Start › Dalarnas län › Smedjebacken
Mats Lindström Entreprenad i Smedjebacken Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 461 | 486 | 284 | 737 | 641 | 1 403 |
| Nettoomsättning | 461 | 486 | 284 | 361 | 557 | 1 379 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 376 | 84 | 24 |
| Rörelsekostnader | 423 | 412 | 403 | 630 | 1 156 | 2 052 |
| Råvaror och förnödenheter | 256 | 145 | 60 | 229 | 161 | 939 |
| Övriga externa kostnader | 160 | 245 | 189 | 245 | 271 | 349 |
| Personalkostnader | 7 | 0 | 86 | 54 | 591 | 607 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 21 | 68 | 102 | 133 | 158 |
| Rörelseresultat | 39 | 74 | −118 | 107 | −515 | −649 |
| Finansiella poster | −2 | −2 | −6 | −11 | −1 | 1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 8 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 2 | 7 | 11 | 7 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 37 | 73 | −125 | 96 | −516 | −648 |
| Resultat före skatt | 37 | 73 | −125 | 96 | −516 | −648 |
| Årets resultat | 37 | 73 | −125 | 96 | −516 | −648 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 207 | 181 | 82 | 294 | 290 | 839 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 21 | 89 | 227 | 360 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 21 | 89 | 227 | 360 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 21 | 89 | 227 | 360 |
| Omsättningstillgångar | 207 | 181 | 61 | 205 | 63 | 479 |
| Varulager m.m. | 69 | 69 | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 69 | 69 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 26 | 4 | 7 | 22 | 63 | 187 |
| Kundfordringar | 14 | 4 | 0 | 20 | 63 | 162 |
| Övriga fordringar | 13 | 1 | 3 | 3 | 0 | 25 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 4 | – | – | – |
| Kassa och bank | 112 | 108 | 54 | 183 | 0 | 292 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 207 | 181 | 82 | 294 | 290 | 839 |
| Eget kapital | 145 | 108 | 35 | 160 | 64 | 580 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 25 | −12 | −85 | 40 | −56 | 460 |
| Balanserat resultat | −12 | −85 | 40 | −56 | 460 | 1 108 |
| Årets resultat | 37 | 73 | −125 | 96 | −516 | −648 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 16 | 116 | 104 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 16 | 60 | 104 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | 0 | 56 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 62 | 74 | 47 | 118 | 109 | 154 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 15 | 44 | 43 | 42 |
| Leverantörsskulder | 13 | 21 | 3 | 13 | 3 | 60 |
| Övriga skulder | 39 | 41 | 18 | 50 | 52 | 22 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 30 |
| Ställda säkerheter | 400 | 400 | 421 | 489 | 557 | 625 |
| Företagsinteckningar | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
| Äganderättsförbehåll | – | 0 | 21 | 89 | 157 | 225 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −56 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat från föregående år vilket är en effekt av minskad verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat från föregående år vilket är en effekt av minskad verksamhet. Detta är ett led i att begränsa bolagets påverkan av Covid-pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har de 2 senaste åren gått med förlust, till största delen beroende på Covid -19. 2022 års inledning har bolaget fortsatt visa förlust och företagsledningen följer noggrant utvecklingen de närmaste månaderna. Om ingen förändring kan skönjas, planerar man för att istället avveckla verksamheten under senare delen av 2022. Under 2022 har sanktioner mot Ryssland fått konsekvenser på världsekonomin. Företaget är i dagsläget ej påverkat men bevakar utvecklingen och kan inte utesluta att en fortsatt likartad utveckling kan ge konsekvenser för företaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 340 | 803 | 803 | 803 | 1 724 | 1 724 | 1 724 |
| Försäljningar och utrangeringar | 463 | 0 | 0 | 922 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 340 | 803 | 782 | 714 | 1 498 | 1 365 | 1 207 |
| Årets avskrivningar | 0 | 21 | 68 | 102 | 133 | 158 | – |
| Återförda avskrivningar | 463 | 0 | 0 | 886 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GUBBOVÄGEN 59, 777 91 SMEDJEBACKEN
- Registrerat
- 1990-08-08
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva gräv- och schaktentreprenad, skogsmaskinentreprenad, köp och renovering av fastigheter samt försäljning av fastigheter, svetsning och reparationsarbeten ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5311-0490
- LINDSTRÖM MATS ENTREPRENAD AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet omfattar schakt, gräv- och skogsentreprenader samt en del andra tjänster såsom borrning, svetsning samt konsultation i samband med borrning. Företaget har sitt säte i Smedjebacken.