Start › Västra Götalands län › Smögen
Smögens Rör Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 786 | 3 337 | 4 601 | 3 277 | 2 566 | 2 443 | 1 699 |
| Nettoomsättning | 3 657 | 3 083 | 4 731 | 3 087 | 2 236 | 2 291 | 1 570 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | −70 | −269 | 53 | 57 | 26 | −7 |
| Övriga rörelseintäkter | 129 | 324 | 140 | 138 | 273 | 126 | 137 |
| Rörelsekostnader | 3 201 | 3 217 | 3 789 | 2 823 | 2 448 | 2 161 | 1 621 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 100 | 2 088 | 2 704 | 1 755 | 1 426 | 1 235 | 670 |
| Övriga externa kostnader | 413 | 441 | 401 | 369 | 335 | 288 | 323 |
| Personalkostnader | 606 | 606 | 604 | 616 | 597 | 546 | 546 |
| Av- och nedskrivningar | 82 | 82 | 81 | 83 | 91 | 93 | 82 |
| Rörelseresultat | 585 | 121 | 812 | 454 | 118 | 282 | 79 |
| Finansiella poster | −12 | −23 | −25 | −14 | −16 | −17 | −17 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 20 | 24 | 25 | 14 | 16 | 17 | 17 |
| Resultat efter finansiella poster | 574 | 97 | 787 | 439 | 102 | 265 | 62 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 33 | 0 | −60 | 0 | −33 | 37 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 33 | 0 | −60 | 0 | −33 | 37 |
| Resultat före skatt | 574 | 130 | 787 | 379 | 102 | 232 | 99 |
| Skatt på årets resultat | 119 | 28 | 163 | 78 | 22 | 50 | 22 |
| Årets resultat | 454 | 102 | 624 | 301 | 80 | 182 | 77 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 434 | 3 612 | 3 977 | 3 225 | 3 046 | 3 110 | 2 869 |
| Anläggningstillgångar | 1 108 | 1 190 | 1 272 | 1 353 | 1 436 | 1 545 | 1 601 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 008 | 1 090 | 1 172 | 1 253 | 1 336 | 1 445 | 1 501 |
| Byggnader och mark | 1 008 | 1 090 | 1 172 | 1 253 | 1 336 | 1 419 | 1 501 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Omsättningstillgångar | 2 326 | 2 422 | 2 705 | 1 871 | 1 610 | 1 565 | 1 268 |
| Varulager m.m. | 316 | 355 | 424 | 694 | 641 | 584 | 557 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 316 | 355 | 424 | 694 | 641 | 584 | 557 |
| Kortfristiga fordringar | 1 205 | 1 415 | 1 774 | 543 | 739 | 571 | 567 |
| Kundfordringar | 0 | 850 | 1 209 | 6 | 7 | 507 | 134 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 967 | 334 | 498 | 370 | 497 | 32 | 303 |
| Övriga fordringar | 105 | 23 | 11 | 67 | 88 | 7 | 69 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 133 | 209 | 56 | 100 | 147 | 26 | 61 |
| Kassa och bank | 806 | 652 | 506 | 635 | 230 | 410 | 144 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 434 | 3 612 | 3 977 | 3 225 | 3 046 | 3 110 | 2 869 |
| Eget kapital | 2 308 | 2 053 | 2 321 | 1 822 | 1 521 | 1 441 | 1 259 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 2 188 | 1 933 | 2 201 | 1 702 | 1 401 | 1 321 | 1 139 |
| Balanserat resultat | 1 733 | 1 831 | 1 577 | 1 401 | 1 321 | 1 139 | 1 063 |
| Årets resultat | 454 | 102 | 624 | 301 | 80 | 182 | 77 |
| Obeskattade reserver | 93 | 93 | 126 | 126 | 66 | 66 | 33 |
| Periodiseringsfonder | 93 | 93 | 126 | 126 | 66 | 66 | 33 |
| Långfristiga skulder | 500 | 567 | 763 | 926 | 986 | 1 193 | 1 354 |
| Skulder till kreditinstitut | 258 | 304 | 354 | 404 | 454 | 504 | 554 |
| Övriga skulder | 241 | 263 | 409 | 522 | 532 | 689 | 800 |
| Kortfristiga skulder | 534 | 899 | 767 | 351 | 473 | 410 | 223 |
| Skulder till kreditinstitut | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Leverantörsskulder | 67 | 219 | 96 | 128 | 217 | 187 | 48 |
| Skatteskulder | 12 | 51 | 123 | 22 | – | – | – |
| Övriga skulder | 380 | 551 | 472 | 124 | 178 | 147 | 103 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 26 | 28 | 26 | 27 | 28 | 27 | 21 |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | – | – | – |
| Fastighetsinteckningar | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 200 | 370 | 125 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 300 | 200 | 370 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 702 | 1 401 | 1 321 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Definition av nyckeltal: Soliditet Justerat Eget kapital/Balansomslutning
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Definition av nyckeltal: Soliditet Justerat Eget kapital/Balansomslutning
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Definition av nyckeltal: Soliditet Justerat Eget kapital/Balansomslutning
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Definition av nyckeltal: Soliditet Justerat Eget kapital/Balansomslutning
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Samtliga belopp i årsredovisningen är uttryckta i entals svenska kronor om inte annat anges. Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har särskilt beaktat hur effekterna av Covid-19 utbrottet kan komma att påverka bolagets framtid. Företaget har vid avgivandet av denna årsredovisning ännu inte märkt av någon större negativ effekt för bolagets verksamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Byggnader och mark
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 517 | 2 517 | 2 517 | 2 517 | 2 517 | 2 517 | 2 517 | 2 517 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 508 | 1 426 | 1 344 | 1 263 | 1 180 | 1 098 | 1 016 | 934 |
| Årets avskrivningar | 82 | 82 | 81 | 83 | 83 | 82 | 82 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 27 | 27 | 43 | 43 | 43 | 80 | 43 | 45 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 38 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 15 | 0 | 0 | 38 | 0 | 2 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 27 | 27 | 43 | 43 | 43 | 54 | 43 | 45 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 0 | 8 | 11 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 15 | 0 | 0 | 19 | 0 | 2 | – |
Om bolaget
- Adress
- HASSELÖSUNDSVÄGEN 4, 456 50 SMÖGEN
- Registrerat
- 1990-12-18
- Bransch
- Värme- och sanitetsarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva VVS-entreprenader samt bedriva handel med värdepapper och därmed förenliga verksamheter.
Bankgironummer
- 551-0250
- SMÖGENS RÖR AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-16
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Västra Götalands län, Sotenäs Kommun registrerades år 1991 och bedriver sedan dess VVS-entreprenader. Verksamheten drivs i egen fastighet, inrymmande kontor, lager, försäljning och visningsavdelning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.