Start › Dalarnas län › Gustafs
Anders Larsson OMT Sjukgymnastik AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 117 | 1 293 | 1 346 | 1 268 | 1 252 | 1 203 | 1 285 | 1 238 |
| Nettoomsättning | 1 066 | 1 293 | 1 346 | 1 268 | 1 252 | 1 203 | 1 285 | 1 238 |
| Övriga rörelseintäkter | 51 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 098 | 1 128 | 1 386 | 1 336 | 1 324 | 1 204 | 1 345 | 1 336 |
| Handelsvaror | 14 | 20 | 51 | 21 | 24 | 31 | 35 | 47 |
| Övriga externa kostnader | 283 | 294 | 255 | 150 | 259 | 255 | 260 | 235 |
| Personalkostnader | 801 | 814 | 1 080 | 1 165 | 1 041 | 918 | 1 050 | 1 054 |
| Rörelseresultat | 19 | 165 | −39 | −68 | −72 | −1 | −60 | −98 |
| Finansiella poster | −2 | −21 | −6 | −6 | −1 | −20 | −8 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 21 | 6 | 6 | 1 | 20 | 8 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 17 | 144 | −45 | −74 | −73 | −21 | −68 | −102 |
| Resultat före skatt | 17 | 144 | −45 | −74 | −73 | −21 | −68 | −102 |
| Årets resultat | 17 | 144 | −45 | −74 | −73 | −21 | −68 | −102 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 37 | 95 | 190 | 223 | 212 | 167 | 254 | 230 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 37 | 95 | 190 | 223 | 212 | 167 | 254 | 230 |
| Kortfristiga fordringar | 31 | 39 | 90 | 91 | 96 | 122 | 88 | 66 |
| Övriga fordringar | 4 | 2 | 23 | 15 | 33 | 44 | 44 | 28 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 27 | 37 | 66 | 77 | 63 | 78 | 44 | 38 |
| Kassa och bank | 6 | 56 | 100 | 131 | 115 | 45 | 166 | 163 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 37 | 95 | 190 | 223 | 212 | 167 | 254 | 230 |
| Eget kapital | −78 | −95 | −239 | −194 | −120 | −47 | −26 | 42 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | −198 | −215 | −359 | −314 | −240 | −167 | −146 | −78 |
| Balanserat resultat | −215 | −359 | −314 | −240 | −167 | −146 | −78 | 23 |
| Årets resultat | 17 | 144 | −45 | −74 | −73 | −21 | −68 | −102 |
| Kortfristiga skulder | 115 | 191 | 429 | 417 | 332 | 214 | 280 | 188 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 12 | 2 | 7 |
| Skatteskulder | 8 | 9 | – | 0 | 17 | 5 | – | – |
| Övriga skulder | 97 | 172 | 419 | 407 | 305 | 187 | 268 | 171 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Ställda säkerheter | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 100 |
| Företagsinteckningar | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 100 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | −167 | −146 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 |
| Ackumulerade avskrivningar | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 |
Om bolaget
- Adress
- VÅBÄCKSVÄGEN 15, 781 61 GUSTAFS
- Registrerat
- 1991-01-24
- Bransch
- Fysioterapeutisk verksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva sjukgymnastisk verksamhet samt utveckling, tillverkning och försäljning av utrustning för sjukgymnastik- rehabiliteringsverksamhet, köpa och sälja värdepapper, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5312-7585
- Anders Larsson OMT Sjukgymnastik AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Falun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets registrerades 1991 och bedriver rehabilitering och sjukgymnastik i förhyrda lokaler i Borlänge. Av balansräkningen framgår att bolaget förbrukat halva sitt aktiekapital. Bolaget bedrivs vidare med personligt betalningsansvar för styrelsen. Företaget har sitt säte i Falun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.