Start › Dalarnas län › Gagnef
SVANS LANTBRUK Aktiebolag
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 612 | 2 662 | 2 452 | 2 312 | 2 103 | 2 122 | 2 459 | 2 314 |
| Nettoomsättning | 1 290 | 1 713 | 1 911 | 1 889 | 1 686 | 1 737 | 2 033 | 1 858 |
| Övriga rörelseintäkter | 322 | 948 | 541 | 423 | 418 | 385 | 426 | 456 |
| Rörelsekostnader | 1 612 | 1 590 | 1 684 | 2 279 | 2 142 | 1 786 | 1 882 | 1 892 |
| Råvaror och förnödenheter | 433 | 642 | 648 | 866 | 428 | 478 | 483 | 572 |
| Övriga externa kostnader | 396 | 514 | 570 | 545 | 655 | 491 | 577 | 498 |
| Personalkostnader | 270 | 278 | 341 | 736 | 928 | 669 | 674 | 652 |
| Av- och nedskrivningar | 513 | 156 | 126 | 132 | 130 | 144 | 149 | 170 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | 1 072 | 767 | 33 | −38 | 337 | 576 | 422 |
| Finansiella poster | 54 | 132 | 46 | 31 | 24 | 28 | 23 | 19 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 18 | 52 | 30 | 32 | 28 | 28 | 21 | 19 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 37 | 83 | 17 | 3 | 2 | 5 | 6 | 3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 3 | 1 | 4 | 7 | 6 | 3 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 54 | 1 204 | 814 | 64 | −14 | 364 | 600 | 441 |
| Bokslutsdispositioner | 365 | −607 | 81 | 0 | 21 | 12 | −178 | −220 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 140 | – | – | – | 0 | −140 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | 365 | −747 | 81 | 0 | 21 | 12 | −38 | −220 |
| Resultat före skatt | 419 | 597 | 895 | 64 | 7 | 377 | 421 | 221 |
| Skatt på årets resultat | 84 | 115 | 181 | 8 | 0 | 80 | 93 | 49 |
| Årets resultat | 335 | 482 | 714 | 56 | 7 | 297 | 328 | 172 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 079 | 4 526 | 3 510 | 3 876 | 4 110 | 3 926 | 3 833 | 3 825 |
| Anläggningstillgångar | 3 816 | 3 215 | 1 589 | 1 254 | 1 437 | 1 499 | 1 628 | 1 760 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 464 | 2 752 | 826 | 952 | 1 138 | 1 212 | 1 356 | 1 505 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 3 464 | 2 752 | 826 | 952 | 1 138 | 1 212 | 1 356 | 1 505 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 352 | 463 | 763 | 303 | 299 | 287 | 272 | 255 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 11 | 11 |
| Andra långfristiga fordringar | 345 | 457 | 413 | 297 | 293 | 281 | 261 | 244 |
| Omsättningstillgångar | 1 263 | 1 312 | 1 922 | 2 622 | 2 672 | 2 426 | 2 205 | 2 065 |
| Varulager m.m. | 318 | 274 | 328 | 675 | 890 | 715 | 636 | 622 |
| Råvaror och förnödenheter | 149 | 188 | 180 | 245 | 494 | 383 | 253 | 272 |
| Kortfristiga fordringar | 693 | 700 | 423 | 599 | 574 | 412 | 347 | 272 |
| Kundfordringar | 61 | 154 | 0 | 60 | 54 | 42 | 47 | 0 |
| Övriga fordringar | 623 | 523 | 391 | 448 | 359 | 355 | 256 | 244 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 9 | 23 | 32 | 91 | 162 | 16 | 44 | 28 |
| Kassa och bank | 252 | 339 | 1 171 | 1 348 | 1 208 | 1 299 | 1 222 | 1 171 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 079 | 4 526 | 3 510 | 3 876 | 4 110 | 3 926 | 3 833 | 3 825 |
| Eget kapital | 3 212 | 2 877 | 2 395 | 1 681 | 1 625 | 1 618 | 1 320 | 992 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 3 092 | 2 757 | 2 275 | 1 561 | 1 505 | 1 498 | 1 200 | 872 |
| Balanserat resultat | 2 757 | 2 275 | 1 561 | 1 505 | 1 498 | 1 200 | 872 | 700 |
| Årets resultat | 335 | 482 | 714 | 56 | 7 | 297 | 328 | 172 |
| Obeskattade reserver | 1 185 | 1 550 | 943 | 1 024 | 1 024 | 1 046 | 1 058 | 880 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 1 185 | 1 550 | 803 | 884 | 884 | 906 | 918 | 880 |
| Långfristiga skulder | 600 | – | 0 | 731 | 783 | 887 | 991 | 1 595 |
| Skulder till kreditinstitut | 600 | – | – | 0 | 52 | 156 | 260 | 364 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 731 | 731 | 731 | 731 | 1 231 |
| Kortfristiga skulder | 82 | 99 | 173 | 440 | 678 | 375 | 463 | 358 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 52 | 104 | 104 | 104 | 104 |
| Leverantörsskulder | 43 | 37 | 50 | 113 | 150 | 107 | 79 | 52 |
| Skatteskulder | 0 | 23 | 88 | – | 0 | 38 | 76 | 17 |
| Övriga skulder | 9 | 9 | 9 | 166 | 51 | 14 | 88 | 84 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 30 | 30 | 25 | 108 | 372 | 112 | 116 | 101 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 1 561 | 1 505 | 1 498 | 1 200 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets slut, hösten 2022 kommer mjölkkorna att säljas.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 345 | 457 | 757 | 757 |
| Årets inköp | 89 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 200 | 300 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 | 6 | 6 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 081 | 5 856 | 4 609 | 4 609 | 4 934 | 4 889 | 5 092 | 5 092 | 4 952 |
| Årets inköp | 1 225 | 2 142 | – | – | 57 | – | – | 1 080 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 895 | – | 325 | 6 | 203 | – | 940 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 205 | 3 104 | 3 783 | 3 657 | 3 796 | 3 676 | 3 736 | 3 587 | 3 983 |
| Årets avskrivningar | 101 | 156 | 126 | 132 | 130 | 144 | 149 | 170 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 835 | – | 270 | 6 | 203 | – | 566 | – |
Om bolaget
- Adress
- GRÖNTUV 264, 785 30 GAGNEF
- Registrerat
- 1990-09-17
- Bransch
- Annan rengöring
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är köp och försäljning av lantbruks- och skogsprodukter, köp och försäljning av fast egendom och värdepapper, arrende och uthyrningsverksamhet inom lantbrukssektorn samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5742-9433
- SVANS LANTBRUK AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Gagnef
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-11
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Verksamheten består av entreprenaduppdrag, försäljning av spannmål samt sportaktiviteter iform av cross. Företaget har sitt säte i Gagnef .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.