Start › Dalarnas län › Malungsfors
Åke Larsson Grus Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 371 | 442 | 554 | 619 | 565 | 389 |
| Nettoomsättning | 371 | 442 | 554 | 619 | 565 | 389 |
| Rörelsekostnader | 426 | 449 | 617 | 509 | 590 | 507 |
| Råvaror och förnödenheter | 161 | 159 | 315 | 215 | 358 | 242 |
| Övriga externa kostnader | 153 | 187 | 182 | 173 | 93 | 75 |
| Personalkostnader | 106 | 97 | 101 | 99 | 96 | 138 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 18 | 22 | 43 | 51 |
| Rörelseresultat | −55 | −7 | −63 | 110 | −25 | −117 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | −10 | −12 | −18 | −10 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 10 | 12 | 18 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | −55 | −8 | −72 | 98 | −43 | −127 |
| Resultat före skatt | −55 | −8 | −72 | 98 | −43 | −127 |
| Årets resultat | −55 | −8 | −72 | 98 | −43 | −127 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 256 | 251 | 266 | 308 | 287 | 316 |
| Anläggningstillgångar | 12 | 18 | 24 | 42 | 64 | 107 |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 | 18 | 24 | 42 | 64 | 107 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 12 | 18 | 24 | 42 | 64 | 107 |
| Omsättningstillgångar | 244 | 233 | 242 | 266 | 223 | 210 |
| Varulager m.m. | 155 | 165 | 155 | 164 | 127 | 119 |
| Råvaror och förnödenheter | 155 | 165 | 155 | 164 | 127 | 119 |
| Kortfristiga fordringar | 34 | 62 | 47 | 68 | 96 | 91 |
| Kundfordringar | 11 | 43 | 21 | 37 | 78 | 75 |
| Övriga fordringar | 23 | 19 | 23 | 31 | 18 | 16 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 3 | – | – | – |
| Kassa och bank | 55 | 6 | 41 | 34 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 256 | 251 | 266 | 308 | 287 | 316 |
| Eget kapital | 99 | 79 | 87 | 159 | 61 | 59 |
| Bundet eget kapital | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Fritt eget kapital | −11 | −31 | −23 | 49 | −49 | −51 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 44 | −23 | 49 | −49 | −6 | 77 |
| Årets resultat | −55 | −8 | −72 | 98 | −43 | −127 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 38 | 95 | 151 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 38 | 95 | 145 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | 0 | 5 |
| Kortfristiga skulder | 157 | 172 | 179 | 111 | 131 | 106 |
| Leverantörsskulder | 75 | 29 | 50 | 28 | 94 | 20 |
| Övriga skulder | 72 | 134 | 120 | 73 | 28 | 77 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 49 | −49 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 75 | – | – | – | 45 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 199 | 1 199 | 1 199 | 1 199 | 1 199 | 1 199 | 1 199 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 187 | 1 181 | 1 175 | 1 157 | 1 135 | 1 092 | 1 042 |
| Årets avskrivningar | 6 | 6 | 18 | 22 | 43 | 51 | – |
Om bolaget
- Adress
- DÖLKRISTINS VÄG 5, 782 75 MALUNGSFORS
- Registrerat
- 1990-09-07
- Bransch
- Vägtransport, godstrafik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva åkeriverksamhet, grusförsäljning och utföra snökörning ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-31
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Malung - Sälen registrerades år 1990 och bedriver sedan dess lastbilsåkeri. krossning av grus för försäljning samt betongvarutillverkning. Bolaget bedriver tillståndspliktig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.