Start › Dalarnas län › Falun
Ritters Motorservice Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 8 | 1 250 | 1 627 | 1 583 | 1 868 | 1 714 |
| Nettoomsättning | 0 | 3 | 1 157 | 1 627 | 1 583 | 1 868 | 1 714 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 5 | 93 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 24 | 43 | 1 321 | 1 646 | 1 641 | 1 672 | 1 615 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 142 | 236 | 265 | 366 | 248 |
| Övriga externa kostnader | 18 | 32 | 282 | 360 | 354 | 378 | 400 |
| Personalkostnader | 6 | 11 | 897 | 1 041 | 1 008 | 914 | 948 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 9 | 14 | 14 | 19 |
| Rörelseresultat | −24 | −36 | −71 | −19 | −58 | 196 | 100 |
| Finansiella poster | 170 | 121 | 0 | −1 | 0 | −1 | −1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 328 | 120 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 159 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 146 | 85 | −71 | −19 | −58 | 195 | 99 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 81 | 26 | 64 | −48 | −28 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 81 | 26 | 64 | −53 | −28 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 5 | 1 |
| Resultat före skatt | 146 | 85 | 10 | 7 | 6 | 147 | 71 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 5 | 4 | 4 | 34 | 19 |
| Årets resultat | 146 | 85 | 6 | 3 | 2 | 113 | 53 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 758 | 811 | 1 062 | 1 218 | 1 280 | 1 324 | 1 177 |
| Anläggningstillgångar | 623 | 693 | 693 | 695 | 705 | 719 | 685 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 5 | 15 | 29 | 43 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 5 | 15 | 29 | 43 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 623 | 693 | 693 | 690 | 690 | 690 | 642 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 623 | 693 | 693 | 690 | 690 | 690 | 642 |
| Omsättningstillgångar | 135 | 118 | 370 | 522 | 576 | 605 | 492 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 7 | 283 | 226 | 346 | 242 | 390 |
| Kundfordringar | – | 0 | 219 | 145 | 265 | 190 | 182 |
| Övriga fordringar | 1 | 7 | 53 | 51 | 52 | 21 | 61 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 11 | 30 | 30 | 31 | 146 |
| Kassa och bank | 134 | 111 | 87 | 296 | 230 | 362 | 102 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 758 | 811 | 1 062 | 1 218 | 1 280 | 1 324 | 1 177 |
| Eget kapital | 731 | 785 | 949 | 943 | 940 | 938 | 825 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 611 | 665 | 829 | 823 | 820 | 818 | 705 |
| Balanserat resultat | 465 | 579 | 823 | 820 | 818 | 705 | 653 |
| Årets resultat | 146 | 85 | 6 | 3 | 2 | 113 | 53 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 81 | 108 | 172 | 124 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 81 | 108 | 172 | 119 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 5 |
| Kortfristiga skulder | 28 | 26 | 113 | 193 | 232 | 214 | 228 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 21 | 66 | 34 | 60 |
| Skatteskulder | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 11 | 11 | 100 | 66 | 68 | 80 | 43 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 13 | 105 | 99 | 100 | 124 |
| Ställda säkerheter | 75 | 75 | 75 | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 75 | 75 | 75 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 200 | 250 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 823 | 820 | 818 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% för att bolaget har avvecklat sin verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget kommer att avveckla verksamheten under nästa räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av Covid-19 skulle kunna få en negativ effekt på företagets resultat på nya året, men att styrelsen i dagsläget inte kan bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 453 | 693 | 693 | 690 | 690 | 690 | 642 | 534 |
| Årets inköp | – | – | 3 | – | – | 48 | 108 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 240 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | −170 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 159 | – | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 21 | 21 | 95 | 95 | 95 | 95 | 68 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 27 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 74 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 21 | 21 | 89 | 80 | 66 | – | – |
| Årets avskrivningar | – | −69 | 9 | 14 | 14 | 19 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Försäljningar och utrangeringar | 30 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 1990-10-31
- Bransch
- Beläggning och överdragning av metall
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva mekanisk verkstadsrörelse, utföra motorreparationer, driva handel och service i samband härmed, äga och förvalta fast egendom samt bedriva härmed förenliga verksamheter.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-23
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver plåt och smides arbeten, utför motorreparationer och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Salem.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.