Start › Örebro län › Örebro
Glanshammars Bygg Aktiebolag
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 773 | 2 751 | 3 353 | 4 664 |
| Nettoomsättning | 3 773 | 2 750 | 3 348 | 4 647 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | 5 | 17 |
| Rörelsekostnader | 3 131 | 2 340 | 2 962 | 3 940 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 296 | 900 | 659 | 1 411 |
| Övriga externa kostnader | 1 210 | 724 | 1 336 | 1 438 |
| Personalkostnader | 485 | 572 | 866 | 995 |
| Av- och nedskrivningar | 140 | 145 | 101 | 96 |
| Rörelseresultat | 642 | 411 | 390 | 724 |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 642 | 412 | 390 | 724 |
| Bokslutsdispositioner | −71 | −89 | −117 | −154 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −63 | −76 | −23 | −107 |
| Förändring av överavskrivningar | −8 | −13 | −94 | −47 |
| Resultat före skatt | 571 | 323 | 273 | 570 |
| Skatt på årets resultat | 122 | 71 | 60 | 119 |
| Årets resultat | 449 | 252 | 213 | 451 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 592 | 2 381 | 2 311 | 2 684 |
| Anläggningstillgångar | 550 | 690 | 770 | 552 |
| Materiella anläggningstillgångar | 441 | 581 | 661 | 443 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 441 | 581 | 661 | 443 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 109 | 109 | 109 | 109 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 109 | 109 | 109 | 109 |
| Omsättningstillgångar | 2 042 | 1 691 | 1 541 | 2 133 |
| Varulager m.m. | 9 | 10 | 15 | 16 |
| Råvaror och förnödenheter | 9 | 10 | 15 | 16 |
| Kortfristiga fordringar | 425 | 1 094 | 979 | 1 030 |
| Kundfordringar | 369 | 983 | 816 | 877 |
| Övriga fordringar | 23 | 71 | 91 | 62 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 34 | 41 | 72 | 91 |
| Kassa och bank | 1 607 | 587 | 547 | 1 086 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 592 | 2 381 | 2 311 | 2 684 |
| Eget kapital | 1 087 | 1 137 | 985 | 1 072 |
| Bundet eget kapital | 111 | 111 | 111 | 111 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 11 | 11 | 11 | 11 |
| Fritt eget kapital | 976 | 1 027 | 874 | 961 |
| Balanserat resultat | 527 | 774 | 661 | 511 |
| Årets resultat | 449 | 252 | 213 | 451 |
| Obeskattade reserver | 984 | 913 | 825 | 707 |
| Periodiseringsfonder | 759 | 697 | 620 | 598 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 225 | 217 | 204 | 110 |
| Kortfristiga skulder | 521 | 330 | 501 | 905 |
| Leverantörsskulder | 182 | 95 | 213 | 236 |
| Skatteskulder | 4 | 6 | 19 | 30 |
| Övriga skulder | 290 | 186 | 187 | 478 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 45 | 42 | 82 | 161 |
| Ställda säkerheter | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Företagsinteckningar | 100 | 100 | 100 | 100 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 500 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 494 | 1 520 | 1 531 | 1 211 | 965 |
| Årets inköp | – | 65 | 320 | 246 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 26 | 75 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 053 | 939 | 869 | 768 | 672 |
| Årets avskrivningar | 140 | 145 | 101 | 96 | – |
| Återförda avskrivningar | 26 | 75 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Holmgatan 9, 703 58 ÖREBRO
- Registrerat
- 1990-07-19
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva byggnadsrörelse, förvaltning av fast och lös egendom och förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 124-8723
- GLANSHAMMARS BYGG AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Glanshammar
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-08
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Den verksamhet bolaget bedriver är byggnadsrörelse. Företaget har sitt säte i Glanshammar .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.