Start › Västra Götalands län › Henån
Eklidens Motorservice Aktiebolag
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 502 | 3 514 | 3 037 | 3 523 | 3 633 | 2 333 | 3 459 | 2 850 | 3 156 | 3 799 |
| Nettoomsättning | 3 137 | 3 229 | 2 676 | 2 706 | 3 628 | 2 314 | 3 449 | 2 831 | 3 156 | 3 789 |
| Övriga rörelseintäkter | 365 | 285 | 361 | 818 | 5 | 19 | 10 | 18 | 0 | 10 |
| Rörelsekostnader | 3 795 | 3 487 | 3 006 | 3 565 | 3 759 | 2 610 | 3 601 | 3 802 | 3 328 | 3 973 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 890 | 1 543 | 1 339 | 1 487 | 1 801 | 1 207 | 1 706 | 1 400 | 1 434 | 1 695 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | – | – | 336 | 605 |
| Övriga externa kostnader | 581 | 649 | 635 | 512 | 598 | 338 | 494 | 1 069 | 869 | 742 |
| Personalkostnader | 1 324 | 1 294 | 1 003 | 1 523 | 1 317 | 1 033 | 1 358 | 1 307 | 683 | 925 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 1 | 29 | 42 | 42 | 32 | 42 | 26 | 6 | 6 |
| Rörelseresultat | −293 | 27 | 30 | −41 | −126 | −277 | −142 | −952 | −173 | −174 |
| Finansiella poster | −21 | −26 | −39 | −24 | −7 | −7 | −10 | −15 | −29 | −14 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 21 | 26 | 39 | 24 | 7 | 7 | 10 | 15 | 29 | 17 |
| Resultat efter finansiella poster | −314 | 1 | −9 | −65 | −133 | −284 | −153 | −966 | −202 | −188 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 50 | 180 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −314 | 1 | −9 | −65 | −133 | −284 | −153 | −966 | −152 | −8 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | −6 | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Årets resultat | −314 | 1 | −3 | −65 | −133 | −284 | −153 | −967 | −152 | −8 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 320 | 1 625 | 1 732 | 1 986 | 2 342 | 2 147 | 2 185 | 1 613 | 1 605 | 1 592 |
| Anläggningstillgångar | 10 | 0 | 1 | 31 | 73 | 115 | 147 | 161 | 4 | 10 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 1 | 31 | 73 | 115 | 147 | 161 | 4 | 10 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 1 | 9 | 22 | 35 | 45 | 30 | 4 | 10 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 0 | 0 | 0 | 22 | 51 | 80 | 102 | 131 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 10 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 310 | 1 625 | 1 731 | 1 956 | 2 269 | 2 032 | 2 038 | 1 452 | 1 601 | 1 582 |
| Varulager m.m. | 900 | 1 171 | 1 065 | 1 090 | 1 196 | 1 206 | 1 069 | 982 | 770 | 751 |
| Råvaror och förnödenheter | 900 | 1 171 | 1 065 | 1 090 | 1 196 | 1 206 | 1 069 | 982 | 770 | 751 |
| Kortfristiga fordringar | 408 | 438 | 664 | 845 | 1 065 | 781 | 788 | 469 | 706 | 705 |
| Kundfordringar | 199 | 188 | 619 | 787 | 736 | 535 | 544 | 233 | 275 | 454 |
| Fordringar hos koncernföretag | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | – | – |
| Övriga fordringar | −21 | 20 | −185 | −172 | 99 | 16 | 14 | 6 | 425 | 243 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | 0 | 6 | 8 |
| Kassa och bank | 2 | 16 | 2 | 21 | 8 | 46 | 181 | 1 | 126 | 126 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 320 | 1 625 | 1 732 | 1 986 | 2 342 | 2 147 | 2 185 | 1 613 | 1 605 | 1 592 |
| Eget kapital | 105 | 104 | 104 | 107 | 172 | 168 | 133 | 286 | 103 | 255 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 134 | 134 | 134 | 134 | 134 | 134 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Reservfond | – | – | – | 0 | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 |
| Fritt eget kapital | 5 | 4 | 4 | 7 | 38 | 33 | −1 | 151 | −32 | 120 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Balanserat resultat | 319 | 4 | 7 | 72 | 171 | 317 | 151 | 1 118 | 120 | 129 |
