5717501 2194 7123 1931 140
Bokslutsdispositioner 2502 594198−78848589
Förändring av periodiseringsfonder 250−970−130−1 010−1 150−340
Förändring av överavskrivningar 03 564328222−265−56
Erhållna koncernbidrag –––01 900485
Resultat före skatt 8213 3441 4173 9243 6781 228
Skatt på årets resultat 127656261687716224
Årets resultat 6942 6881 1563 2372 9621 004

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 18 83218 42318 94619 12815 64513 651
Anläggningstillgångar 6 9606 7116 1716 8047 6516 489
Materiella anläggningstillgångar 004 3995 3116 1885 058
Inventarier, verktyg och installationer 004 3995 3116 1885 058
Finansiella anläggningstillgångar 6 9606 7111 7731 4931 4631 431
Andelar i koncernföretag 4 8104 810100100100100
Andra långfristiga värdepappersinnehav 2 1491 9011 6731 3931 3631 331
Omsättningstillgångar 11 87211 71212 77412 3247 9947 162
Varulager m.m. –06 2894 8924 6725 016
Råvaror och förnödenheter –06 2894 8924 6725 016
Kortfristiga fordringar 7 9137 6393 8303 5071 594696
Kundfordringar 7 3367 1492 2873 0321 3420
Fordringar hos koncernföretag 513260633–0382
Övriga fordringar 26215621480123
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 3814290471172191
Kassa och bank 3 9594 0732 6553 9251 7291 450
EGET KAPITAL OCH SKULDER 18 83218 42318 94619 12815 64513 651
Eget kapital 13 23612 5429 8548 6985 4613 199
Bundet eget kapital 120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100
Reservfond 202020202020
Fritt eget kapital 13 11612 4229 7348 5785 3413 079
Balanserat resultat 12 4229 7348 5785 3412 3792 075
Årets resultat 6942 6881 1563 2372 9621 004
Obeskattade reserver 4 1704 4207 0147 2126 4245 009
Periodiseringsfonder 4 1704 4203 4503 3202 3101 160
Ackumulerade överavskrivningar –03 5643 8924 1143 849
Långfristiga skulder 01252253258382 469
Skulder till kreditinstitut 01252253256151 075
Checkräkningskredit –––02221 394
Kortfristiga skulder 1 4261 3361 8532 8932 9232 974
Skulder till kreditinstitut 0100100290460460
Leverantörsskulder 257975155120
Skulder till koncernföretag 253–0266531 329
Skatteskulder 11804068704640
Övriga skulder 9911 1751 1781 3621 8341 011
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 405471545654
Ställda säkerheter 4 8107 9603 2503 2503 2503 250
Företagsinteckningar 03 1503 1503 1503 1503 150

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag –––500––
Medel att disponera ––––5 341–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Bolaget har under året inte haft någon verksamhet och föregående år avyttrades hela lagret.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för CMA Lantbruk Aktiebolag för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av CMA Lantbruk Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till CMA Lantbruk Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Under året har bolaget avyttrat hela sitt lager från 2023 och detta har medfört en ökning i sålda volymer jämfört med tidigare år.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för CMA Lantbruk Aktiebolag för räkenskapsåret 2024 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av CMA Lantbruk Aktiebolag s finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till CMA Lantbruk Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

2023

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Under året har priserna minskat och skörden varit sämre, jämfört med föregående räkenskapsår som var ovanligt bra.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Generationsväxling kommer att ske.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för CMA Lantbruk Aktiebolag för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av CMA Lantbruk Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till CMA Lantbruk Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Under året har priserna sigit markant, detta i kombination med en bra skörd har medfört en kraftigt ökad nettoomsättning detta räkenskapsår.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för CMA Lantbruk Aktiebolag för räkenskapsåret 2022 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av CMA Lantbruk Aktiebolag s finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till CMA Lantbruk Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

2021

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Under året har priserna sigit markant, detta i kombination med en bra skörd har medfört en kraftigt ökad nettoomsättning detta räkenskapsår.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för CMA Lantbruk Aktiebolag för räkenskapsåret 2021 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av CMA Lantbruk Aktiebolag s finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till CMA Lantbruk Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i koncernföretag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 4 8104 810100100100100

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 2 1491 9011 6731 3931 3631 3311 296
Årets inköp 24822827913293––
Försäljningar och utrangeringar ––01016256–
Återförda nedskrivningar –22827913293––

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 555512 30514 29914 29912 42412 002
Årets inköp ––001 875422–
Försäljningar och utrangeringar 012 2501 9940–––
Ackumulerade avskrivningar 55557 9078 9888 1117 3676 745
Årets avskrivningar –0875877745621–
Återförda avskrivningar 07 8511 9570–––

Om bolaget

Adress
NORRA HÄRENE ÄNGEN, 531 92 LIDKÖPING
Registrerat
1991-02-13
Bransch
Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva lantbruk och entreprenadverksamhet, såsom körslor med i jordbruket ingående maskiner, samt med dessa förenliga verksamheter.

Bankgironummer

499-4778
CMA LANTBRUK AB
kontrollerat 2026-10-03

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Lidköping
Revision
Ja (2026-06-10)
Revisionsfirma
LR Hagahuset Ekonomi AB
Årsstämma
2026-06-10
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget driver lantbruksverksamhet med inriktning på växtodling på 380 ha. Bolaget är moderbolag till helägt dotterbolag Hålltorps Säteri AB, 556676-7306. Koncernredovisning har ej upprättats med stöd av ÅRL 7 kap. 3§. Företaget har sitt säte i Lidköping .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202553 kB Öppna
202352 kB Öppna

Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna

Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.

Direkta dotterföretag