Start › Stockholms län › Stockholm
Tomas Westerlund Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 | 69 | 117 | 113 | 128 | 253 | 95 |
| Nettoomsättning | 1 | 67 | 117 | 106 | 120 | 253 | 95 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 0 | 6 | 9 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 | 120 | 153 | 158 | 164 | 169 | 215 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 3 | 10 | 24 | 1 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 15 | 27 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 3 | 117 | 143 | 133 | 149 | 140 | 193 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Rörelseresultat | −2 | −51 | −37 | −46 | −36 | 84 | −120 |
| Finansiella poster | −3 | −157 | 0 | −1 | −33 | −20 | −1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 157 | 0 | 1 | 33 | 20 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −6 | −208 | −37 | −46 | −69 | 64 | −121 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 39 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 39 | 0 |
| Resultat före skatt | −6 | −208 | −37 | −46 | −69 | 103 | −121 |
| Årets resultat | −6 | −208 | −37 | −46 | −69 | 103 | −121 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 | 8 | 1 402 | 1 447 | 1 433 | 1 428 | 1 442 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 1 399 | 1 399 | 1 399 | 1 399 | 1 399 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 1 399 | 1 399 | 1 399 | 1 399 | 1 399 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 0 | 1 399 | 1 399 | 1 399 | 1 399 | 1 399 |
| Omsättningstillgångar | 1 | 8 | 3 | 48 | 34 | 29 | 43 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 8 | – | – | 0 | 29 | 43 |
| Övriga fordringar | 1 | 8 | – | – | 0 | 29 | 43 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 3 | 48 | 34 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 | 8 | 1 402 | 1 447 | 1 433 | 1 428 | 1 442 |
| Eget kapital | −26 | −20 | 187 | 225 | 271 | 339 | 236 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −126 | −120 | 87 | 125 | 171 | 239 | 136 |
| Balanserat resultat | −120 | 87 | 125 | 171 | 239 | 136 | 257 |
| Årets resultat | −6 | −208 | −37 | −46 | −69 | 103 | −121 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 39 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 39 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 28 | 28 | 214 | 222 | 162 | 1 089 | 1 166 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | 899 | 899 |
| Leverantörsskulder | 6 | 14 | – | – | 0 | 10 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Övriga skulder | 21 | 9 | 204 | 212 | 152 | 170 | 237 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 5 | 10 | 10 | 10 | 10 | 30 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 87 | 125 | 171 | 239 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% eftersom verksamheten har upphört.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga minskad verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget ska likvideras efter balansdagen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter balansdagen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter balansdagen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökad orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under första kvartalet 2020 utbröt en pandemi i världen, orsakad av ett nytt Corona-virus. Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet då all orderingång i princip upphörde över en natt. Vi kan i dagsläget inte bedöma effekterna fullt ut, då ingen ännu vet hur långvarigt detta blir.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Tomas Westerlund AB för år 2019. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Tomas Westerlund ABs finansiella ställning per den 31 december 2019 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Tomas Westerlund AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 399 | 1 399 | 1 399 | 1 399 | 1 285 | 1 285 |
| Årets inköp | – | – | – | 114 | 114 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 18 | 18 | 18 | 18 |
| Försäljningar och utrangeringar | 18 | 18 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 18 | 0 | 18 | 18 | 18 | 14 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | 3 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 18 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | −18 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 7543, 103 93 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1991-01-10
- Bransch
- Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utföra scenografi- och byggarbeten inom teater och film samt all härmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget utför huvudsakligen scenografi- och byggarbeten inom teater och film samt all härmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.