Start › Dalarnas län › Svärdsjö
Anders Eriksson Gräv Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 802 | 1 818 | 1 778 | 1 370 | 1 641 |
| Nettoomsättning | 1 802 | 1 818 | 1 778 | 1 370 | 1 541 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 100 |
| Rörelsekostnader | 1 332 | 1 812 | 1 571 | 1 474 | 1 451 |
| Råvaror och förnödenheter | 444 | 372 | 361 | 333 | 266 |
| Övriga externa kostnader | 84 | 68 | 62 | 70 | 115 |
| Personalkostnader | 636 | 601 | 611 | 534 | 529 |
| Av- och nedskrivningar | 168 | 771 | 537 | 538 | 541 |
| Rörelseresultat | 470 | 6 | 206 | −105 | 190 |
| Finansiella poster | 16 | 7 | 9 | −9 | −21 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 11 | 11 | 11 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 16 | 9 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 2 | 20 | 32 |
| Resultat efter finansiella poster | 487 | 14 | 216 | −114 | 168 |
| Bokslutsdispositioner | −210 | 1 | −51 | 150 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 85 | −51 | 150 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | −210 | −84 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 277 | 15 | 165 | 36 | 168 |
| Skatt på årets resultat | 58 | 5 | 32 | 7 | 34 |
| Årets resultat | 219 | 9 | 133 | 29 | 134 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 770 | 2 217 | 2 469 | 2 500 | 3 455 |
| Anläggningstillgångar | 1 292 | 899 | 1 670 | 2 012 | 2 550 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 195 | 803 | 1 574 | 1 979 | 2 517 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 195 | 803 | 1 574 | 1 979 | 2 517 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 96 | 96 | 96 | 33 | 33 |
| Ägarintressen i övriga företag | 96 | 96 | 96 | 33 | 33 |
| Omsättningstillgångar | 1 479 | 1 318 | 798 | 488 | 905 |
| Kortfristiga fordringar | 192 | 171 | 170 | 134 | 172 |
| Kundfordringar | 150 | 79 | 106 | 31 | 106 |
| Övriga fordringar | 34 | 84 | 58 | 88 | 67 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 8 | 7 | 7 | 14 | 0 |
| Kassa och bank | 1 287 | 1 147 | 628 | 354 | 733 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 770 | 2 217 | 2 469 | 2 500 | 3 455 |
| Eget kapital | 1 458 | 1 239 | 1 230 | 1 097 | 1 068 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 338 | 1 119 | 1 110 | 977 | 948 |
| Balanserat resultat | 1 119 | 1 110 | 977 | 948 | 814 |
| Årets resultat | 219 | 9 | 133 | 29 | 134 |
| Obeskattade reserver | 651 | 441 | 442 | 391 | 541 |
| Periodiseringsfonder | 51 | 51 | 136 | 85 | 235 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 600 | 390 | 306 | 306 | 306 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 652 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 652 |
| Kortfristiga skulder | 661 | 536 | 797 | 1 012 | 1 194 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 152 | 270 |
| Leverantörsskulder | 25 | 9 | 34 | 17 | 30 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 150 |
| Övriga skulder | 622 | 514 | 716 | 795 | 697 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 14 | 14 | 47 | 47 | 47 |
| Ställda säkerheter | – | – | 0 | 1 240 | 1 660 |
| Äganderättsförbehåll | – | – | 0 | 1 240 | 1 660 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 862 | 4 302 | 4 302 | 4 170 | 4 170 | 4 578 |
| Årets inköp | 560 | 0 | 132 | 0 | 674 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 0 | 1 082 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 667 | 3 499 | 2 728 | 2 191 | 1 653 | 2 195 |
| Årets avskrivningar | 168 | 771 | 537 | 538 | 541 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 0 | 0 | 1 082 | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 96 | 96 | 96 | 33 | 33 | 33 |
| Årets inköp | – | 0 | 63 | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 63 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SVEDEN 96, 790 23 SVÄRDSJÖ
- Registrerat
- 1990-06-13
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utföra gräv- och schakttjänster samt travsport och avel av travhästar och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5728-0331
- ERIKSSON ANDERS GRÄV AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Falun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet inom maskinentreprenader. Företaget har sitt säte i Falun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.