Start › Västra Götalands län › Lerum
Kreativ Samverkan Lars Tarre Aktiebolag
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 813 | 4 890 | 2 642 |
| Nettoomsättning | 4 813 | 4 890 | 2 642 |
| Rörelsekostnader | 3 583 | 4 146 | 418 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 353 | 3 989 | 255 |
| Övriga externa kostnader | 209 | 129 | 129 |
| Personalkostnader | 21 | 28 | 34 |
| Rörelseresultat | 1 230 | 744 | 2 225 |
| Finansiella poster | −2 | 1 824 | 47 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −187 | −161 | −171 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 301 | 65 | 88 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −4 | −2 010 | −217 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 120 | 90 | 86 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 228 | 2 568 | 2 272 |
| Bokslutsdispositioner | −329 | 440 | −240 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −329 | 440 | −240 |
| Resultat före skatt | 899 | 3 008 | 2 032 |
| Skatt på årets resultat | 204 | 227 | 397 |
| Årets resultat | 695 | 2 781 | 1 635 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 22 706 | 23 013 | 21 079 |
| Anläggningstillgångar | 11 380 | 11 554 | 10 909 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 11 380 | 11 554 | 10 909 |
| Andelar i koncernföretag | 1 204 | 1 441 | 1 601 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 6 810 | 6 747 | 4 722 |
| Andra långfristiga fordringar | 3 366 | 3 366 | 4 586 |
| Omsättningstillgångar | 11 326 | 11 459 | 10 170 |
| Varulager m.m. | 10 074 | 10 432 | 9 481 |
| Kortfristiga fordringar | 663 | 659 | 481 |
| Övriga fordringar | 663 | 659 | 481 |
| Kassa och bank | 589 | 368 | 207 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 22 706 | 23 013 | 21 079 |
| Eget kapital | 19 339 | 19 444 | 17 163 |
| Bundet eget kapital | 127 | 127 | 127 |
| Aktiekapital | 106 | 106 | 106 |
| Reservfond | 21 | 21 | 21 |
| Fritt eget kapital | 19 212 | 19 317 | 17 036 |
| Balanserat resultat | 18 517 | 16 536 | 15 401 |
| Årets resultat | 695 | 2 781 | 1 635 |
| Obeskattade reserver | 2 107 | 1 778 | 2 218 |
| Periodiseringsfonder | 2 107 | 1 778 | 2 218 |
| Långfristiga skulder | 950 | 1 150 | 1 350 |
| Skulder till kreditinstitut | 950 | 1 150 | 1 350 |
| Kortfristiga skulder | 310 | 641 | 348 |
| Skulder till kreditinstitut | 200 | 200 | 200 |
| Checkräkningskredit | 0 | 323 | 0 |
| Övriga skulder | 53 | 68 | 98 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 57 | 50 | 50 |
| Ställda säkerheter | 11 470 | 10 814 | 8 169 |
| Eventualförpliktelser | 323 | 174 | 174 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Kreativ Samverkan Lars Tarre Aktiebolag för räkenskapsåret 2023 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Kreativ Samverkan Lars Tarre Aktiebolag s finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Kreativ Samverkan Lars Tarre Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Kreativ Samverkan Lars Tarre Aktiebolag för räkenskapsåret 2022 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Kreativ Samverkan Lars Tarre Aktiebolag s finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Kreativ Samverkan Lars Tarre Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 204 | 1 441 | 1 601 | 1 873 |
| Försäljningar och utrangeringar | 50 | 0 | 100 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 366 | 3 366 | 4 586 | 3 247 |
| Årets inköp | – | 0 | 1 340 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 220 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 225 | 7 166 | 7 151 | 7 040 |
| Årets inköp | 59 | 15 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 416 | 419 | 2 430 | 2 647 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 1 | 108 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 15 | 111 | – |
Om bolaget
- Adress
- GATEKULLEN 16, 443 34 LERUM
- Registrerat
- 1991-01-24
- Bransch
- Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva handel med aktier och värdepapper, dock utan att vara fondkommissionär enligt fondkommissionärslagen (1979:748) äga och förvalta fastigheter, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5310-4139
- KRESAM LARS TARRE AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Ja (2024-06-28)
- Årsstämma
- 2024-06-28
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver handel med värdepapper, förvaltar andelar i kommanditbolag och intressebolag samt bediver konsultverksamhet inom fastighetsbranchen. Företaget har sitt säte i Göteborg .