| Årets resultat | −314 | 1 | −3 | −65 | −133 | −284 | −153 | −967 | −152 | −8 |
| Långfristiga skulder | 248 | 127 | 221 | 201 | 97 | 171 | 0 | 172 | 99 | 146 |
| Checkräkningskredit | 248 | 127 | 221 | 201 | 97 | 171 | 0 | 172 | 99 | 146 |
| Kortfristiga skulder | 966 | 1 394 | 1 408 | 1 678 | 2 073 | 1 809 | 2 052 | 1 155 | 1 403 | 1 190 |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 4 |
| Leverantörsskulder | 728 | 789 | 1 190 | 1 426 | 1 825 | 1 535 | 1 663 | 854 | 1 319 | 1 003 |
| Skatteskulder | 15 | 6 | 12 | 30 | 26 | 31 | 23 | 9 | 3 | 5 |
| Övriga skulder | 75 | 450 | 71 | 48 | 78 | 72 | 188 | 178 | 60 | 109 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 149 | 149 | 135 | 174 | 144 | 170 | 177 | 114 | 21 | 70 |
| Ställda säkerheter | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | – |
| Företagsinteckningar | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 38 | 33 | −1 | 151 | −32 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 315 | – | – | – | 138 | 318 | – | 1 150 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 146 | 146 | 146 | 146 | 146 | 146 | 146 | 146 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 146 |
| Ackumulerade avskrivningar | 146 | 146 | 146 | 124 | 95 | 66 | 44 | 15 |
| Årets avskrivningar | – | – | 22 | 29 | 29 | 22 | 29 | 15 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 117 | 117 | 117 | 117 | 117 | 117 | 117 | 89 | 52 | 52 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 28 | 38 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 117 | 117 | 116 | 109 | 95 | 82 | 72 | 59 | 48 | 42 |
| Årets avskrivningar | – | 1 | 7 | 13 | 13 | 10 | 13 | 11 | 6 | – |
Om bolaget
- Adress
- EKLIDEN 425, 473 96 HENÅN
- Registrerat
- 1990-05-15
- Bransch
- Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra bilreparationer och bedriva försäljning av biltillbehör samt motorsågar och gräs- klippare med tillbehör. Företaget utför även röjningsarbeten samt förmedlar motorsågsutbildning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 247-1449
- EKLIDENS MOTORSERVICE AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i västra Götaland, Orust kommun bedriver bilreparationer och försäljning av biltillbehör samt reparation och försäljning av motorsågar och trädgårdsmaskiner med tillbehör.
Väsentliga händelser
Bolaget har erhållit ett underhandsackord med en av sina största leverantörer vilket har förbättrat årets resultat med 280 000 kronor.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 10 kB | Öppna |
| 2025 | 10 kB | Öppna |
| 2024 | 10 kB | Öppna |
| 2023 | 10 kB | Öppna |
| 2022 | 9 kB | Öppna |
| 2021 | 9 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
| 2019 | 8 kB | Öppna |
| 2018 | 80 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Johan Mattias Förvaltning AB
Visa källuppgift
i västra Götaland, Orust kommun bedriver bilreparationer och försäljning av biltillbehör samt reparation och försäljning av motorsågar och trädgårdsmaskiner med tillbehör. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Johan Mattias Förvaltning AB, 556784-3387 .
-
Johan Mattias Förvaltning AB
Visa källuppgift
tra Götalands län, Orust kommun bedriver bilreparationer och försäljning av biltillbehör samt reparation och försäljning av motorsågar och trädgårdsmaskiner med tillbehör. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Johan Mattias Förvaltning AB, 556784-3387 .
-
Johan Mattias Förvaltning AB
Visa källuppgift
stra Götaland län, Orust Kommun bedriver bilreparationer och försäljning av biltillbehör samt reparation och försäljning av motorsågar och trädgårdsmaskiner med tillbehör. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Johan Mattias Förvaltning AB, 556784-3387 .